۲۲ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دبیرخانه همایش تجلیل از خادمان قرآن بیانیه ای به مناسبت بیست و دومین دوره این همایش صادر کرده است که متن آن به این شرح است؛


 

بسم الله الرحمن الرحیم


بیانیه بیست و دومین دوره تجلیل از خادمان قرآن کریم


انّ هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم


قرآن کریم یگانه معجزة جاودان الهی است که از مشکات الفاظ آن علی الدوام تجلیات انوار قدسی بر دل و جان انسان‌ها فرو می بارد، و لمعات آیات کریمه‌اش که از افق عزّت و آسمان جلالت دمیده است همواره منشأ پیدایش عظیم‌ترین تحولات معنوی و فکری و مبدأ ظهور خلاقیت‌های شگفت انگیز و اعجاز های هنری گردیده است.


این کتاب الهی بحری است بی‌پایان که توجه به دقایق ادبی آن،‌ نشو و نمای علوم و فنون بلاغی را به دنبال داشته و ظواهر اعجاز آمیز الفاظ آن علم صرف و نحو را پدید آورده است. از کتابت آن هنر خوشنویسی و از پرداخت و تزئین صفحات آن،‌ هنر تذهیب و نگارگری و از گردآوری اوراق متبرکش در مصاحف، هنر تجلید و کتاب آرائی به وجود آمده است. قرائت و تلاوت آیات موزون و روح نوازش علم القرائه و فنون مختلف صوت و لحن را ابداع کرده و پرداختن به تاریخ و شأن نزول آیاتش علوم نقلی و مجموعه های عظیم و گرانقدر احادیث و روایات را به عرصة ظهور رسانده است. تدبر در آیات و مفاهیم آن پیدایش و توسعة معارف عقلی و رهیافت‌های نظری را در پی داشته و سعادت دنیا و آخرت مرهون عمل به دستورات حیات‌بخش آن است.


یکی از برکات انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری احیاگر راستین اسلام حضرت امام خمینی «رضوان الله تعالی علیه » ورود قرآن کریم به عرصه های مختلف زندگی و طرح آن در شؤون جامعة اسلامی بود، اقدامات صورت گرفته در سال‌های پس از پیروزی انقلاب توسط نهادها، سازمانهای دولتی و تشکلهای مردمی در راستای رفع مهجوریت قرآن گرچه کافی نبوده است اما همین فعالیتها به نوبة خود تأثیر فراوان و چشمگیری در جهت جریان یافتن معارف قرآنی در متن زندگی مردم داشته است.


متأسفانه امروز اهل قرآن و پیروان اسلام گرفتار عده‌ای جاهل خشونت طلب و فرقه‌گرای وابسته شده‌اند که در گوشه وکنار جهان اسلام به تیغ تعصب و عناد با نام دین خون پیروان اهل قبله را به شنیع ترین صورت می‌ریزند و حرث و نسل مسلمین را با شعله‌های تفرقه و نفاق به آتش می‌کشند. راه برون­رفت از این شرایط ناگوار و چارة رهائی از این مصیبت بزرگ جز بازگشت به قرآن و سیره و سنت پیامبر و عترت بزرگوارش نیست. آورنده قرآن و حامل وحی حضرت محمد صلی الله علیه و آله گویی با پیش بینی چنین روزگاری فرموده است : ادا التبست علیکم الفتن کقطع الیل المظلم فعلیکم بالقرآن. بر اساس فرمودة آن صادق مصدَّق تنها با تمسّک به حبل الله و اتخاذ شیوه اعتدال، اخلاق و عقلانیت که روح آیات قرآن است می‌توان وحدت امّت اسلامی را به عنوان یک هدف مهم و استراتژیک تضمین کرد، و صلح و آرامش را که مرضی پروردگار است بر اساس ادخلوا فی السلم کافه به امت اسلام باز گرداند.


توسعه و ترویج علوم و معارف قرآنی به عنوان یکی از اساسی‌ترین رسالت های فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران مرهون علل و عوامل گوناگونی است که از آن جمله قدر شناسی و تکریم نخبگان، استادان و هنرمندان در رشته‌های مختلف علوم و فنون قرآنی و تقدیر از خادمان نشر و ترویج این کتاب آسمانی است.


معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس رویکرد دولت تدبیر و امید در نهادینه کردن اصل کرامت انسان‌ها، هم‌زمان با برپایی بیست و دومین نمایشگاه بزرگ قرآن کریم، با تشکیل شورایی متشکل از اساتید و کارشناسان خبره در هفت رشته به شناسایی فعالان قرآنی مبادرت ورزید.


شورای مذکور با تشکیل جلسات متعدد و بررسی شاخصهای لازم و در نظر گرفتن اولویت‌های تخصصی، علمی، هنری و اخلاقی از میان ده ها فعال قرآنی که هر کدام از آنها شایستگی های لازم را برای عنوان ارزشمند خادم قرآن داشتند دوازده نفر را که از سابقة بیشتری برخوردار بودند به عنوان منتخبان بیست و دومین دورة همایش تکریم خادمان قرآنی به شرح زیر معرفی می نماید.


اسامی این عزیزان عبارت است از:


    استاد هوشنگ بادپا در رشته آموزش و تدریس قرآن کریم

    دکتر محمد علی لسانی فشارکی در رشته علوم و پژوهش‌های قرآنی

    دکتر قاسم رضیعی در رشته قرائت قرآن

    آقای نصرالله چمران در رشته مدیریت امور قرآنی

    استاد عبدالرضا عبدالله زاده در رشته آموزش قرآن کریم

    آقای رضا عابدین زاده در رشته حفظ قرآن کریم

    استاد رضا ولی‌زاده در رشته کتابت قرآن کریم

    استاد احمد طالبان در رشته مرمت نسخه‌های خطی قرآن

    آقای سید علی اکبر شریفی در حوزه چاپ و نشر قرآن کریم

    آقای سید مهدی مولانا در حوزه نشر کتب قرآنی

    آقای منوچهر محمدی در حوزه فیلم و سینما

    حجت الاسلام والمسلمین استاد حسین انصاریان در بخش پژوهشهای قرآنی و ترجمه قرآن کریم


ضمناً از آقای ولی پوراحمدی قاری و جانباز پر افتخار دفاع مقدس تجلیل به عمل می‌آید.

مطالب مرتبط :
  1. مسابقات قرآن ارتباطات و تعاملات جهان اسلام را افزایش می دهد
  2. برای رسیدن به الگوی بومی باید اجماع کلی وجود داشته باشد/ اقتضائات زمان و مکان باعث عدم وجود الگوهای جهان شمول می شود
  3. برگزاری سی امین دوره مسابقات بین المللی قرآن/ بزرگترین رویداد فرهنگی جهان اسلام با حضور ۷۵ کشور
  4. جهان اسلام باید در حوزه سیاست ورزی آموزه های قرآن را عملیاتی کند
  5. اسامی خادمان قرآن در بیست و دومین همایش تجلیل از خادمان قرآنی/ تجلیل از حسین انصاریان

پارک علم و فناوری قم

zohur