۳۱ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، هفتمین کنفرانس بین المللی تقریب مذاهب اسلامی که روز شنبه ۳۰ شهریور با عنوان ” نقش تقریب در مقابله با فرقه گرایی و حمایت از جامعه”، با حضور شخصیت‌ها، متفکران و اندیشمندان برجسته مسلمان از کشورهای مختلف جهان کار خود را در مرکز اسلامی انگلیس در لندن آغاز کرده بود، با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.


متن این بیانیه به شرح زیر است:


۱- ضرورت حرکت پیشروانه و جدّی در مسیر تقریب و وحدت اسلامی علیرغم همه مشکلات و حرکتهای ایذایی که در برابر جریان تقریب وجود دارد. ما واقفیم که اهداف تقریب تنها با ایراد خطابه ها و سخنرانی ها محقق نخواهد شد و لذا شرکت کنندگان در این کنفرانس برعملیاتی کردن روشهای کاربردی در چهارچوب “سند همکاری” فیمابین کسانی که تقریب را به عنوان راه درست انتخاب کرده اند تاکید کرده و در این سند دو محور را مورد توجه قرار خواهند داد. اول: بررسی روشهای محقق کردن بعد عملی تقریب دوم: تصویب سند مورد اشاره و جلب حمایت همه جانبه از سوی علماء و اندیشمندان برای تایید آن که می تواند قدمی بلند در راه هموار سازی تامین امنیت اجتماعی در کشورهای اسلامی باشد.


۲- فرقه گرایی ابعاد خطرناکی به خود گرفته و وحدت امت اسلامی را توسط دشمنان و با همکاری پیروان نادان به طور جدی مورد تهدید قرار داده و به بستری برای نفوذ و اجرای برنامه های اجانب تبدیل شده است و بایستی با همبستگی، این جریانات نفوذی را رسوا کرده و از سوی دیگر با ارتقاء بخشیدن به فرهنگ عمومی با اجرای ویژه برنامه هایی، خطرات را از امت اسلامی دور نمود.


۳- پیشنهاد می شود کمیسیونی از میان شرکت کنندگان با هماهنگی با دبیرخانه و با هدف پیدا کردن راه حلهای عملی و راهکارهایی که بتواند از گسترش دامنه این فتنه جلوگیری کند، تشکیل شود.


۴- رسانه های تندرو و بویژه برخی از شبکه های ماهواره ای که فتنه انگیزی را دستور کار خود قرار داده اند بایستی رسماً عدم مشروعیت آنها اعلام گردد و در این راستا می توان با یاد آوری بیانات صریح اخیر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در باره رسانه هایی که به نام تشیّع از لندن و آمریکا برنامه بخش می کنند، از همه کسانی که به نحوی می توانند در این زمینه تاثیر گذار باشند؛ با مسئولیت شناسی و با صراحت تمام رویکرد این شبکه ها را محکوم کرده و عدم مشروعیت فعالیتهای آنان را اعلام کنند.


۵- پدیده طلب مساعدت از بیگانگان در موضوعات مربوط به کشورهای اسلامی، پدیدۀ زشتی است و متاسفانه با اموال کشورهای اسلامی تغذیه می شود، نشانگر بزرگی خطری است که می تواند به اشغال شدن کشورهای اسلامی مشروعیت بخشیده در حالی که راه حل این مشکلات بایستی درون خانواده اسلامی پیدا شود.


۶- شرکت کنندگان در این کنفرانس از هر قدم و پیشنهادی که به پیوستگی صفوف و وحدت کمک کند، استقبال می کنند. در این راستا از “پیمان شرف” که پنج شنبه گذشته در عراق صادر و توسط مجموعه های مختلف مورد تایید و امضا شد، حمایت خود را اعلام می دارند.


۷- در راستای توصیه اجلاس پیشین مبنی بر معرفی این کنفرانس به عنوان نهادی با اهداف و برنامه و دبیرخانه مستقل، پیشنهاد تأسیس دفتر مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی در بریتانیا را همسوی با توصیه فوق ارزیابی کرده و این اجلاس ضمن تایید، آن را حرکتی امیدوار کننده می داند.


۸- “خانواده “، نقش سازنده و موثری در اشاعه فرهنگ تقریب در جوامع اسلامی داشته و تاثیر به سزایی در تربیت فرزندان متناسب با این فرهنگ دارد و نقش زنان مسلمان در این بعد بسیار با اهمیت بوده و از این رو کنفرانس پیشنهاد برگزاری سمیناری برای بررسی بهترین روشهای تربیتی در چارچوپ خانواده برای تحکیم فرهنگ تقریب را می دهد.


۹- فلسطین اولویت اول جهان اسلام بوده و همه بایستی در برابر اقدامات غیر انسانی که بر مردم فلسطین روا می شود، موضع گیری کرده و با پایمال شدن حقوق ملت فلسطین مخالفت خود را اعلام کرده، از حق فلسطینی ها در دفاع از حقوق خودشان حمایت کرده و هتاکی های اشغالگران را محکوم نمایند.


۱۰- دولتهای مسلمان در برابر فرقه گرایی مسئولیت بزرگی بر عهده دارند. بویژه در حال حاضرکه خطر آن فراگیرشده و زیربناهای کشورهای اسلامی را مورد تهدید قرار داده است. برخورد جدی با این پدیده جز با یکپارچه کردن تلاش از سوی مردم و دولتمردان ممکن نیست و دولتهای اسلامی نباید به هیچ وجه در یک سو و بر علیه طرف دیگر در این منازعات جهت گیری کنند.


۱۱- برخی از مهمترین توصیه های شرکت کنندکان در اجلاس به این شرح است:

الف: تأسیس سایتهای اینترنتی فعال و موثر و شبکه های ارتباط اجتماعی در مراکز اسلامی برای خبر رسانی دقیق و ایجاد ارتباط دو جانبه فیما بین این مراکز و مردم.

ب: تلاش در جهت انتشار کتاب آموزشی که در آن تقریب و وحدت اسلامی مورد توجه قرار گرفته باشد و فعالیت برای وارد کردن این کتاب در نظام آموزشی مدارس.

ج: تاسیس شبکه ماهواره ای تلویزیونی که ارزشهای تقریبی را تبلیغ و در راستای تحقق اهداف آن فعالیت کند.

د: برگزاری مسابقات مقاله نویسی با دعوت از نویسندگان و محققین برای تالیف کتاب در زمینه (فلسفه تقریب و روشهای عملی آن) با در نظر گرفتن جوائز ویژه برای بهترین مقالات.


۱۲- با تقدیر و تشکر از همه کسانی که در برگزاری موفق این کنفرانس تلاش کردند بویژه کسانی که از راه های دور زحمت شرکت فعالانه در کنفرانس را متحمل شدند و به خصوص رسانه هایی که پوشش خبری این کنفرانس را به خوبی بر عهده گرفتند، برای همۀ ملتهای مسلمان آرزوی خیر و توفیق داریم.

مطالب مرتبط :
  1. کنفرانس صلح و همبستگی در اسکاتلند برگزار می شود
  2. حج بهترین فرصت تقریب مذاهب در جهان اسلام/ حاجیان با رفتارشان شیعه را به جهان معرفی کنند
  3. دیدار دبیرکل مجمع تقریب مذاهب با سید حسن نصرالله/ تاکید بر تقویت وحدت اسلامی برای مقابله با توطئه‌های آمریکا
  4. رویکرد فرهنگی دولت آینده از کمی‌گرایی به کیفی‌گرایی تغییر کند/چالشهای فرهنگی در عرصه بین‌الملل
  5. تشکیل اتحادیه جهانی زن مسلمان/ ارائه راه حل بحران سوریه از سوی کمیته جهانی صلح اسلامی

پارک علم و فناوری قم

zohur