۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، مسعود وادی‌پور، مدیر امور ارتباطات سازمان دارالقرآن الکریم با بیان اینکه در سال جاری تلاش داریم تا به توجه به شعار سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» از تجمعات مردمی بیش از گذشته استفاده کنیم، گفت: تجمعات مردمی که در مناسبت‌های مذهبی مختلف شاهد آن هستیم فرصت خوبی برای اجرای فعالیت‌های قرآنی هستند که باید از این فرصت به نحو مطلوب برای توسعه فعالیت‌های قرآنی ـ مردمی در کشور استفاده کنیم.


مدیر امور ارتباطات سازمان دارالقرآن الکریم افزود: یکی از تجمعات دینی و مذهبی مردمی، مراسم اعتکاف است که هرساله از ۱۳ تا ۱۵ ماه رجب برگزار می‌شود؛ سازمان دارالقرآن امسال برای نخستین‌بار از ظرفیت اعتکاف و حضور حداکثری مردم در این مراسم برای اجرای برنامه‌های قرآنی استفاده می‌کند.


وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های اولیه برای بهره‌گیری از ظرفیت اعتکاف برای اجرای برنامه‌های قرآنی انجام شده است، عنوان کرد: طی برنامه‌ریزی‌های انجام شده در طول برگزاری مراسم اعتکاف در هر یک از مساجد که معتکفین حضور دارند یک مربی قرآن خانم و یک مربی قرآن آقا حضور پیدا می‌کند تا برنامه‌های قرآنی با کیفیت بهتر و تأثیرگذاری بیشتری اجرا شود.


وادی‌پور ادامه داد: اجرای برنامه‌های قرآنی در مراسم اعتکاف به این شکل دنبال می‌شود که علاوه بر تلاوت‌های زنده قرآنی توسط قاریان ممتاز و بین‌المللی قرآن در مساجد قبل از اذان صبح، ظهر و عصر و مغرب و عشاء، ختم دسته‌جمعی قرآن نیز توسط معتکفین انجام می‌شود.


وی افزود: همچنین در طول برگزاری مراسم اعتکاف، مربیان قرآن حاضر در مساجد در صورت نیاز به آموزش روخوانی و روان‌خوانی قرآن و بیان نکات تفسیری و مفاهیمی می‌پردازند و اصلاح قرائت نماز معتکفین نیز توسط مربیان قرآنی در مساجد انجام می‌شود.


مدیر امور ارتباطات سازمان دارالقرآن الکریم اضافه کرد:: همچنین امسال تلاش می‌کنیم تا از طریق اجرای برنامه‌های قرآنی این فرهنگ‌سازی را داشته باشیم که این روند به عنوان یک روند ثابت و با مشارکت حداکثری مردم اجرا شود و از سال‌های آینده اجرای گسترده فعالیت‌های قرآنی در مراسم اعتکاف و سایر تجمعات مردمی نهادینه شود.


وی در پایان گفت: با توجه به اینکه امسال نخستین سال اجرای این طرح است همه مساجد را تحت پوشش قرار نمی‌دهیم و مساجدی که آمادگی و شرایط لازم را داشته باشند در گام نخست طرح تحت پوشش قرار می‌گیرند، اما برای سال‌های آتی این روند توسعه پیدا می‌کند تا به جایی برسیم که این طرح در تمامی مساجد کشور اجرا شود.

 

مطالب مرتبط :
  1. بهره‌گیری از ظرفیت هیئت‌های مذهبی برای اجرای فعالیت‌های قرآنی/ اهم برنامه های امسال دارالقرآن
  2. گردهمایی مدیران اتحادیه‌های قرآنی ـ مردمی استان‌ها در قم برگزار می شود
  3. رسانه ملی پوشش کامل مراسم اعتکاف را برعهده می گیرد
  4. درخواست تخصیص بودجه ویژه فعالیت‌های قرآنی/ پنج هزار نفر در مدارس قرآنی مشغول به فعالیت هستند
  5. امام رضا(ع) با رفتار خود حاکمیت را به نقد کشید/ عدم بهره گیری از ظرفیت زائران رضوی در تعمیق بخشی معارف دینی

پارک علم و فناوری قم

zohur