۲۵ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این کتاب ها با نام  های ” ۱۱۰ داستان دوران جوانی امیر المومنین امام علی (ع)”، ” آن سه مرغابی” نوشته فریبا کلهر ، مجموعه دو جلدی “درس های ماندگار” نوشته محسن اسماعیلی، جلد سوم مجموعه “سیره معصومان (ع)”  نوشته سید محسن امین و علی حجتی کرمانی، “علی (ع) و شهر بی آرمان” نوشته حسن رحیم پور ازغدی و “برادر ( داستان هایی از زندگی حضرت محمد(ص) و امام علی (ع)” نوشته نقی سلیمانی؛ عرضه شده و مطالعه این بسته را به علاقمندان و دوستداران کتاب پیشنهاد می کند.


۱۱۰ داستان دوران جوانی امیرالمومنین امام علی (ع)


براساس همین گزارش ، جامعه ما جامعه جوانی است و جوانان ما در اوج سرافرازی و توان، بیش از دیگران در خطر تهاجم کج روان و کج اندیشان هستند و در این میان آشنایی با زندگی حضرت امام علی (ع) با تمام فراز و نشیب های آن، درس های ناخوانده و نکات بسیاری دارد که توجه به آن، مسیر هدایت نسل جوان را هموار و سعادت آنان را در پی خواهد داشت.


این اثر ارزشمند در همین راستا یکصد و ده داستان کوتاه و واقعی از زندگی آن حضرت را در هفت فصل موضوع بندی و ارائه کرده است که شامل علی در دوران کودکی و نوجوانی، علی در مکتب تعلیم و تربیت، علی در محراب دعا و عبادت، علی در میدان جنگ و شجاعت، علی بر قله های اخلاق و فضیلت، علی در موضع ارشاد و هدایت، و علی در عرصه کار و خدمت است. نکته قابل توجه در مورد این کتاب این است که قطعه ها و داستان های کتاب همگی مستند به منابع معتبر هستند که در پانوشت صفحات به آن منابع اشاره شده است.


چاپ نهم این اثر در ۱۴۲ صفحه با قیمت ۵۰۰۰۰ ریال توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.


آن سه مرغابی


کتاب حاضر، از مجموعه کتاب های نوجوانان، داستان زندگی امام علی(ع) از زمان آغاز خلافت تا شهادت ایشان را روایت می کند. شخصیت اصلی داستان کودکی به نام رشید است که با مادرش زندگی می کند و در زمان حکومت امیرالمؤمنین وقایعی را از سر می گذراند. نویسنده در جای جای این داستان از فضایل آن حضرت استفاده می کند و داستان را بر محور آن پیش می برد.


 سه مرغابی معروف که روز شهادت امام علی در خانه او بوده اند الهام بخش نویسنده در عنوان گذاری کتاب است. در بخشی از کتاب آمده است :همه کسانی که جلوی خانه علی خوابیده بودند با صدای گریه ای که از خانه می آمد، بیدار شدند. رشید با چشمان ورم کرده و خواب-آلود به مرغابی ها نگاه کرد. ناگهان دستی آتشین را دید که یکی از مرغابی ها را ربود و با خود برد. دو مرغابی دیگر به دنبال دست آتشین به پرواز درآمدند. سعد گفت: مرغابی ها رفتند و این یعنی امام علی دیگر نیست …”


چاپ دوم این اثر در ۱۲۲ صفحه با قیمت ۷۰۰۰ ریال توسط انتشارات سروش روانه بازار نشر شد.


 درس های ماندگار


کتاب حاضر نگاهی نو و گذرا به نهج البلاغه  دارد و سخنان امام علی (ع) را هسته مرکزی متن کتاب خود قرار داده است.  در حقیقت “امیرالمؤمنین یک الگوی کامل برای همه است” و مجموعه ای از کلام حکمت آمیز او در دفتری جمع است که نهج‌البلاغه اش نام کرده اند. کتاب حاضر با این انگیزه سامان یافته است که با شیوه ای جدید و به‌اندازه توان و توفیق، روزنه ای به ژرفای کلام آن یگانه بگشاید. محسن اسماعیلی کتابش را در دو جلد و به‌صورت درس‌به‌درس تدوین کرده و در هر درس ابتدا به طرح مسئله و یادآوری آثار و جوانب آن توجه شده و پس از اشاره به راه حل های قابل تصور، رهنمود امام علی(ع)را در آیینه نهج البلاغه به مخاطب خود نمایانده است که ترک دین برای دنیا، ابزار مدیریت، کم گویی، تنبیه، راز محبوبیت، سلام و سپاس، آبرو، پرسیدن برای دانستن، وحدت و الفت، تجارت، ناتوان ترین مردم، ملاک حق، همت بلند، و اندازه نگه داشتن از آن جمله اند.


مخاطب این کتاب جوانان و تحصیل کردگان جامعه اند که می توانند هر یک از جلد های این کتاب را به قیمت ۱۷۰۰۰ ریال و در ۱۰۰ صفحه مطالعه نمایند.


سیره معصومان(ع)


همین گزارش می افزاید:  مجموعه “سیره معصومان(ع)” اثری ارزشمند در حوزه شناخت ائمه معصوم(ع) است که در پنج جلد و شش مجلد نوشته و منتشر شده است.. جلد سوم این اثر به سیره امام علی(ع) اختصاص دارد که در دو مجلد تدوین شده است. سیره حضرت علی(ع) از بدو تولد تا ماجرای قتل خلیفه سوم به طور گسترده در مجلد اول بررسی شده است و مجلد دوم به شرح زندگانی سراسر فراز و نشیب آن حضرت پس از کشته شدن خلیفه سوم و دوران خلافت امام علی(ع)، جنگ جمل، جنگ صفّین، پیدایش خوارج، واقعة نهروان و شهادت مظلومانه امیرالمؤمنین در محراب عبادت و مدت عمر و خلافت ایشان می پردازد.


بخش اول از جلد سوم ” سیره معصومان(ع)”  در ۴۵۴ صفحه و با قیمت ۱۷۵۰۰۰ ریال و بخش دوم آن در ۸۱۶ صفحه و قیمت ۱۴۰۰۰۰ ریال در اختیار علاقمندان به زندگی امام علی (ع) قرار گرفته است.


علی و شهر بی آرمان


 و اما کتاب “علی و شهر بی آرمان” نخستین مجموعه مباحث از سلسله “طرحی برای فردا” حاصل سخنرانی های حسن رحیم-پور(ازغدی) و گفتگو با اوست.


این مجموعه شامل چهار جلسه بحث و گفتگو درباره حکومت و دولت علوی، اقتصاد اسلامی در حکومت علی، اصول گرایی و بازگشت به اصول در دوران حکومت آن امام و نیز آزادی و قرائت ها و بحث خودی و غیرخودی در دولت ایشان است.


رحیم پور در این گفتگوها، صریح و روشن از سیره حکومتی امام اوّل شیعیان بحث می کند و گفته خود را با آیه و حدیث مستند می سازد. تحلیل های او این امتیاز را دارد که فقط “تاریخ‌نگاری” و “تاریخ روایی” نیست، بلکه بازخوانی ایده ها و سخنان امیرالمؤمنین(ع) است که پرسش روز و درد دینداران معاصر ماست و نشان می دهد که اندیشه های تشیع همواره تروتازه است.


چاپ هفتم این اثر در ۱۴۸ صفحه با قیمت ۱۴۰۰۰ ریال توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.


برادر(داستان هایی از زندگی محمد (ص) و علی (ع)


امام علی(ع) ۳۳ سال از زندگی خود را همواره در کنار پیامبر(ص) گذرانده‌اند و در حوادث بسیار قبل و بعد از بعثت با ایشان همراه بوده‌اند. در جریان برادرخوانده کردن مهاجران مکه با انصار مدینه، پیامبر(ص) علی(ع) را برادر خود تعیین کردند. کتاب حاضر، از مجموعة کتاب های نوجوانان، داستان هایی براساس حوادث و رخدادهای این زندگی مشترک است.


 نویسنده کتاب حوادث را از منابع مشهور نقل می کند و آنها را به شکل داستان می پردازد و عرضه می کند. خواننده نوجوان با خواندن این داستان های مذهبی و اعتقادی جز آشنایی با آن دو بزرگوار، تاریخ اسلام را هم مرور می کند و با شخصیت ها و خاندان های معروف آن عصر آشنا می شود. کتاب تصویرهایی مرتبط با داستان ها دارد که در درک و برقراری ارتباط با داستان بسیار کمک می کند.


چاپ اول این اثر در سال ۱۳۸۷ با قیمت ۱۷۰۰۰ ریال توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

مطالب مرتبط :
  1. کنگره سبط النبی(ع) باید افراد را به سیره زندگی امام حسن(ع) نزدیکتر کند
  2. جزئیات همایش بین المللی سبط النبی (ع)/ تلاش برای شناخت بیشتر ابعاد سیره و زندگی امام حسن مجتبی(ع)
  3. پیام سیره سیاسی و اجتماعی امام رضا (ع) برای شرایط امروز/ معرفت ما از سیره عملی ائمه عمیق نیست
  4. همایش «سیره و زمانه امام کاظم(ع) فردا در قم برگزار می شود
  5. نشست نقد و بررسی کتاب «زبیریان و تدوین سیره نبوی» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur