۲۰ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در روز هفتم محرم، عمر بن سعد نامه ای از ابن زیاد دریافت نمود که در آن نوشته شده بود: «اما بعد، میان آب و حسین (ع) و یارانش جدایی افکن تا یک قطره از آن ننوشند همان طور که با متقى پاکیزه خوى مظلوم، امیرمؤمنان عثمان بن عفان چنین رفتار کردند.» چون این نامه به دست عمر بن سعد رسید عمرو بن حجاج را نزد خود خواند و به او فرمان داد تا با ۵۰۰ سوار به کنار شریعه فرات برود و مانع از رسیدن امام حسین (ع) و یارانش به آب شوند.


پس از بسته شدن شریعه فرات، مردی به نام عبیداللَّه بن ابى حصین ازدى که یکی از مردان طایفه بجیلة بود با صدای بلند فریاد زد: «اى حسین (ع) این آب را می بینى که در صفا و زلالى چون شکم آسمان است، به خدا قسم قطره‏اى از آن را نخواهی چشید تا از تشنگى بمیرى.» امام (ع) با شنیدن این سخن دست به دعا برداشت و فرمود: «خدایا او را تشنه کام بمیران و هرگز او را نیامرز.»


 از حمید بن مسلم نقل شده که می گفت: «به خدا قسم من پس از واقعه کربلا در بیماری عبداللَّه بن حصین ازدى، او را عیادت کردم و به خدایى که جز او خدایى نیست سوگند، او را در حالی دیدم که آب م ­خورد و چون شکمش پر می شد آن را برمی گرداند و فریاد می زد: تشنه‏ام، تشنه‏ام و آنگاه باز آب طلب می کرد و آن را می خورد تا شکمش پر می شد پس دوباره آن را بر می گرداند و [از تشنگى فریاد می­زد] پیوسته چنین بود تا جان داد.»


در برخی از منابع نقل شده که «پس از بسته شدن آب و شدت گرفتن تشنگى، امام حسین (ع) برادر خود عباس (ع)  را به حضور طلبید و او را با ۳۰ سوار و ۲۰ پیاده به همراه ۲۰ مشک به طلب آب فرستاد. آنان شبانه در حالی که «نافع بن هلال جملى» با پرچم در پیشاپیش گروه در حرکت بود به راه افتادند و خود را به شریعه فرات رساندند. عمرو بن حجاج زبیدی، که مأمور حراست از فرات بود، فریاد زد: «کیستی؟» نافع گفت: «از پسر عموهای تو؛ آمده ایم از این آب که ما را از آن منع کرده اید، بنوشیم» عمرو گفت: «گوارایت باد بنوش! ولی برای حسین (ع) از این آب مبر» نافع گفت: ” لا والله، لا اشربی منه قطرة و الحسین (ع) و من معه من آله و صحبه عطاشی”؛ نه به خدا سوگند، قطره ای از آن آب نمی نوشم در حالی که حسین (ع) و خاندان و یاران همراهش، همه تشنه اند» بعد از این گفتگوی کوتاه، دیگر یاران و اصحاب امام (ع) سر رسیدند.


نافع فریاد زد: «ظرفها و مشکهای تان را پر کنید.» عمرو بن حجاج و یارانش به مقابله با یاران امام حسین (ع) برخاستند. در این هنگام گروهی از یاران امام (ع) مشکهای آب را پر کردند و گروهی دیگر چون قمر بنی هاشم (ع) و نافع بن هلال مشغول جنگ شده از آنان در برابر هجوم دشمنان محافظت می کردند تا بتوانند آب را به سلامت به خیمه ها برسانند. در این درگیرى که با زخمی شدن یکى از یاران عمرو بن حجاج، خاتمه یافت یاران امام (ع) موفق شدند آب به خیمه ها برسانند.

مطالب مرتبط :
  1. چرا به امام حسین(ع) ثارالله می گویند/ دلیل شباهت شهادت حضرت یحیی به امام حسین(ع)
  2. نحوه شهادت حضرت قاسم به روایت دشمن/ امام حسین(ع) با قاتل قاسم بن الحسن(ع) چه کرد؟
  3. میدان امام حسین(ع) میزبان عزاداران حسینی است
  4. نگاهی به رشد و تعالی امام حسین(ع)/ کربلا اوج شکوه زندگی سیدالشهداء
  5. امام حسین(ع)؛ اولین روضه خوان علی اصغر(ع)/ عبدالله زمانی کشته خواهد شد که دهانم از شدت عطش خشک گردد

پارک علم و فناوری قم

zohur