۹ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت الله قرهی طی سخنانی از نکته های قرآنی مطلبی بیان کرده که در پی می آید.


اگر سؤال شود: «بزرگ‌ترین معجزه پروردگار عالم چیست؟» باید گفت: انسان است. این آسمانی که «فَسَوئهُن سَبْعَ سَمَاوَاتٍ» تبیین می ‌شود یا آنجایی که بیان می ‌فرماید: «فی‏ سِتةِ أَیام‏» [۱] و همه آن عظمت‌ها بزرگ‌ترین معجزه خدا نیست؛ بزرگ‌ترین معجزه خدا انسان است.


انسان یک موجود بسیار عجیبی است؛ چون اولاً در یک قالب جسمانی کوچک قرار داده شد. بسیاری از حیوانات بودند که مردند و نسلشان به ظاهر برانداخته شده و بسیاری هم الآن موجودند مثل فیل و زرافه و …. که جسمشان بزرگ‌تر از انسان است و بسیاری هم جسمهای کوچک‌تر دارند ولی پروردگار عالم با این جسم این‌طور قدرت ‌نمایی کرده است. بزرگ‌ترین معجزه پروردگار عالم هم این است که علم را در این انسان قرار داد .


«وَ عَلمَ آدَمَ الْأَسْماءَ کُلها  ثُم عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلائِکَةِ فَقالَ أَنْبِئُونی‏ بِأَسْماءِ هؤُلاءِ إِنْ کُنْتُمْ صادِقین‏» عزوجل همه علم اسماء را به آدم تعلیم داد و بعد به ملائکه عرضه داشت و فرمود: حالا اگر راست می‌گویید مرا از این اسماء باخبر کنید. «قالُوا سُبْحانَکَ لا عِلْمَلَنا ‏» [۲] آنها هم دارند خودشان می ‌گویند که ما چیزی نداریم جز آنچه که تو به ما یاد دادی «إِلاما عَلمْتَنا»، یعنی علم آنها را هم خدا داده «إِنکَأَنْتَ الْعَلیمُ الْحَکیم«.


……………………….


پی نوشتها


[۱] اعراف/ ۵۴


[۲] بقره / ۳۲

مطالب مرتبط :
  1. بزرگ‌ترین معجزه پروردگار عالم «انسان» است/ غفلت، عامل غلبه فجور بر تقوا
  2. انقلاب اسلامی یکی از ۵ حادثه بزرگ تاریخ عالم است/ از رسول‌الله تا ثارالله و از روح‌الله تا بقیه‌الله عالم را تغییر داده‌اند
  3. صوم الصمت چیست؟/ امر پروردگار بر مریم(س) برای روزه سکوت
  4. صبر و شکیبایی از منظر دینی/ عالی ترین صبر چیست
  5. اعتماد به پروردگار عالم داشته باش / جواب پس دادن به مورچه در فردای قیامت!

پارک علم و فناوری قم

zohur