۲۱ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


اختتامیه طرح بزرگ قرآنی ۱۴۴۷


مراسم اختتامیه طرح بزرگ قرآنی ۱۴۴۷ شبکه قرآن و معارف سیما عصر  جمعه ۱۵ شهریورماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، علی دارابی معاون سیمای جمهوری اسلامی ایران، مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، لاله افتخاری رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی، مدیران شبکه های سیما، حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی تقوی رئیس سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان کشور در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما برگزار شد.


مجمدی گلپایگانی در این مراسم گفت: قرآن انسان را با آینده آشنا می کند، اگر توجه به قیامت در جوامع نهادینه شود انسان دیگر دچار خطا نخواهد شد بنابراین همه باید بدانند که قرآن نصیحت کننده است و انسان را به سوی هدایت سوق می دهد.


علی دارابی معاون سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم گفت: برنامه‌های قرآن و معارف تنها مختص شبکه‌ قرآن سیما نیست، اگرچه شبکه قرآن به طور ۲۴ ساعته برنامه‌های متنوعی را در حوزه معارف و قرآن پخش می‌کند اما امروزه تمامی شبکه‌های سیما با بهره‌گیری از صاجب‌نظران و کارشناسان برجسته در برنامه‌ها و مناسبت‌های مختلف به تبلیغ معارف قرآنی می‌پردازند، علاوه بر این در فیلم‌ها و سریال‌ها نیز به انعکاس و انتقال پیام‌های دینی و قرآنی به مخاطبان پرداخته می‌شود.دارابی گفت: فیلم‌های جدید با مضمون قرآنی در سیما درحال ساخت است. در آینده چند کار بزرگ در حوزه فیلم برگرفته از بزرگان داستان‌های قرآنی همچون حضرت موسی، حضرت ابراهیم ساخته می‌شود؛ همچنین ساخت سریال‌های حضرت ابوطالب، سلمان فارسی و نرجس‌خاتون در دستور تولیدات سیما قرار گرفته است.


گروسی مدیر شبکه قرآن و معارف سیما نیز در این مراسم گفت: این طرح از ۱۴۴۱ تا ۱۴۴۵ با محوریت حفظ و روخوانی و روان خوانی یک سوره از قرآن دنبال می شد، از سال گذشته با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم در کشور، محور طرح به حفظ یک جزء از قرآن اختصاص پیدا کرد که براین اساس، طرح قرآنی ۱۴۴۶ با محوریت حفظ جزء ۳۰ قرآن و طرح قرآنی ۱۴۴۷ با محوریت حفظ جزء ۲۹ قرآن اجرا شد.


وی با بیان این که در مجموع در دو طرح قرآنی ۱۴۴۶ و ۱۴۴۷ نه میلیون نفر شرکت کردند؛ افزود: شرکت کنندگان طرح بزرگ قرآنی۱۴۴۷در طول روز (از ساعت ۹ تا ۱۹) و در زمان دلخواه خود از طریق یک شبکه مجازی رادیو و تلویزیونی در حفظ جزء ۲۹ و آموزش مفاهیم آن شرکت کردند.


بررسی گرایش جوانان به مسیحیت


نخستین جلسه از سلسله همایش های آزاداندیشی و گفتگوی انتقادی با موضوع تغییر مذهب و بررسی گرایش جوانان به مسیحیت با حضور جمعی از کارشناسان حوزه دین و فرهنگ در روز جمعه ۱۵ شهریورماه در مجموعه فرهنگی سرچمشه برگزار شد. در این همایش، دکتر یاسین علی بلیسیه، دکترای اقتصاد از فرانسه و حسین مورللی، کارشناس علوم سیاسی از ایتالیا به عنوان مهمانان ویژه حضور داشتند. در بخش اول این جلسه گفتگویی درباره علت تغییر دین آنها از مسیحیت صورت گرفت.


گرامیداشت سالروز ولادت کریمه اهل بیت(س)


شنبه ۱۶ شهریورماه مصادف با اول ذیقعهده میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) بود که این روز فرخنده آغاز دهه کرامت است. ‌دهه پر برکتی که آغازش میلاد مبارک دختر گرامی هفتمین امام شیعیان و پایانش میلاد مسعود خورشید تابناک ایران زمین حضرت علی بن موسی الرضا (ع) گره خورده است. روز میلاد حضرت معصومه (س) اما یک مناسبت دیگر را هم در دل خود جای داده است و روز میلاد دختر پاکدامن امام هفتم، بهترین بهانه است تا روز ملی دختران نام گیرد. حضرتفاطمه معصومه(س)، اول ذیقعده سال ۱۷۳ هجری، در شهر مدینه چشم به جهان گشود و در خاندانی که سرچشمه علم و تقوا و فضایل اخلاقی بود، پرورش یافت. پس از آنکه پدر بزرگوار آن بانوی عزیز به شهادت رسید، فرزند ارجمند آن امام، یعنی حضرت رضا (ع) عهده دار امر تعلیم و تربیت خواهران و برادران خود شد و مخارج آنان را نیز بر عهده گرفت. در اثر توجهات زیاد آن حضرت، هر یک از فرزندان امام کاظم (ع) به مقامی والا دست یافتند و زبانزد همگان گشتند. در این باره آمده که هر یک از فرزندان امام موسی کاظم (ع) به فضیلتی مشهور دارد.


بدون تردید بعد از حضرت رضا (ع) در میان فرزندان امام کاظم (ع)، حضرت معصومه (س) از نظر علمی و اخلاقی، والامقام ترین آنان است. این حقیقت از اسامی، لقب ها، تعریف ها و توصیفاتی که ائمه اطهار (ع) از ایشان نموده اند، آشکار است و این حقیقت روشن می سازد که ایشان نیز چون حضرت زینب (س) “عالمه غیر معلمه” بوده است.


درباره فضیلت زیارت حضرت معصومه (س) روایات فراوانی از پیشوایان معصوم رسیده است. از جمله، هنگامی که یکی از محدثان برجسته قم، به نام “سعد بن سعد” به محضر مقدس امام رضا (س) شرفیاب می شود، امام هشتم خطاب به ایشان می فرماید: ای سعد! از ما در نزد شما قبری است. سعد می گوید: فدایت شوم! آیا قبر فاطمه دختر موسی بن جعفر (س) را می فرمایید می فرماید: آری، هر کس او را زیارت کند، در حالی که به حق  او آگاه باشد، بهشت از آن اوست.


یکی از ویژگیهای حضرت معصومه (س)، ورود زیارتنامه ای از سوی معصومان (س) درباره ایشان است که پس از حضرت فاطمه زهرا (س)، او تنها بانوی بزرگواری است که زیارت مأثور داردضرت معصومه (س) در زبان دانشمندان و فقیهان گران قدر شیعه، به لقب کریمه اهل بیت یاد می شود چراکه از قول آیت الله مرعشی نجفی،این لقب از طرف امام صادق (ع) بر حضرت معصومه (س) اطلاق شده است. حضرت فاطمه (س) پس از  ورود به شهر قم، تنها ۱۷ روز در قید حیات بود و سپس دعوت حق را لبیک گفت و به سوی بهشت پرواز کرد. این حادثه در سال ۲۰۱ هجری رخ داد. 


برگزاری همایش اتحادیه جهانی زن مسلمان


همایش اتحادیه جهانی زن مسلمان شنبه ۱۶ شهریورماه همزمان با میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) و با حضور ۱۲۰ بانوی فرهیخته جهان اسلام در هتل اوین تهران برگزار شد.


آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی طی سخنانی در این همایش گفت: نقشی را که اتحادیه زن مسلمان در آینده جامعه اسلامی می تواند ایفا کند بیش از آن است که نیمی از جامعه را اصلاح کند بلکه همه جامعه اسلامی توسط زن مسلمان می تواند اصلاح شود.


بانو مجتهده زهره صفاتی نیز در این همایش، عالی‌ترین خانواده برای جوامع بشری را خانواده پیامبران خواند و گفت: از نظر اسلام زن و مرد هر دو یکسان هستند و باید بر اساس فطرت پاک خود حرکت کنند ما برای اینکه بتوانیم معضلات زنان عالم را برطرف کنیم باید یک رویکرد اسلامی را اتخاذ کنیم.برگزاری مراسم رونمایی از کتاب«شریعنتی، دین و جامعه»


مراسم رونمایی و نقد کتاب «شریعتی، دین و جامعه» با حضور مؤلف، مهدی عبداللهی و سید رضا شاکری و سید حسن شهرستانی عصر روز دوشنبه ۱۸ شهریور ماه در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.مؤلف کتاب “شریعتی، دین و جامعه” با اشاره به اینکه شریعتی آسیب شناسی دقیق و درستی از جامعه آن زمان ایران داشته است و درد جامعه را به خوبی شناخته گفت: اما نسخه او برای درد ایرادات اساسی و بنیادی دارد. دکتر سید حسن شهرستانی استاد دانشگاه هنر و از شاگردان دکتر شریعتی نیز طی سخنانی با اشاره به اینکه دوره شریعتی دوره التهاب و عجله و اضطراب است، افزود: در بررسی آرای شریعتی باید زمانه او را در نظر داشت. زمانی در زمانه حالت عجله وجود دارد کارهای دقیق علمی میسر نیست و چنین کارهایی در چنین زمانه ای امکان پذیر نیست.


گرامیداشت سالروز درگذشت آیت الله طالقانی و شهادت آیت الله مدنی


سید محمود علائی معروف به آیت‌الله طالقانی ۱۳ اسفند ۱۲۸۹ ه.ش در خانواده‌ای اهل علم و دارای روحیات انقلابی در روستای گلیرد طالقان دیده به جهان گشود، وی که در اواخر حکومت سلسله قاجاریه پا به عرصه گیتی نهاده بود، پس از پشت سر نهادن دوران حکومت پهلوی اول و دوم، چند ماه بعد از به ثمر رسیدن پیروزی انقلاب اسلامی ایران در  ۱۹ شهریور ۱۳۵۸ چشم از جهان فرو بست. یکی از برجسته ترین ابعاد شخصیتی و علمی آیت الله طالقانی تولید فکر و اندیشه از مبانی دینی است؛ وی تلاش‌های فکری، فرهنگی و نواندیشی دینی خود را در زندان نه تنها کنار نگذاشت بلکه یکی از ارزشمندترین آثار خود را در تفسیر «پرتویی از قرآن» شکل داد و سعی کرد قرآن کریم را در صحنه زندگی و جوامع بشری از زوایای شخصی تا اجتماعی و سیاسی وارد کند.


بیستم شهریور سالگرد شهادت آیت الله سیداسدالله مدنی دومین شهید محراب و امام جمعه تبریز و نماینده امام (ره) در این شهر است. آیت‌الله مدنی در سال ۱۲۹۳ ه‍ . ش (۱۳۲۳ ه‍ . ق) در دهخوارقان (آذر شهر) دیده به جهان گشود. وی اولین کسی بود که در جریان انقلاب سال ۴۲ شمسی مردم بپاخاسته کشورمان در نجف از امام تبعیت کرد، و در انتشار تلگرام آیت الله حکیم به همین مناسبت نقش بسزائی داشت در زمان حکومت عبدالناصر تحت نظر ایشان عده ای از علمای نجف برای افشاگری چهره طاغوت در ایران به امر امام جهت تدریس علوم دینی به خرم آباد رفت و حوزه علمیه کمالیه در آنجا به تلاش و کوشش ایشان تاسیس شد.سپس براثر فعالیتهایی علیه رژیم منحوس پهلوی به نور آباد ممسنی و گنبد کاووس، بندر گنگان و مهاباد تبعید شد و با اوجگیری انقلاب عظیم مردم مسلمان ایران به قم بازگشت.


بعد از پیروزی انقلاب به دعوت مردم همدان به این شهر عزیمت کرد و به لحاظ حساس بودن اوضاع آذربایجان به امر امام به تبریز عزیمت نمود. آیت الله سید اسدالله مدنی از سوی مردم همدان به نمایندگی مجلس خبرگان انتخاب شد و بعد از شهادت آیت الله سید محمد علی قاضی طباطبائی از سوی امام خمینی(ره) به سمت امام جمعه و نماینده امام در تبریز منصوب شد.


دعا روح دین است/ اعتراف فیلسوف معروف غربی بر شناخت اسلام معنوی در ایران


نشست نقد و بررسی کتاب «هنگام نیایش چه می‌کنیم؟» نوشته ونسان برومر و ترجمه اشکان بحرانی و مسعود رهبری عصر سه شنبه ۱۹ شهریورماه با حضور حجت الاسلام دکتر قاسم کاکایی و دکتر غلامرضا خاکی و حسین محمودی در شهر کتاب مرکزی برگزار شد. حجت الاسلام کاکمایی استاد عرفان و فلسفه اسلامی، دیدگاه ونسان برومر فیلسوف دین معاصر غربی را به عرفان اسلامی نزدیک خواند و با اشاره به اینکه دعا روح دین است تأکید کرد: متأسفانه امروزه جنبه باطنی دین و روح دین تحت تأثیر جنبه های فقهی، سیاسی و غیره دین قرار گرفته است و اگر توجه به این امر نشود، خسارتی به دین و دیانت و دین ورزی خواهد بود.


استاد عبدالمحمد آیتی به دیار باقی شتافت


اواخر این هفته خبری روی خط خبرگزاری ها مخابره شد و آن درگذشت استاد عبدالمحمد آیتی از چهره های ماندگار حوزه تاریخ و ادبیات به شمار می رفت. استاد عبدالمحمد آیتی پژوهشگر، نویسنده و مترجم معاصر در حوزه فلسفه، تاریخ و ادب فارسی و عربی صبح چهارشنبه ۲۰ شهریورماه ۹۲ در سن ۸۷ سالگی دعوت حق را لبیک گفت. عبدالمحمد آیتی در اردیبهشت ۱۳۰۵ هجری شمسی در بروجرد به دنیا آمد. وی در سال ۱۳۸۱ به عنوان چهره ماندگار معرفی شد. استاد آیتی عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.


مراسم در روز شنبه ۲۳ شهریورماه از محل فرهنگستان و کتابخانه ملی ایران واقع در بزرگراه حقانی به سمت بهشت زهرا(س) تشییع و در قطعه نام آوران به خاک سپرده خواهد شد.

مطالب مرتبط :
  1. همایش «اتحادیه جهانی زن مسلمان» برگزار می‌شود
  2. همایش اتحادیه جهانی زن مسلمان آغاز شد
  3. تشکیل اتحادیه جهانی زن مسلمان/ ارائه راه حل بحران سوریه از سوی کمیته جهانی صلح اسلامی
  4. مراسم گرامیداشت سالروز وفات حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) برگزار می شود
  5. برگزاری نهمین همایش دکترین مهدویت/ تجلیل از حدادعادل به عنوان «ولی یاور»

پارک علم و فناوری قم

zohur