۱۲ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، امام جواد(ع) پس از شهادت امام رضا(ع) در کودکی به مقام امامت رسیدند. دوران امامت ایشان همزمان با دو خلیفه عباسی، مأمون و معتصم اگرچه سراسر جو اختناق بود؛ اما در عین حال یکی از درخشان ترین دوران های فرهنگی مسلمانان محسوب می شود. در این دوران ترجمه کتب رونق گرفت و امر کتاب و کتابت به گونه ای رواج یافت که در بغداد سوق الوراقین یکی از بازارهای بزرگ و معتبر بغداد شد. مأمون بیت الحکمه ای را که هارون الرشید تأسیس کرده بود مورد عنایت قرار داد و آنرا به صورت دانشگاه و مرکز بحث و تدریس درآورد.


دوران امامت امام جواد ادامه شرایط دوران امام رضا (ع) بود. امام جواد (ع) همانند پدر بزرگوارشان در دو جبهه سیاست و فکر و فرهنگ مبارزه می کرد. در این دوره نیز فرقه های انحرافی و غالی به حیات خود ادامه دادند. نضج گیری نحله ها و فرقه های گوناگون در عصر امام جواد(ع)، فرایند عوامل گوناگونی چون گسترش جهان اسلام و ورود اعتقادات و باورهای مذاهب و ادیان دیگر، ترجمه آثار فلاسفه یونان و درگیریها و جناح بندیهای قدرت بود.


ایشان نیز همانند پدر در برابر فرقه هایی چون زیدیه، واقفیه و غلات مجسمه، موضع‌گیری کرد و ایستاد. فرقه کلامی معتزله که پس از به قدرت رسیدن عباسیون به میدان آمد و در سده نخست خلافت عباسی به اوج خود رسید، یکی دیگر از جریانهای فکری و کلامی عصر امام جواد(ع) است. موضع‌گیری حضرت امام جواد(ع) در مقابل این جریان کلامی و مناظرات ایشان با یحیی بن اکثم که از بزرگ‌ترین فقهای این دوره به شمار می رفت، را می توان رویارویی تفکر ناب تشیع با منادیان معتزله محسوب کرد.


امام جواد(ع) در راستای بسط و گسترش فرهنگ ناب تشیع کارگزاران و وکلایی در مناطق گوناگون و قلمرو بزرگ عباسیان تعیین و یا اعزام نمود. به گونه ای که امام در مناطقی چون اهواز، همدان، ری، سیستان، بغداد، واسط، سبط، بصره و نیز مناطق شیعه نشینی چون کوفه و قم دارای وکلایی کارآمد بود. حرکت امام جواد (ع) در چینش نیروهای فکری و سیاسی خود حرکتی کاملاً محرمانه بود، این نشانگر آن است که حضرت در جو اختناق حکومت بنی عباس مواظبت و عنایت کامل داشت.


امام(ع) در دو سال آخر عمر خویش تحت نظارت شدیدتر دستگاه امنیتی و نظامی معتصم قرار گرفت. از این‌رو شرایط امام جواد به گونه ای شد که حضرت توسط معجزات و کرامات و شرکت در جلسات علمی، امامت خود را به دیگران به اثبات می رساند.


نشست «بافت و شرایط فرهنگی عصر امامت حضرت جواد الائمه(ع)» با حضور احمد پاکتچی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) شنبه ۱۳ مهر ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در محل پژوهشکده تاریخ اسلام واقع در خیابان توانیر، خیابان رستگاران، کوچه شهروز شرقی، پلاک ۹ برگزار می شود.

مطالب مرتبط :
  1. پیشینه اصل امامت در اسلام و تشیع/ اوج و شکوفایی امامت در ظهور امام زمان (عج)
  2. نشست امام رضا (ع) و جریان‌های شیعی برگزار می شود
  3. شرایط و نتایج دوران امامت امام رضا(ع)/ چرا مامون پیشنهاد ولایت عهدی داد و چرا امام رضا(ع) پذیرفت
  4. اهمیت سیاسی و فقهی دوران امامت امام صادق(ع)/ مکتب جعفری حتی برای پیشوایان اهل سنت کارگشا بود
  5. چرا امام صادق(ع) دعوتنامه ابومسلم خراسانی را آتش زد/ مبارزه فرهنگی حضرت(ع)

پارک علم و فناوری قم

zohur