۱۲ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، گروه مطالعات قرآنی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سخنرانی  با عنوان «آسیب شناسی مطالعات تاریخی در رشته علوم قرآن و حدیث» را  با حضور  دکتر  محمدحسن احمدی برگزار می کند.


 گروه مطالعات قرآنی از کلیه علاقه مندان، متخصصان و اعضای هیئت علمی دانشگاهها برای شرکت  در این نشست که دوشنبه ۱۷شهریورماه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واقع در کردستان جنب ساختمان آ.س.پ برگزار خواهد شد، دعوت می کند.


در این نشست محمدحسن احمدی بر روی موضوعات زیر سخنرانی می کند: روش شناسی، یکی از پیش نیازهای مطالعات تاریخی است اما رویکرد تاریخی نگری در حوزه فهم متون دینی و اسلامی، به شدت غبارآلوده و مبهم است و غالبا روش مشخصی برای ورود تاریخ به حوزه علوم قرآن و حدیث ـ که محور مطالعات اسلامی است ـ تبیین نشده است. آسیب شناسی و ضرورت روشمندسازی مطالعات تاریخی در رشته علوم قرآن و حدیث یکی از اضلاع مهم تحول این رشته در گفتمان تحول علوم انسانی محسوب می شود. کتاب «روش شناسی تاریخی در علوم قرآن و حدیث» که به مبانی و روشهای این نوع مطالعات پرداخته است از گامهای نخستین در این عرصه است که در چهار بخش: مسئله شناسی، منبع شناسی، استدلال تاریخی و ارزشیابی تاریخی تنظیم شده است.


برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید  با شماره تلفن ۸۸۰۴۶۸۹۱ – ۰۲۱  الی ۳ داخلی ۳۲۰ و یا آدرس ایمیل quran.gp@gmail.com  تماس حاصل نمایید.


 


 


 

مطالب مرتبط :
  1. نشست «مکتب آنال بین جامعه‌شناسی تاریخی و انسان‌شناسی تاریخی» برگزار می‌شود
  2. پایگاه مطالعات میان رشته ای قرآن راه اندازی می شود/ انتشار کتاب چکیده پایان‌نامه‌ها
  3. پژوهشکده مطالعات میان رشته ای قرآن کریم سال آینده راه اندازی می شود
  4. نشست «مطالعات قرآنی، وضعیت حال، چشم‌انداز آینده» برگزار می شود
  5. برگزاری پنجمین نشست«مطالعات قرآنی، وضعیت حال، چشم انداز آینده»

پارک علم و فناوری قم

zohur