۲۳ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، روز عرفه یکی از مناسبتهای مهم مذهبی و دینی ما مسلمانها محسوب می شود که در این روز کسانی که توفیق تشرف به حج تمتع را پیدا کرده اند با خدای خود در صحرای عرفات به مناجات می پردازند. روز گذشته در عربستان روز عرفه بود که حجاج در صحرای عرفات به دعا و ذکر پرداختند و شیعیان دعای عرفه امام حسین(ع) را زمزمه کردند.


امروز شیعیان ایرانی در سراسر کشور در امامزاده ها، حسینیه ها و مساجد سراسر کشور حضور یافته و دعای عرفه امام حسین(ع) می خوانند تا به معرفت برسند.دعای عرفه امام حسین(ع) راهنمای مباحث خودشناسی و اهمیت آن در جهت رسیدن به مقام عالی انسانیت است. خودشناسی شاهراه اتصال به معبود و نزدیک‌ترین راه خداشناسی معرفی شده و اولین اثر آن شناخت ضعف‌های انسان و کمالات است. مقامات حاصل از خودشناسی عبارتند از: مقام مستغفرین، مقام استغفار، مقام موحدین، مقام خوف، مقام راجین و راغبین. هر کس خود را از راغبین به خدا بداند باید در درجه اعلا محبت و معرفت باشد.


در روایات اسلامی آمده اگر کسی در ماه مبارک رمضان توفیق آمرزش از گناهان و بخشش الهی را پیدا نکرده باشد، روز عرفه فرصت مناسبی برای توفیق بخشش الهی است که می تواند از آن استفاده کند. عرفه روزی است که حق تعالی بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود فراخوانده و سفره های جود و احسان خود را برای آنها گسترانیده و شیطان در این روز خوار، حقیر و رانده شده است.دانشگاه انسان‌ساز سیدالشهدا(ع) و سیر در کلمات نورانی آن حضرت در دعای مشهور عرفه، همه ساله باعث هدایت انسانهایی بی شمار می‌ شود. امروزه دیگر، دعای عرفه یک نیایش نیست، بلکه تبدیل به دانشگاه شده است، دانشگاهی که حتی اغیار را پذیرش می‌کند و مدال هدایت را بر سینه آنان نصب می‌نماید.


هم اکنون در سراسر کشور مراسم دعای معنوی عرفه در حال برگزاری است. مردم ایران با یاد دعای عرفه حضرت اباعبدالله(ع) در صحرای عرفات، در فضایی معنوی، این دعای پر فیض را زمزمه و از ذات اقدس الهی طلب مغفرت می کنند

مطالب مرتبط :
  1. طنین مناجات امام حسین(ع) در روز عرفه در سراسر کشور
  2. ۲هزار روشندل در مراسم قرائت دعای عرفه شرکت می کنند
  3. دعای عرفه در بیش از ۲ هزار امامزاده و بقعه متبرکه کشور طنین انداز می شود
  4. "روز عرفه" فرصتی که باید غنیمت شمرد/ دعای عرفه امام حسین(ع) مربوط به سال واقعه کربلا نیست
  5. مضامین توحیدی دعای عرفه در عاشورا متجلی شده است

پارک علم و فناوری قم

zohur