۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این سمینار که ۲ اردیبهشت ماه با همکاری دانشکده اصول الدین دانشگاه شریف هدایت الله جاکارتا و اتاق ایران برگزار شد، “مَسری منصور” رئیس جدید دانشکده اصول الدین این دانشگاه در سخنانی گفت: امروز روز بزرگی است که برای مناسبت روز زن این سمینار را برگزار می کنیم و از سخنرانان ایرانی و اندونزیایی در خصوص تبیین شخصیت زن در این دو کشور استفاده خواهیم کرد.


“زینون کمال” رئیس سابق این دانشکده  نیز در سخنانی گفت: اندونزی حدود ۸۷ درصد مسلمان دارد و از آن تعداد ۶۰ درصد را زن تشکیل می دهد. شخصیتهای زیادی از زنان در گذشته در اندونزی وجود داشته اند مانند کارتینی و غیره و حتی به مقام ریاست جمهوری نیز رسیده اند، ولی متأسفانه در حال حاضر نقش زنان امروزی در اکثر زمینه ها کمرنگ دیده می شود.


“زینون کمال”، تصریح کرد: امید است این سمینار بتواند انگیزه ای در زنان اندونزیایی ایجاد کند که باعث رشد آنان در تمام زمینه ها شود. سپس “ابراهیمیان”، رایزن فرهنگی کشورمان نیز در سخنانی اظهار داشت: امروز سه محور “چگونه از استعداد عظیم زنان که نیمی از جمعیت را تشکیل می دهند”، “می توان به شکل سالم استفاده نمود، مساله جنسیت چگونه می تواند در خدمت تعالی انسان قرار گیرد نه انحطاط اخلاقی”، “به دلیل تفاوت های طبیعی جنس زن و مرد، چگونه می توان رفتاری را نهادینه کرد که به زن ظلم نشود” عمده در ایران برای زنان مورد تأمل و کنکاش است.


وی بیان کرد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در حد توان، هم در عرضه تئوریک و هم عملی پاسخی منطبق با اسلام و قرآن نسبت به این محورها ارائه داده است که از این جهت می توان گفت ایران، ارائه دهنده مدلی نوین به جهان در مسأله زنان است.


سپس “سُرورین” رئیس مرکز مطالعات زن و کودک این دانشگاه مقاله خود را ارائه داد و اظهار داشت: در خصوص زنان می توانیم از نظر ارزشی و تاریخی و وضعیت کنونی سخن بگوییم؛ از نظر ارزشی آیات و روایات مطالب ارزشمندی را بیان کرد و از نظر تاریخی لازم است به تاریخ زنان در صدر اسلام و دوره طلایی تمدن اسلامی و پس از آن بر گردیم. بحث مهم بررسی وضعیت کنونی زنان است که چگونه زن می تواند به جایگاه واقعی خود برسد.


وی زنان را با وجود قوانین دینی، مذهبی و دولتی، عملاً در تبعیض قرار دارند و لذا نیاز به حرکتی داریم که زنان صدای خود را به دیگران برسانند و سیستم نامناسب را تغییر دهند.


رئیس مرکز مطالعات زن و کودک ، در ادامه زنان نقش آفرین در تاریخ اسلام را از نظر آماری بازگو کردند و افزودند: زنان اندونزیایی با الهام از تعالیم قرآن لازم است در حرکت های دینی و تربیتی فعالیت های گسترده ای انجام دهند.


سخنران پایانی این سمینار خانم دینا سلیمان رئیس مرکز مطالعات زن و کودک  بود که با توجه به حضور چند ساله ایشان در جمهوری اسلامی ایران به تبیین جایگاه زنان مسلمان ایرانی پرداخت و اظهار داشت: شهید مطهری در خصوص حق و وظیفه زنان به اصل عدالت معتقد است، نه برابری. همچنین رهبر معظم ایران در خصوص جایگاه زن در زندگی و جامعه مطالب مهمی را بیان نمودند.


وی افزود: بر اساس روایت که “کسی که یک شب را بدون توجه به مسایل مسلمانان سپری می کند، مسلمان محسوب نخواهد شد”، این امر شامل زنان نیز می شود و آنها هم باید نسبت به اتفاقات پیرامونی خود نقش آفرین باشند. دستورات اسلام کامل نازل شده است، ولی چرا بسیاری از کشورها با مشکلات زیادی روبرو هستند؟ پاسخ این است که در بسیاری از کشورها، ضمانتی در اجرای قوانین وجود ندارد، لذا در ایران می بینیم که بحث زن در قانون آساسی آمده است و حتی ۵ بار واژه زن ذکر شد در حالیکه واژه زن در قانون اساسی آمریکا و اندونزی وجود ندارد. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسایل زن، از جمله برابری مقابل قانون، حقوق زن و حق اشتغال مبتنی بر رعایت مصالح خانواده را بیان کرد.


در پایان، دانشجویان و اساتید حاضر در خصوص شخصیت حضرت زهرا (س)، اینترنت در ایران و نگاه مقام معظم رهبری را نسبت به زنان و چگونگی جمع حجاب با کار اجتماعی و نیز خانواده در ایران سؤالاتی را از رایزن فرهنگی ایران مطرح نمود که ابراهیمیان به آنها پاسخ داد.


در حاشیه این سمینار، نمایشگاه قرآن مجید و آثار نفیس برگزار شد.  

 

مطالب مرتبط :
  1. سمینار «جایگاه زن در ایران امروز» در جاکارتا برگزار می شود
  2. سمینار "جایگاه زن در ادیان الهی" در اتیوپی برگزار شد
  3. سمینار میلاد حضرت زهرا(س) در لاهور برگزار می‌شود/ سخنرانی بانوان شیعه فرانسوی درباره مقام زن
  4. برگزاری هم اندیشی ایرانشناسان اندونزیایی
  5. برگزاری سمینار "تاجدار ختم نبوت(ص)" در لاهور/ چند خبر کوتاه از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

پارک علم و فناوری قم

zohur