۱۴ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، درسگفتار “درآمدی بـر اندیشـه‌های پـست‌مدرن” با تدریس دکتر مهدی بنایی، از فردا ۱۵ بهمن ماه از ساعت ۱۶-۱۸ به دو صورت حضوری و  مجازی در مؤسسه روزگار نو برگزار می شود.


هرچند که پس از هگل، کمابیش شاهد رواج اعتراض به استیلای تمام عیار منطق و تفکر غربی و منحصر شدن تمام حقیقت در محدوده آن می باشیم، این تنها بعد از ظهور اندیشه های نیچه و هایدگر است که امکان طرح پرسش از تمام تاریخ تفکرغربی فراهم می آید و درست در چنین فضایی است که اندیشمندان پست مدرن راه پرسش از معنای تجدد (مدرنیته) را گشوده یافته و با نظر به شرایط تجدد، امید به آینده آنرا کاملا بی اساس نشان داده اند.


با این همه، آنان تنها از سست شدن عهد بشر متجدد سخن می گویند و هرگز خود را جدا و گسیخته از تاریخ تجدد نمی دانند و مدعی عبور از آن نیستند. پست مدرنیته، آغاز تاریخ و عهد تازه ای برای بشر نیست و چنان که گفته شده، می توان آنرا همان مدرنیته دانست، اما مدرنیته ای که به خودآگاهی رسیده و در پرتو این خودآگاهی ، به منفک نبودن عقل و راسیونالیته غربی از افسانه و اسطوره راه برده و از ضعف و محدودیت آن آگاه شده است.


در جلسات این ترم کوشش خواهد شد که با بررسی محورهای اصلی اندیشه­ های برخی از متفکران پست مدرن، همانند ژاک دریدا، میشل فوکو، ژیل دولوز، ژان فرانسوا لیوتار و …، زمینه هایی برای اندیشیدن در باب این وضع تاریخی فراهم آید.مؤسسه فرهنگی هنری روزگار نو در تهران، خیابان حافظ، بالاتر از تقاطع انقلاب، بن بست حیات، پلاک۱۲، طبقه دوم واقع است و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن ۸۸۸۰۷۱۸۸ و سامانه پیامکی ۳۰۰۰۷۲۲۷۰۰۱۲۲۴ یا ایمیل rouzegareno@gmail.com ارتباط برقرار کنند.


علاقه مندان برای ثبت نام می توانند به سایت WWW.Roozegareno.net مراجعه کنند.

مطالب مرتبط :
  1. جمع یا عدم جمع مدرنیته با دین/ دین سنتی با مدرنیته قابل جمع نیست
  2. مدرنیته لزوماً مساوی با کنارگذاشتن دین نیست/ چین، مالزی، ترکیه و ایران جدید نمونه آن
  3. آموزه های دینی تباینی با مدرنیته ندارند
  4. سکولاریسم نتیجه اجتناب ناپذیر مدرنیته نیست/ علم به وسیله ارزشها هدایت می شود
  5. بهره مندی از مظاهر مدرنیته به معنای نابودی سنتها و اضمحلال فرهنگی نیست/انتخاب باید آگاهانه باشد

پارک علم و فناوری قم

zohur