۱۲ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دیلوار حسین یکی از برگزارکنندگان این گردهمایی چهار روزه که توسط انجمن اسلامی بریتانیا برپا شده گفت: مسلمانان بریتانیایی از اقشار مختلف جامعه هستند و موضوعات مورد علاقه آنها نیز بر همین اساس گسترده است.


وی افزود: اقلیت مسلمان بریتانیا گروهی دارای تکثر و دارای علاقه های متنوع بوده که نباید به عنوان افراط گرا، غیر افراط گرا، منفعل یا میانه رو به تصویر کشیده شوند.


این گردهمایی چهار روزه که عنوان جشنواره اسلام زنده در لینکولنشایر برپا شد از پنجشنبه ۹ مردادماه آغاز شده، امروز یکشنبه ۱۲ مردادماه خاتمه می یابد.


این جشنواره امسال برای پنجمین سال متوالی برگزار می شود و موضوعات مختلفی را چون فرقه گرایی، افراط گرایی، ارتقا روابط زوجین و مسائل دیگری را به بحث گذاشته است.


حسین اظهار داشت که این موضوعات همان مسائلی هستند که مردم عادی در زندگیهای روزمره خود با آن سروکار دارند. مسلم است که نمی توانیم به طور کامل درباره تمام این موضوعات صحبت کنیم اما مسئله مهم این است که این موضوعات همان مسائلی هستند که در زندگی روزمره مسلمانانی که در غرب زندگی می کنند باید مورد اشاره قرار گیرند.


جدا از بحثهای جدی این گردهمایی دربرگیرنده یک خیمه سرگرمی است که طی آن تاکنون برنامه های متعددی برگزار شده است.


این جشنواره چهارروزه مورد استقبال شرکت کنندگان مسلمان و غیرمسلمانان قرار گرفت. در میان غیر مسلمانانی که در این جشنواره شرکت کردند می توان به حضور روان ویلیامز، اسقف اعظم کانتربری اشاره کرد که در این جشنواره با محوریت ارزشهای بریتانیا و جایگاه مسلمانان سخنرانی کرد.


وی در گفتگو با گاردین اظهار داشت که جشنواره اسلام زنده رویداد مهمی است که جوانان مسلمان در قالب آن می توانند صدای خود را در جامعه منعکس کنند.


اجمال مسرور از روحانیون مسلمان که در فضای رسانه های تصویری فعالیت دارد، گفت که این رویداد به ایجاد روحیه مثبت شهروندی کمک می کند.


همچنین صدور مجوز برای برگزاری این جشنواره چهار روزه نیز مورد تجلیل قرار گرفت چرا که در جریان این گردهمایی ها مسلمانان می توانند از فرصت مناسب حفظ هویت اسلامی خود و تعامل با سایر مسلمانان جامعه برخوردار شوند.


جمعیت اقلیت مسلمان بریتانیا حدود ۷/۲ میلیون نفر تخمین زده شده است.

مطالب مرتبط :
  1. پخش اذان از شبکه تلویزیونی بریتانیا برای اولین بار
  2. برگزاری اختتامیه جشنواره ملکوت/ این جشنواره دریچه ای به آستانه عظیم تری باز می کند
  3. برگزاری هفتمین جشنواره فارابی به تعویق افتاد
  4. برنامه های کمیته قرآن ستاد مرکزی دهه فجر تشریح شد/ برگزاری ۹۰ گردهمایی و همایش در موضوعات مختلف قرآنی
  5. برگزاری پنجمین جشنواره کتاب دین و پژوهشهای برتر/ بررسی ۴۵۲۱ اثر

پارک علم و فناوری قم

zohur