۱ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، به همت و تلاش رایزنی فرهنگی و سفارت ایران در جاکارتا و با مشارکت و میزبانی مؤسسه‌ مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ وابسته به سازمان محمدیه، برنامه‌ «شبی با مولانا جلال‌الدین رومی» با عنوان «جهان عاری از خشونت و افراط‌گری از نگاه رومی» با حضور چند تن از سفرای چند کشور اسلامی در اندونزی و شخصیت‌های علمی، فرهنگی و مذهبی برگزار شد.


در این برنامه سفرای کشورهای ایران، عراق، لیبی، فلسطین، ترکیه، افغانستان و پاکستان و همچنین دو تن از کارشناسان سفارت آمریکا، عضو هیئت رییسه‌ سازمان نهضت العلماء و رئیس نهاد دانشجویان سازمان محمدیه‌ اندونزی حضور داشتند که در آن پروفسور دین شمس‌الدین، رئیس سازمان محمدیه و مجلس العلمای اندونزی، محمود فرازنده، سفیر ایران و غلام سخی غیرت، سفیر افغانستان و زکریا احکم، سفیر ترکیه در اندونزی و همچنین پروفسور عبدالهادی، استاد دانشگاه و رییس انجمن دوستی اندونزی و ایران به سخنرانی پرداختند.


دین شمس‌الدین، به عنوان نخستین سخنران درباره‌ موضوع نشست گفت: مولانا جلال‌الدین رومی بن حسین بلخی، علاوه بر فقیه، متکلم، فیلسوف و عارف، یک صوفی شاعر بود. پدر او یک عالم دینی و از خانواده‌های مذهبی و دانشمندان بود. مولانا هنگامی که ۳ ساله بود به دلیل یک درگیری در منطقه به خراسان گریخت و پس از آن به نیشابور، زادگاه شاعر و ریاضیدان، عمر خیام نقل مکان کرد و از آن به بعد به آموختن می‌پرداخت تا به یک شاعر مشهور تبدیل شد.


پس ار آن محمود فرازنده، سفیر کشورمان در سخنانی گفت: با توجه به اشعار مولانا، او طرفدار وحدت الوجود بود. محتوای اشعار او این است: اگر «من» انسان از هویت انسانی ناپدید شود، خدایی می‌ماند که صحبت می‌کند، می‌شنود و درک می‌کند. در اندیشه‌ی مولانا «من» دمیدن روح خدا هستم.


وی افزود: از نگاه او، هر رویداد فانی، همیشه به دنبال او امر باقی است، یعنی ثبوت آگاهی صوفیانه نسبت به خدا. در آن زمان همراه با بقاء، آگاهی از خدا اساس آگاهی یک بنده است. مولانا می‌گوید: «آگاهی خدا در آگاهی صوفی ذوب شده است.» با این رویکرد که دانش صوفی مانند یک خط است و علم خداوند یک نقطه است. وجود خط بسیار وابسته به وجود نقطه است.


همچنین غلام سخی غیرت، سفیر افغانستان در سخنرانی خود اظهار کرد: کثرت‌گرایی، وحدت و یگانگی در زندگی اجتماعی مورد توجه ویژه‌ رومی بود.


وی در ادامه گفت: باید از کوچک‌بینی در خصوص درست و نادرست بودن محل تولد وی بیرون برویم تا بتوانیم در «فضایی خالص» بدون تعصب و یا انواع محدودیت‌های ذهنی بی‌قرار، گرد هم آییم.


سفیر افغانستان در اندونزی ادامه داد: ایده‌ی شعر مولانا ثابت می‌کند که انسان‌ها در خلقت دارای هدف واحدند؛ به طوری که بتوانند به انجام کارهای خوب در زندگی بدون هیچگونه ترس و تردید بپردازند.


زکریا احکم، سفیر ترکیه سخنران بعدی برنامه بود. وی در ابتدای سخنان خود گفت: سراسر اشعار مولانا، عشق و انسانیت است. تنها کسانی که از فکر و تعصب رهایی یابند، می‌توانند آن را درک کنند و در بندگی و تفکر نسبت به او با آیین مراسم رقص صوفی تجلی پیدا می‌کند.


آخرین سخنران این نشست، پروفسور عبدالهادی بود که به بحث حقیقت انسان و عشق پرداخت و اظهارکرد: انسان دارای بُعد ظاهری و باطنی است که ارزشش در باطن اوست؛ چرا که باطن، اساس ایمان و فرهنگ است.


وی در ادامه افزود: انسان از لحاظ دیگر از عقل که منبع استدلال است و قلب که عشق را به وجود می‌آورد، برخوردار است؛ علم تنها برای انسان کافی نیست؛ بلکه باید عشق هم داشته باشد. عشقی که به همه اشیاء به جنبه‌ مثبت آن نگاه می‌کند، نه منفی آن. عشق نیروی محرک است.


وی همچنین درباره‌ اشعار رومی اظهار کرد: اشعار رومی، چشم‌انداز دارد و ضمیر را روشن می‌سازد.


پروفسور عبدالهادی ادامه داد: آثار رومی در اندونزی شناخته شده است؛ چرا که اشعار وی در قرن ۱۵ میلادی در اندونزی ترجمه شده است، ولی متأسفانه به آن کم توجهی شد. به هر حال برخی واژه‌هایی که مولانا از آنها بسیار استفاده کرده است، به زبان اندونزیایی راه پیدا کرده‌اند؛ مانند عاشق (Asyik)، معشوق (Masyuk) و خشوع (Khusyu).


مثنوی‌خوانی به زبان اندونزیایی توسط دین شمس‌الدین و قرائت ترجمه‌ انگلیسی آن توسط یکی از کارکنان سفارت آمریکا و همچنین توزیع مثنوی معنوی مولانا از سوی رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی که توسط عبدالهادی به زبان اندونزیایی ترجمه شده است، پایان‌بخش این برنامه‌ فرهنگی بود.

روز قدس نزدیک است؛


لبیک تایلندی‌های به ندای امام(ره)


با نزدیک شدن به روز جهانی قدس در آخرین جمعه‌ ماه مبارک رمضان، مسلمانان تایلند، همگام با مسلمانان جهان خود را آماده‌ برگزاری مراسم ویژه در این روز در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و قدس شریف می‌کنند.


پس از نامگذاری تاریخی آخرین جمعه‌ی ماه رمضان بنام روز جهانی قدس از سوی حضرت امام خمینی(ره)، مسلمانان تایلند در لبیک به این ندای تاریخی امام راحل(ره)، هر ساله در روز جمعه‌ آخر ماه مبارک رمضان، برنامه‌های ویژه‌ای را برای گرامیداشت روز قدس تدارک می‌بینند.


برگزاری راهپیمایی توسط مسلمانان و همراهی برخی از گروه‌های دیگر ادیان در شهر بانکوک، تجمع مقابل سفارت رژیم جعلی اسرائیل، سردادن شعارهایی علیه جنایتکاران اشغالگر قدس در محکومیت اعمال و حملات وحشیانه‌ی رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم مظلوم فلسطین و غزه، سخنرانی از فعالان گروه‌های اسلامی و قرائت بیانیه‌ی پایانی توسط نماینده‌ی اتحادیه حمایت از مردم فلسطین در تایلند، از جمله برنامه‌های پی‌بینی شده برای تظاهرات روز قدس در تایلند است.


همچنین برگزاری راهپیمایی و گردهم‌آیی در تعدادی از شهرهای مناطق جنوبی این کشور مانند ناخان، سیتامارات، ساتون، ترانگ و … با حضور جمع کثیری از مسلمانان و همراهی برخی از گروه‌های دیگر ادیان، مراسم روز جهانی قدس در دیگر شهرهای تایلند را شامل می‌شود.  


برگزاری نشست با حضور دیپلمات‌های خارجی مسلمان و مقیم، اندیشمندان و شخصیت‌های اسلامی و علمی و ائمه‌ جماعات توسط سفارت جمهوی اسلامی ایران و با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در تایلند از دیگر برنامه‌های روز جهانی قدس در این کشور جنوب آسیا است.


نمایش فیلم‌های کوتاه با موضوع فلسطین و قدس و جنایات صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی و نوار غزه، انجام سخنرانی کمالیان، سفیر کشورمان در تایلند، اجرای برنامه‌های همخوانی با موضوع قدس توسط گروه «سلام» از ایران، برپایی نمایشگاه عکس با موضوع فلسطین و قدس و نمایشگاه آثار هنری خط و تذهیب و برپایی کارگاه هنری با حضور مهدی ایرانی، هنرمند اعزامی از ایران، برنامه‌های این نشست را تشکیل می‌دهند.


همچنین برگزاری همایش یک روزه با عنوان «فلسطین، اولین موضوع امت مسلمان و نماد مقاومت و بیداری اسلامی» با حضور و سخنرانی حجت‌الاسلام سیدجواد مظلومی، نماینده‌ دفتر مقام معظم رهبری و نجاریان‌زاده، رایزن فرهنگی کشورمان و تنی چند از اندیشمندان مسلمان به همراه اجرای برنامه‌های تواشیح با موضوع قدس توسط گروه «سلام» اعزامی از اصفهان، برپایی نمایشگاه عکس و پوستر با موضوع فلسطین و قدس و نمایشگاه آثار هنری خط و تذهیب و برپایی کارگاه هنری از دیگر برنامه‌های روز قدس در تایلند است که توسط رایزنی فرهنگی ایران در تایلند برگزار خواهد شد.


رونمایی از کتاب «قدس و فلسطین در بیانات حضرت امام خمینی(ره) و حضرت امام خامنه‌ای» که با حمایت و مشارکت رایزنی فرهنگی کشورمان به زبان تایی ترجمه و چاپ شده است، نیز از جمله‌ این برنامه‌هاست.


هفته قرآنی ایران در اوگاندا آغاز شد


به همت رایزنی فرهنگی کشورمان ، هفته قرآنی ایران با حضور گروه تواشیح “طاها” در اوگاندا آغاز شد.


۲۹ تیرماه در نخستین روز از برگزاری هفته قرآنی ایران، گروه تواشیح “طاها” در جمع شیعیان مسجد اهل بیت(ع) در شهر جینگ جا و مؤسسه امام حسین(ع) در منطقه بوگیری اوگاندا به اجرای برنامه های مختلف قرآنی پرداختند.


در دومین روز از هفته قرآنی ایران، گروه تواشیح “طاها” به همراه حافظ و قاری بین المللی قرآن کریم با حضور در مدرسه  “کینارا” از مدارس اهل سنت کامپالا بعد از اقامه نماز ظهر به جماعات در جمع دانش آموزان این مدرسه به اجرای برنامه های قرآنی پرداختند.


همچنین گروه تواشیح “طاها”، حافظ و قاری بین المللی قرآن کریم، در مدارس، مساجد و تلویزیون کامپالا به اجرای برنامه قرآنی خواهند پرداخت.


گروه تواشیح “طاها” به سرپرستی حسین قربانی، رمضان خلیلی از قاریان بین المللی کشورمان و “شجاع زبیدات “از حافظان قرآن کریم از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان  به مدت یک هفته جهت اجرای برنامه های قرآنی به اوگاندا سفر کرده اند.


در ادامه‌ برنامه‌های هفته‌ی قرآنی ایران در اوگاندا، گروه تواشیح طاها، قاری و حافظ قرآن کریم اعزامی از کشورمان در مرکز امام رضا(ع) الایتام به اجرای برنامه‌های قرآنی پرداختند.


در دومین روز از برگزاری هفته‌ قرآنی ایران در اوگاندا، گروه تواشیح طاها، به سرپرستی حسین قربانی از تبریز، رمضان خلیلی، از قاریان بین‌المللی کشورمان از تهران و شجاع زبیدات، از حافظان قرآن کریم از آبادان  که از سوی مرکز بین‌المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای برگزاری برنامه‌های قرآنی به این کشور آفریقایی سفر کرده‌اند، با حضور در مرکز امام رضا(ع) در کامپالا، پایتخت اوگاندا در جمع دانش‌آموزان این مرکز به اجرای برنامه‌های مختلف قرآنی پرداختند.


در ابتدای این مراسم بشیر زبیر، مدیر مرکز امام رضا(ع) در سخنانی کوتاه گفت: این مرکز دارای ۶۰۰ دانش‌آموز از مرحله‌ی مقدماتی تا دانشگاهی است که در فضایی مناسب مشغول به تحصیل هستند. این دانش‌آموزان علاوه بر دروس مصوب آموزش‌وپرورش و معمول مدارس اوگاندا، معارف اهل بیت (ع) و شیعی را توسط اساتیدی از حوزه‌های علمیه‌ ایران و اوگاندا که در این مرکز مشغول به تدریس هستند، می‌آموزند.


در ادامه رمضان خلیلی، از قاریان بین‌المللی کشورمان به قرائت آیاتی چند از کلام‌الله قرآن مجید پرداخت و همچنین گروه تواشیح طاها و شجاع زبیدات، حافظ کل قرآن کریم به اجرای برنامه‌های قرآنی پرداختند که مورد استقبال قرار گرفت.


در هفته‌ قرآنی ایران در اوگاندا، گروه تواشیح، حافظ و قاری بین‌المللی قرآن کریم اعزامی از کشورمان در بعضی از مدارس، مساجد و تلویزیون کامپالا، پایتخت اوگاندا به اجرای برنامه‌های قرآنی خواهند پرداخت.


درخلال برگزاری هفته‌ قرآنی ایران در اوگاندا، همچنین برگزاری نمایشگاه کتب قرآنی و ضبط و پخش برنامه‌های رادیویی و تلوزیونی با موضوع مکتب اهل بیت(ع) انجام می‌گیرد.


برگزاری کارگاه هنر قرائت قرآن در دانشگاه اسلامی اندونزی


کارگاه هنر قرائت قرآن و سخنرانی احمدی شاهرختی در دانشگاه اسلامی مولانا ملک ابراهیم به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و اتاق ایران در شهر مالانگ اندونزی برگزار شد.


کارگاه هنر قرائت با حضور احمدی شاهرختی اعزامی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با شرکت جمعی از حافظان، قاریان و برخی از اساتید قرآنی این شهر در محل این دانشگاه عصر شنبه ۲۱ تیر ۹۳، برگزار شد.


احمدی شاهرختی ﺩﺭﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﻣﻮﻻﻧﺎ ﻣﻟﻚ اﺑﺮاﻫﻴﻢ شهر ﻣﺎﻻﻧﮓ با عنوان “ﭘﻴﺸﺮﻓﺖ های جمهوری اسلامی ایران ﺩﺭ ﻋﻠﻮﻡ ﻗﺮﺁنی، ﺣﻔﻆ، ﻗﺮائت و ﺗﻔﺴﻴﺮ” ﺳﺨﻨﺮاﻧﻲ کرد.


وی در این ﺳﺨﻨﺮاﻧﻲ گفت: ﺩﺭ ایران اسلامی ﺭﺳﺎﻧﻪ ﻗﺮﺁنی اﻋﻢ اﺯ ﺭاﺩﻳو و ﺗﻠویزیون داریم که ۲۴ ساعته ﻣﻂﺎﻟﺐ ﻫﻤﭽﻮﻥ ﻗﺮائت،  ﺗﻔﺴﻴﺮ و ﻋﻠﻮﻡ ﻗﺮﺁﻧﻲ ﭘﺨﺶ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ.


ﺩﺭ ﭘﺎﻳﺎﻥ اﺣﻤﺪﻱ ﺑﻪ ﺳؤاﻻت ﭘﺎﺳﺦ ﺩاﺩ و تأﻛﻴﺪ ﺑﺮ ﻟﺰﻭﻡ ﻫوﺸﻴﺎﺭﻱ ﺣﺎﻓﻆﺎﻥ ﻗﺮﺁﻥ ﺑﺮ ﻣﻜﺮ ﺩﺷﻤﻨﺎﻥ اﺳﻼم ﺑﺮاﻱ ﺗﻔﺮﻗﻪ اﻣﺖ اﺳﻼﻣﻲﻛﺮﺩ.


اﻳﻦ ﻛﺎﺭﮔﺎﻩ ﺑﺮاﻱ اﻭﻟﻴﻦ ﺑﺎﺭﺩﺭ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ دانشگاه اسلامی مولانا ملک ابراهیم ﺑﺮﮔﺰاﺭ ﺷﺪ و ﺗﻌﺪاﺩ ﺯﻳﺎﺩی اﺯﺣﺎﻓﻆﺎﻥ قرآن ﺩﺭ اﻳﻦ ﻛﺎﺭﮔﺎﻩ ﺷﺮﻛﺖ ﻛﺮﺩﻧﺪ.انتشار مجموعه مقالات همایش تاثیر شخصیت و اندیشه امام خمینی(ره) در قرقیزستان


به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در قرقیزستان، مجموعه مقالات همایش”تاثیر شخصیت و اندیشه امام خمینی (ره) بر تحولات جهان معاصر”چاپ و منتشر شد.


این همایش یک روزه به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی  با همکاری آکادمی دیپلماتیک وزارت امورخارجه جمهوری قرقیزستان، دانشگاه آرابایف،شبکه تلویزیونی اکوماناس و کمیسیون دولتی زبان این کشور در تاریخ ۱۴ خردادماه در محل سالن همایشهای آکادمی دیپلماتیک برگزار گردید.


اساتید، پژوهشگران و ایرانشناسان شرکت کننده در این همایش مقالات خود را در محورهای ذیل ارائه کردند:


–  وحدت اسلامی به عنوان سرمایه اجتماعی در افکار امام خمینی(ره)


– امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی ایران،میراث معنوی و فلسفی امام خمینی(ره) در جهان معاصر


– امام خمینی(ره) مظهر دانش و معرفت الهی


– انقلاب اسلامی ایران و بیداری اسلامی در کشورهای آسیای مرکزی


– میراث امام خمینی(ره) در تشکیل دولت و مملکت داری


– واکاوی نامه امام خمینی(ره) به میخائیل گورباچف.

مطالب مرتبط :
  1. برگزاری نشست "جهان عاری از خشونت و افراط گری" در نمایشگاه کتاب تهران
  2. همایش بین‌المللی «جهان عاری از خشونت در پرتو صلح، امنیت و حقوق بشر» برگزار می‌شود
  3. اندیشمندان مسلمان و مسیحی خواستار "جهان عاری از خشونت" شدند
  4. معنای زندگی در نظر مولانا منتشر شد/ معنای زندگی در دو دوره حیات مولانا
  5. دین بهترین جایگاه برای جهانی عاری از خشونت است/بین علم و مدرنیته همواره دین است که پیروز می‌شود

پارک علم و فناوری قم

zohur