۲۹ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، مراسم لیالی پربرکت قدر و احیاء و شهادت مظلومانه مولی الموحدین، حضرت علی(ع) با حضور ایرانیان و شیعیان عاشق در نمایندگیهای فرهنگی کشورمان در خارج از کشور برگزار شد که در ادامه مروری بر آنها خواهیم داشت:


صربستان


آیین روحانی شبهای قدر ک با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و اجرای برنامه گروه تواشیح بشارت اصفهان به سرپرستی سیدمحمد شریعتی که از مرکز بین المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرائت دعای جوشن کبیر ، مرثیه سرایی و آیین ویژه بر سر گرفتن قرآن کریم در بلگراد برگزار شد. 


محمود شالویی رایزن فرهنگی کشورمان در بلگراد طی سخنانی به تشریح ابعاد شخصیتی مولای متقیان و فضایل شب های قدر پرداخت و با اشاره به نزول قرآن در شب قدر گفت: شب قدر شب تقدیر و تعیین سرنوشت است و عظمتی که خداوند متعال در باطن آن قرار داده با هیچ شب و روز دیگری قابل مقایسه نیست. 


وی سپس با استناد به برخی آیات در قرآن کریم یادآورشد: فهم عمیق معانی عالی نهفته در این کتاب شریف آسمانی مستلزم رجوع به منابع تفسیری دارد که با دانش و دقت نگاشته شده باشد. 


وی در ادامه از تفسیر المیزان مرحوم علامه طباطبایی به عنوان اثری گرانسنگ نام برد که ضمن تفسیر آیه به آیه، مباحث حکمی و روایی نیز در آن بخوبی طرح و مورد نظر نگارنده واقع شده است. 


شالویی همچنین با اشاره به شب شهادت مولی الموحدین علی (ع) اضافه کرد: علی (ع) با همه ویژگی های برجسته ای که داشت خود را بنده خدا معرفی می کرد و به بندگی حضرت باری تعالی افتخار داشت.


رایزن فرهنگی کشورمان در بلگراد افزود: علی (ع) خصوصیات مختلفی را در هم آمیخت و آنها را در کنار یکدیگر قرار داد و بنابرهمین قاعده از او در شجاعت به عنوان شیر ربانی یاد می شود و در عین حال در رأفت و مهربانی و عطوفت انسانی هم زبانزد عام و خاص است. 


وی در ادامه گفت: علی (ع) در همه امور زندگانی اش همواره به رضایت خالق و ادای تکلیف می اندیشید و منفعتی را برای خود در دنیا نمی طلبید. 


شالویی در خاتمه اظهار داشت: برای علی (ع) شهادت فوزی عظیم بحساب می آمد و برای رسیدن به خداوند متعال سر از پا نمی شناخت و بهمین مناسبت در آن هنگام که ضربه ای بر سرش فرود می آید، فریاد بر می آورد که به خدای کعبه رستگار شدم.


قرقیزستان


 شب های قدر ماه مبارک رمضان که مصادف می باشد با ضربت خوردن مولی متقیان حضرت علی علیه السلام  ذکر مناقب و فضائل آن حضرت  و همچنین سوگواری  برای آن امام همام و همینطور برگزاری مراسم شب های قدر و احیاء که شامل قرائت دعای جوشن کبیر و دیگر اعمال وارده است در زمره  برنامه های  مسجد امام علی (ع) در بیشکک برگزار شد.


کراچی- پاکستان


مراسم شب قدر، با حضور مراسم با حضور سرکنسول ، کارکنان کنسولگری،کارکنان سرپرستی مدارس شبه قاره و ایرانیان مقیم با خانواده و سخنرانی حجت الاسلام میر دامادی در محل نمایندگی فرهنگی برگزار شد.در این مراسم  دعای شریف کمیل توسط مداحان اهلبیت قرائت شد آنگاه به برگزاری شب قدر پرداختند و این مراسم ارزشمند و با شکوه را با دعای انسان ساز جوشن کبیر آغاز کردند .


اسلام آباد- پاکستان


  مراسم لیالی قدر و عزاداری ایام شهادت امیر المومنین حضرت امام علی(ع) در پاکستان مراسم ویژه احیای شب قدر همراه با عزاداری ایام شهادت مولای متقیان امام علی (ع) با حضور علیرضا حقیقیان سفیر  و دیپلمات های کشورمان در پاکستان، کارکنان رایزنی فرهنگی و نهادهای ایرانی و جمعی از ایرانیان مقیم به اتفاق خانواده هایشان در محل مسجد مجتمع مسکونی ایرانیان در منطقه دیپلماتیک در اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار شد.


در این مراسم پس از تلاوت آیات الهی و قرائت دعای جوشن کبیر، سخنرانان به اهمیت لیالی قدر پرداخته و سپس مداح اهل بیت و عزاداران به نوحه سرایی و سینه زنی در وصف امیر المومنین علیه السلام پرداختند.مراسم احیا و قرآن سرگرفتن و قرائت ادعیه مخصوص بصورت جمعی در پایان این مراسم اجرا شد.


لازم به ذکر است که در روز ۲۱ رمضان روز شهادت مولای متقیان حضرت علی(ع) در سراسر پاکستان شیعیان با برگزاری مراسم عزاداری و سینه زنی ارادت خود را با مولای امیرالمومنین ابراز می کنند و مراسم باشکوه عزاداری در سراسر کشور برگزار می شود و در شهرهای بزرگ پاکستان مثل پیشاور، راولپندی، لاهور، کراچی، کویته و حیدرآباد در خیابان اصلی شهرها راهپیمایی عزاداری انجام می شود و هزاران تن عزاداران علی ابن ابیطالب(ع) در آن شرکت می کنند.


غزنی- افغانستان


همزمان با فرارسیدن ماه مهمانی خدا، ماه نزول قرآن و شب های قدر و شهادت اولین امام شیعیان حضرت علی ابن ابی طالب(ع) ؛ مراسم های احیاء توسط کانون فرهنگی فجر و دیگر مراکز فرهنگی – قرآنی و مساجد با حضور جمع کثیری از مردم متدین و خداجوی استان غزنی برگزار شد.در این مراسمات مؤمنین با نذر و افطاریه پذیرایی و تا صبح با برگزاری برنامه های متنوع اعمال مخصوص شبهای قدر شامل سخنرانی، تلاوت قرآن کریم، نماز، دعای پرفیض کمیل، دعای جوشن کبیر، زیارت عاشورا و … قرائت و تا سحر به این اعمال خداپسندانه مشغول بودند.


همچنان عالمان دینی به شب زنده داری و احیای شب های قدردر این ماه مبارک اشاره و گفتند: دهه آخر رمضان شب های نوزدهم و بیست و یکم و بیست و سوم و بیست و هفتم بر طبق روایات و احتمال قوی که احتمال نزول قرآن در یکی از این شب ها است.


ارزروم- ترکیه


به همت وابستگی فرهنگی کشورمان در ارزروم مراسم شب احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان با حضور ایرانیان و شیعیان عاشق در ارزروم برگزار شد.در ارزروم مراسم شب احیای شب نوزدهم و شهادت مظلومانه مولی الموحدین، حضرت علی (ع) با حضور ایرانیان و شیعیان عاشق در ارزروم برگزار شد.


این مراسم که با حضور پرشور ایرانیان مقیم همراه بود با تلاوت قرآن کریم، افطار روز داران و اقامه نماز جماعت آغاز گردید. در ابتدای مراسم حجت الاسلام والمسلمین مسعود مظاهری مدرس حوزه و دانشگاه درباره عظمت شب های قدر سخن به میان آورده به بیان این نکته پرداخت که شب های قدر در نزد خداوند متعال از هزار ماه برتر می باشد. شب قدر بزرگ‏ترین سند امامت و تداوم آن در طول زمان است. در روایات فراوانی، وجود شب قدر را در هر زمان دلیل لزوم امامت و بقای آن دانسته ‏اند، لذا سوره قدر به منزله شناسنامه اهل‌بیت علیهم‏السلام شمرده شده است. حجت الاسلام مظاهری ولایت را لازمه عبادات دانسته و تاکید نمود که نماز بدون ولایت از هیچ جایگاهی برخوردار نخواهد بود.


این مراسم با دعای پرفیض جوشن کبیر ادامه یافته با عزاداری شب ضربت مولای متقیان به پایان رسید.


ارمنستان


 با حضور ایرانیان و مسلمانان مقیم ایروان مراسم لیله القدر اول در مسجد کبود ایروان با قرائت قرآن، نماز جماعت و صرف افطار آغاز شد. با قرائت دعای جوشن کبیر و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین وحید بهرامپور مبلغ اعزامی از مرکز بین المللی تبلیغ، مراسم احیای شب قدر و قرآن به سر گرفتن، برگزار شد.


مبلغ اعزامی از مرکز تبلیغ ضمن اشاره به فضیلت شبهای قدر، موضوع رابطه ی بین عمل انسان و جزا یا پاداش آنها در روز قیامت را بر اساس آیات قرآن کریم مورد بررسی قرار داد و با اشاره به این نکته که هر انسانی باید خود را برای سفر طولانی و ابدی قیامت آماده نماید، شبهای قدر را فرصت مناسبی دانست که خدای متعال برای توشه برداری سفر آخرت در اختیار انسان ها قرار داده است.


وی با استدلال های قرآنی بسیار جذاب و زیبا این نکته را تبیین کرد که در آخرت هیچکس نمی تواند چشم امید به کمک دیگران داشته باشد چون در جهان آخرت باطن اعمال و حقیقت آنها به انسان ها نمایش داده شده و رابطه ی  اعمال با جزای آنها رابطه ای حقیقی است که این رابطه¬ی   حقیقی امکان واگذاری یا جدا شدن اعمال از انسان را از بین می برد.


ترکمنستان


به مناسبت لیالی قدر و شهادت مولی المتقیان حضرت علی (ع) مراسم سوگواری و عزاداری و مراسم شب های قدر در مسجد امام رضا (ع) و مسجد فاطمه الزهرا (س) با حضور عاشقان عصمت و طهارت برگزار شد.


در این مراسم ، رایزن فرهنگی کشورمان به مناسبت ایام شهادت مولی المتقیان حضرت امام علی(ع) در خصوص ابعاد مختلف شخصیت الهی امام علی (ع) به سخنرانی پرداخت و با استناد به فراز هایی از نامه امام به مالک اشتر عظمت وجودی و گستره اندیشه مدیریت اسلامی نکاتی را بیان کرد. در مراسم شب احیا ، حاضرین به قرائت قرآن ، خواندن دعای شب های قدر ، دعای جوشن کبیر پرداخته و با خدای خود راز و نیاز کردند.


همچنین در مسجد الزهرا(س) نیز مراسم شب های قدر با قرائت قرآن و خواندن دعای جوشن کبیر و سخنرانی سفیر کشورمان برگزار شد . در این مراسم که تعدادی از جوانان شهر عشق آباد نیز حضور داشتند، هاشمی گلپایگانی ضمن تسلیت شهادت حضرت علی (ع) در خصوص اهمیت و فضایل شب قدر و همچنین مقام و شخصیت حضرت علی (ع) مطالبی را ارائه کرد.


از ابتدای ماه مبارک رمضان به همت رایزنی فرهنگی کشورمان مراسم قرائت قرآن  سخنرانی مذهبی و اقامه نماز جماعت برگزار می گردد.


شایان ذکر است با حمایت رایزنی فرهنگی کشورمان مراسم شب های رمضان به ویژه مراسم لیالی قدر (قرائت قرآن ، راز ونیاز و دعاخوانی واحیاء ) در شهر های مرو ، بایرامعلی ، ترکمن باشی ، سرخس ، تجن و برخی قصبات دیگر برگزار می گردد.


بلاروس


مراسم نخستین شب از شب های عزیز و با عظمت قدر با حضور ایرانیان مقیم، شیعیان عراقی، دانشجویان ایرانی و کارکنان سفارت کشورمان در مدرسه ایرانیان مینسک برگزار شد.


در این مراسم ابتدا حاضران به قرائت قرآن پرداخته و سپس جعفری مبلغ اعزامی به ایراد سخن پیرامون فضایل و برکات ماه مبارک و شبهای قدر پرداخت .در پایان مداح اهل بیت(ع) به اجرای برنامه پرداخت وپس از قرائت دعای پر فیض جوشن کبیر مراسم قرآن به سر گرفتن توسط مبلغ اعزامی انجام گرفت.


گفتنی است به مدت پنج شب متوالی مراسم افطاری ، سخنرانی ، مداحی وبر پاداری شبهای قدر تا شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان از سوی این نمایندگی برگزار خواهد شد.


 پکن


 نوزدهم ماه مبارک رمضان؛ جمع کثیری از هموطنان ایرانی؛ دیپلماتها؛ نمایندگان دفاتر ، دانشجویان ایرانی و ایرانیان مقیم به اتفاق خانواده در شب ضربت خوردن امیر المومنین (ع) در نماز خانه سفارت کشورمان  در پکن این شب را احیاء گرفتند.شروع برنامه ها با اقامه نماز جماعت و صرف افطاری و شام و در ادامه قرائت دعای   پر فیض جوشن کبیر و تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید توسط قاری اعزامی و حافظ کل قرآن مجید هاشمی  و سخنرانی شریعتی و در پایان مراسم احیا ء برگزار گردید.


شریعتی در خصوص شرح موضوعی دعای جوشن کبیر گفت: هدف اولیه از دعا اجابت نیست بلکه ارتباط بنده با خدا می باشد که خود دعا بر مادی و معنوی تقسیم میش ود.


وی در ادامه سخنانش اظهار کرد: فرصت دعای معنوی به کسی داده می شود و به درجه اجابت می رسد که؛ از خدا طلب و درخواستی داشته باشد،  در غیر این صورت اجابت  نمی شود مثل : طلب عاقبت بخیری؛ صبر. ولی دعای مادی درخواستی نیست و بطور مستمر و از ناحیه فیض الهی عطا می شود مثل روزی بندگان .  بطور مثال : حضرت موسی علیه السلام  به محضر خداوند عرضه داشتند: خداوندا روزی فرعون را قطع کن تا فرعون و انصارش از گرسنگی بمیرند و ظلم او پایان یابد . ولی از طرف خداوند خطاب به موسی آمد: ما روزی هیچ بنده ای را قطع نمی کنیم حتی اگر ظالم و گنهکار باشد.


شریعتی افزود: لقمه حرام؛ خالص نبودن قلب؛ بی توجهی و بد زبانی عواملی هستند که باعث می شوند دعاها بالا نرود و شنیده نشود.


وی در ادامه  به فرازی از دعای جوشن کبیر اشاره کرد وگفت: چه کنیم تا انس با خدا  پیدا نماییم ( یا انیس المریدین و یا انیس الذاکرین) انسان بایستی همت و اراده کند و دائم الذکر باشد و در دل شب مناجات کند.


 تایلند


در اولین شب از لیالی پر برکت و نورانی قدر و در سایه سار غم آلود ضربت ناکثین بر فرق مولای خوبیها، مولی الوحدین امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب(ع)، طنین نغمه ها و زمزمه های یارب یارب شیعیان تایلند و ایرانیان مقیم و محبین اهل بیت(ع) فضای معنوی مساجد و حسینیه ها را در این کشور سرشار از سوز و نیاز و اشک و ماتم کرد و با قرآن های به سر گذاشته اشان، مراسم پرفیض احیاء را تا پاسی از سحر برگزار و در کشاکش پیوند دل های حزین و اشک های جاری، آرزوها و حاجات خود را از آن مطلق بی نیاز طلب کردند.


به همین مناسبت در شب گذشته مراسم لیالی پربرکت قدر و احیاء و شب زنده داری با حضور سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان و مسئول نمایندگی المصطفی(ص) و جمعی از ایرانیان مقیم و خانواده های آنان و همچنین با حضور و اجرای برنامه های زیبا و روحبخش قرآن و تواشیح توسط گروه”سلام” در حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد.


بوسنی و هرزگوین


هموطنان ایرانی مقیم سارایوو با حضور در سالن اجتماعات حضرت سید الشهداء (ع)، شب ضربت خوردن مولای متقیان جهان، حضرت علی ابن ابیطالب (ع) را گرامی داشتند . جمع زیادی از ایرانیان ساکن سارایوو از جمله کارکنان نهادهای مختلف کشورمان و نیز ایرانیان مقیم شرکت داشتند.


پس از قرائت دعای پر فیض جوشن کبیر،  حجه الاسلام و المسلمین عیدی، مدیر بنیاد ملاصدرا، سخنانی در رابطه با منزلت و شان ماه مبارک رمضان بویژه شبهای قدر، بیان نمود. وی در بخشی از سخنانش گفت: شب نوزدهم، اول شبهای قدر است وشب قدر همان شبی است که در تمام سال شبی به خوبی وفضیلت آن نمی رسد وعمل در آن بهتر است از عمل در هزار ماه ودر آن شب تقدیر امور سال می شود وملائکه وروح که اعظم ملائکه است درآن شب باذن پروردگار بزمین نازل می شوند در خاتمه ، مراسم بزرگداشت و احیای این شب عزیز به اجرا در آمد.


شانگهای


 شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان مصادف با شهادت امیر مومنان حضرت علی (ع) و شب قدر برنامه ویژه ای در محل سرکنسولگری کشورمان با حضور پرشور علاقمندان به اهل البیت (ع) و عزاداران مخلص آن حضرت برگزار شد. قرائت قرآن کریم، زیارت جوشن کبیر، سخنرانی ، مداحی و قرآن بر سرگرفتن از جمله برنامه های شب قدر بود.


مسکو


شیعیان و ایرانیان مقیم مسکو ، مراسم احیاء شب نوزدهم ماه مبارک رمضان را با شکوهی خاص در مسجد خاتم الانبیاء شهر مسکو با قرائت دعای جوشن کبیر، اجرای گروه تواشیح نور مازندران، سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین آزاد در رابطه با آداب و شرایط استجابت دعا ، مراسم قرآن به سرگرفتن و عزاداری شب ضربت خوردن حضرت امیرالمومنین علی (ع) برگزار کردند.

مطالب مرتبط :
  1. برگزاری مراسم سوگواری شهادت امام جعفر صادق (ع) در مصلای بزرگ ری
  2. برگزاری مراسم روح بخش و پرفیض دعای عرفه در سراسر کشور/ خودشناسی شاهراه خداشناسی است
  3. مراسم گرامیداشت سالروز وفات حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) برگزار می شود
  4. مراسم سالروز شهادت جانگداز حضرت فاطمه زهرا(س) در خارج از کشور برگزار شد
  5. مراسم تجدید میثاق جامعه قرآنی کشور با آرمان‌های امام(ره) برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur