۵ فروردین ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


برپایی سومین جشنواره قرآنی آیات در قالب ۳۲ جشنواره


مرداد ماه ۹۲ مصادف با ماه رمضان بود و به همین مناسبت، سومین دوره جشنواره قرآنی آیات چهارشنبه دوم مردادماه همزمان با میلاد با سعادت امام حسن مجتبی(ع) کار خود را به طور رسمی در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قران کریم، آغاز کرد. این جشنواره در ۳۲ بخش از جمله بخش های هنرهای تجسمی، هنرهای موسیقایی، هنرهای نمایشی و سینمایی، رسانه مکتوب و دیجیتال، قرآن و ادبیات و جشنواره های مطالعاتی و پژوهشی برگزار شد.


آغاز نام نویسی دور دوم «طرح ملی تلاوت»/کشف و پرورش استعدادهای قرآنی نوجوانان


«طرح ملی تلاوت» یکی دیگر از رویدادهای مردادماه سال جاری به شمار می رود که با هدف نخبه‌ پروری و شناسایی استعداهای برتر قرآنی در عرصه قرائت و تلاوت قرآن کریم از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سطح مؤسسات منتخب استان‌های مجری کشور برگزار شد. نام‌نویسی در این آزمون در موسسات متنخب استان های مجری تا اواخر مرداد‌ماه ادامه داشت و نتایج آن اواخر شهریور‌ماه اعلام شد و ترم جدید از مهر‌ماه آغاز گردید.برگزاری نخستین هم اندیشی اندیشمندان و کارگزاران علوم انسانی کشور


نخستین هم اندیشی اندیشمندان و کارگزاران علوم انسانی کشور با هدف بازنگری و هم افزایی فعالیت ها، نقش آفرینی موثر و رفع موانع حضور شان در ساماندهی سایر فعالیتهای کشور با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل، دکتر محمد باقر خرمشاد، دکتر غلامعلی افروز،حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید هادی خسرو شاهی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر غلامرضا مصباحی مقدم، دکتر علیرضا طالب زاده دبیر شورای تحول در علوم انسانی، مهندس مصطفی میر سیلم، دکتر محبی نیا رئیس دانشگاه فرهنگیان، سردار قصری معاون پژوهشی ناجا و بیش از ۱۳۰ نفر از اساتید علوم انسانی از دانشگاه های مختلف کشور در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و به میزبانی شورای بررسی کتب و متون علوم انسانی تشکیل شد.


در این نشست که سوم مرداد برگزار شد دکتر حمیدرضا آیت اللهی رئیس پیشین پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن ارائه راهکارهایی برای تقویت روحیه پژوهشگری و اندیشه‌ورزی در علوم انسانی در میان نوجوانان و جوانان کشور، بر ضرورت حضور علوم انسانی اسلامی- ایرانی در فضای اندیشه‌های جهانی تاکید کرد و خواستار توجه دولت جدید به وزانت بی‌بدیل علوم انسانی در میان سایر علوم و تثبیت جایگاه کلیدی آن شد.


در پایان این نشست نیز بیانیه ای صادر شد که امضا کنندگان در ۵ بند دغدغه های حوزه علوم انسانی را با دولت جدید مطرح کرده و خواستار توجه دولت جدید به این موارد در راهبردهای کلان شدند. معطوف شدن سیاستهای شتاب دهنده به تولید علمی، به اندازه و حتی بیشتر از سیاست های نشر و توزیع علم، تغییر جهت گیری آموزشی کشور به سمت افزایش مهارت اندیشیدن و قدرت پژوهیدن از محور های مورد تاکید در این بیانیه به شمار می رود.


همایش بین المللی «فلسطین محور وحدت جهان اسلام» برگزار شد


سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری و مساعدت کمیته حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس شورای اسلامی  همایش بین المللی «فلسطین محور وحدت جهان اسلام» را با حضور و سخنرانی آیت الله تسخیری مشاور بین الملل مقام معظم رهبری ، دکتر خرمشاد رئیس پیشین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امیر عبداللهیان معاون آفریقا و عربی وزارت امور خارجه ، سفرای کشورهای اسلامی و نمایندگان جنبش های جهادی فلسطین دوشنبه ۷ مردادماه در تهران برگزار کرد.نامه حجت الاسلام قرائتی در دعوت از خیرین برای مسجدسازی


در هفتم مردادماه امسال که مصادف با ایام شهادت مولی الموحدین علی (ع) بود، حجت اسلام محسن قرائتی رییس ستاد اقامه نماز در نامه‌ای خطاب به خیرین آنها را دعوت به ساختن مسجد کرد و گفت: هدف این نامه این است که در کشور عزیز ما جای هزاران مسجد خالی است. مناطق زیادی که جمعیت دارد و تا فاصله دوری دسترسی به مسجد نیست.جمعی را دعوت کردم و مجمع خیرین مسجدساز را تشکیل دادیم که هیئت امناء و هیئت مدیره و اساسنامه آن تنظیم شد و از مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا با ابلاغ به ستاد کل نیروهای مسلح اجازه گرفته شد تا از امکانات قوای مسلح برای نقشه و نظارت و خاکبرداری و حمل و نقل مصالح و امثال آن برای ایجاد مسجد استفاده شود تا هر فرد نیکوکاری با صرف هزینه کمتری بتواند مساجدی در سطح صد تا دویست متر بدون تزئینات و کاشی-کاری و مناره و گنبد با حمایت شهرداری و پروانه و پایان کار رایگان بسازد. انشاالله مسجدی در حدود پنجاه تا صد میلیون تومان ساخته شود. از جناب عالی که در کارهای خیر سابقه دارید دعوت می کنم از توان مالی خود و از آبروی اجتماعی و تجربه خود و از دعوت از بستگان و دوستان و همکاران و همسایگان خود گامی بردارید و بدانیم که مسجدسازی کار حضرت ابراهیم (ع) و اسماعیل (ع) و حضرت محمد (ص) و علی (ع) است، حیف است افرادی درمانگاه برای سلامتی، مدارسی برای تحصیل، حسینیه برای امام حسین (ع) ساخته باشند ولی برای نماز و بندگی خدا که هدف آفرینش است کاری نکرده باشند. 


رونمایی از کتاب «چیستی ترجمه در هرمنوتیک»/نشست «هرمنوتیک و تاریخ»


به همت خانه هنرمندان ایران نشست رونمایی کتاب «چیستی ترجمه در هرمنوتیک» به قلم دکتر مرتضی بابک معین، دوشنبه ۱۴ مردادماه با حضور دکتر مهرگان نظامی زاده و دکتر محمدرحیم احمدی برگزار شد.


همچنین گروه روش­ شناسی و تاریخ ­نگاری پژوهشکده تاریخ اسلام، نشست «هرمنوتیک و تاریخ» را با حضور دکتر عباس منوچهری، استاد علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس روز شنبه ۲۶ مرداد ماه برگزار کرد.موضوع دانش هرمنوتیک در اصل، فهم متن کتاب مقدس نزد مومنان به آن است. با شکل‌گیری مسیحیت این دانش به فهم مفاد کتاب مقدس اختصاص یافت و در عصر جدید بود که فهم هر متنی خواه کتاب مقدس، خواه شعر فلان شاعر موضوع دانش هرمنوتیک واقع شد؛ دانش هرمنوتیک در پی فهم موضوعات و رفتارهای انسانی و به طور کلی فرهنگ است. فرهنگ نیز بر پایه زبان شکل گرفته است، زبانی که واژه‌ها تنها یکی از روش‌های انتقال آن هستند، بنابراین می‌توان هرمنوتیک را تلاشی برای رمزگشایی از زبان به عنوان پایه فرهنگ دانست.


برپایی «همایش بین‌المللی حاکمیت معرفتی قرآن در هویت سازی تمدنی»


همایش بین‌المللی «حاکمیت معرفتی قرآن در هویت‌سازی تمدنی» با هدف بررسی آفاق و ابعاد بنای تمدن نوین اسلامی و با حضور شخصیت‌های علمی قرآنی از ایران و سایر کشورها، ۱۰ مرداد در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد.


قرائت پیام آیت‌الله جوادی آملی، سخنرانی دکتر محمد حسینی، وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی، سخنرانی آیت‌الله علیرضا اعرافی، رئیس جامعة المصطفی(ص)العالمیه، سخنرانی کریم داگلاس کرو، محقق ارشد مؤسسه بین‌المللی مطالعات اسلامی و سخنرانی محمود حیدر پژوهشگر و رییس مؤسسه پژوهشی دلتاء لبنان از بخش های این همایش بود.


بررسی «جریان‌های تصوف در آسیای مرکزی»


نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبهپانزدهم مردادماه به نقد و بررسی کتاب «جریان‌های تصوف در آسیای مرکزی» اختصاص داشت که با حضور دکتر غلامرضا خاکی و دکتر احمد پاکتچی برگزار شد.


کتاب «جریان‌های تصوف در آسیای مرکزی» به قلم دکتر احمد پاکتچی در پنج بخش؛ زمینه‌های پیدایی تصوف، زهد و تصوف در عصر طاهریان و سامانیان، تصوف در آسیای مرکزی در عصر پیش از جغتایی، حیات صوفیه در عصر جغتایی و ازبکی، تحولات عصر جدید و حیات صوفیه سامان یافته است. پاکتچی در این کتاب جریان تصوف را در کشورهای قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان بررسی کرده است و به عارفانی چون ابوسعید ابوالخیر، نجم‌الدین کبری و … پرداخته است.برگزاری مراسم اختتامیه بیست و یکمین نمایشگاه قرآن/ تجلیل از سه قهرمان قرآنی


اختتامیه بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن که با شعار «قرآن، سبک زندگی» از ۱۳ تیرماه ۹۲ (مصادف با ۲۶ شعبان) کار خود را به مدت یک ماه آغاز کرده بود، ۱۳ مردادماه در سالن اصلی مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد. در آئین اختتامیه نمایشگاه بیست و یکم از بخش‌های برتر، نفرات برتر در مسابقات قرآنی بخش دانشگاهی و از سه قهرمان قرآنی که با رأی بازدیدکنندگان انتخاب شدند، با اهدای جوایزی تجلیل به عمل آمد.


نشست بررسی دو مفهوم «روایت و هویت»


آخرین نشست هفتگی شهر کتاب، در مردادماه ۹۲ در روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد ماه به بررسی دو مفهوم «روایت و هویت» اختصاص داشت که با حضور دکتر محمدجواد غلامرضا کاشی، دکتر محمد راغب و بلقیس سلیمانی برگزار شد.


در بلاغت جدید، روایت یکی از انواع بیان محسوب می‌شود. نوعی از بیان که با عمل و زندگی و رخدادهای آن سر و کار دارد. در نظام اجتماعی، هر فردی بر اساس هویتش که معمولا مبتنی بر گذشته است، روایت‌ و شناخته می‌شود. در واسازی هویت اجتماعی و فردی، سازندگان هویت و روایت به نیروها و محدودیت‌های خاصی واکنش نشان می‌دهند. مثلا برخی بر سنت تأکید می‌کنند، برخی بر طبقه‌ی اجتماعی، نژاد و جنسیت. به عبارتی در این واسازی، ایدئولوژی، قدرت و زبان به عنوان مؤلفه‌های هویت‌سازی جایگاه ویژه‌ای دارند.یازدهمین اجلاس روز جهانی مسجد برگزار شد/تجلیل از ۲۵۰ امام جماعت مساجد


یازدهمین اجلاس روز جهانی مسجد با حضور ائمه جمعه و جماعات و برخی از مسولین کشوری از جمله علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری چهارشنبه ۳۰ مرداد در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد و طی این مراسم از ۲۵۰ ائمه جماعات و سه ارگان و نهاد فعال در حوزه مسجد تجلیل شد.


در این همایش که با پیام تصویری آیت الله جوادی آملی آغاز شد، حجت الاسلام حاجی علی اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد و دکتر علی لاریجانی به سخنرانی پرداختند و در بخشی از این مراسم، از دکتر قالیباف شهردار تهران، حجت الاسلام محمدزاده مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان تهران و سردار کاظمینی فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران، سه ارگان و نهاد به پاس همکاری مناسب در عرصه فعال کردن مساجد، با اهدای جوائز و لوح، تقدیر شد.


سازمان همکاری های اسلامی(کنفرانس اسلامی) سالروز آتش زدن مسجد الاقصی را به دست رژیم صهیونیستی غاصب به عنوان «روز جهانی مسجد» نامگذاری کرد.


برگزاری همایش «اندیشه های آسمانی» با حضور سه هزار نفر در مشهد


ششمین دوره همایش «اندیشه های آسمانی» از ۳۰ مرداد تا ۲۱ شهریور ۹۲ با حضور بیش از سه هزار نفر از فعالین کانون های فرهنگی هنری مساجد در مشهد مقدس برگزار شد.


در این مراسم مراجع عظام تقلید و شخصیت های برجسته همچون آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی و شخصیت هایی همچون جاودان، قرائتی، صفایی، میرباقری، رحیم پورازغدی، سید احمد خاتمی، سلیمانی، حاج علی اکبری، معمارالمنتظرین و نیز بانوان اساتیدی همچون خزعلی، نیلچی‌زاده و افتخاری در این همایش به ایراد سخن پرداختند.


نشست هیئت آمریکایی و ایرانی درباره بحثهای آخرالزمانی و نجات پس از مرگ از دید اسلام و مسیحیت


نشست مشترک هیئت آمریکایی با هیئت ایرانی در مورد بحث های آخرالزمانی و نجات پس از مرگ از دیدگاه اسلام و مسیحیت طی روزهای یکشنبه ۲۷ مرداد و دوشنبه ۲۸ مردادماه در جامعة المصطفی العالمیه برگزار شد و طی این نشست پرفسور نیکلاس، پرفسور هوله ریچ، پرفسور بِرَدی و پرفسور مُهاوش با اندیشمندان و اساتید حوزه و دانشگاه به بحث و گفتگو و سخنرانی پرداختند.

مطالب مرتبط :
  1. نامه قرائتی به مناسبت شهادت شهید و مولود مسجد/ دعوت از خیرین برای مسجدسازی
  2. نشست هیئت آمریکایی و ایرانی درباره بحثهای آخرالزمانی و نجات پس از مرگ از دید اسلام و مسیحیت
  3. برپایی کنگره بین المللی بزرگداشت بانو مجتهده امین/ رونمایی از کتاب «سبک زندگی اسلامی ایرانی»
  4. برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی در تهران/ برپایی اولین هم اندیشی فعالان آموزش فلسفه برای کودکان
  5. نشست بررسی ظهور سوژه (منِ) ایرانی در عصر هخامنشی/ مروری بر چند خبر کوتاه

پارک علم و فناوری قم

zohur