۷ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، مهدی قره شیخلو در ابتدای سخنان خود از برگزاری مسابقات تفسیر “نورالهدی” در ۴ بهمن با حضور ۱۵ هزار نفر به عنوان اولین برنامه ویژه کمیته قرآن ستاد دهه فجر یاد کرد و گفت: جوایز برگزیدگان این مسابقات در دهه فجر اهدا خواهد شد.


رئیس سازمان دارالقرآن الکریم افزود: دیدار از خانواده های شهدای قرآنی در دستور کار قرار گرفته که حدود ۲۵۰ خانواده را شامل می شود که به تدریج به دیدار آنها خواهیم رفت. همچنین مراسم تجدید میثاق با آرمان های امام راحل با حضور فعالان قرآنی کشور در روز سه شنبه ۸ بهمن برگزار خواهد شد. علاوه بر این ۶۰ نمایشگاه قرآنی در سراسر کشور تدارک دیده شده است که نمایشگاه دستاوردهای قرآنی و نمایشگاه ملی دستاوردهای موسسات قرآنی در اوایل بهمن ماه افتتاح شد که تا ۲۰ بهمن برپا است.


وی از برگزاری مراسم تکریم چهره های قرآنی در ۲ اسفند خبر داد و گفت: در این مراسم از عزیزانی که دارای مدارک درجه یک و دوی حفظ هستند و نیز افرادی که در سطح مسابقات بین الملل حائز رتبه های اول تا سوم شده اند همچنین از موسسات قرآنی برتر کشور تجلیل خواهد شد.


 مسئول کمیته قرآن ستاد دهه فجر افزود: برای ایام دهه فجر ۵۰ هزار پوستر با مضامین قرآنی و لوح فشرده در کشور توزیع می شود و ۲۰۰ برنامه با هدف حمایت و پشتیبانی از مراکز و موسسات و جلسات قرآنی در دهه فجر اجرا می گردد. همچنین ۵۰ موسسه قرآنی و خانه قرآن روستایی در این ایام افتتاح می شود. در کل کشور حدود ۱۰ هزار تشکل قرآنی مردمی با عناوین موسسات قرآنی یا خانه قرآن شهری و یا خانه روستایی فعالیت دارند که توسط خود مردم اداره می شود و دستگاه های اجرایی کار پشتیبانی از آنها را بر عهده دارد.


قره شیخلو از برگزاری ۹۰ گردهمایی و همایش در موضوعات مختلف قرآنی در دهه فجر خبر داد و گفت: حدود ۳۰۰ مسابقه قرآنی و ۱۰۰ جشنواره قرآنی در سطح کشور در ایام دهه فجر برگزار خواهد شد که اکثر آنها در سطح استانی است اما دو برنامه ویژه داریم؛ اول برگزاری مسابقات ملی قرآن تسنیم ویژه دستگاه های فرهنگی کشور و دوم برگزاری مسابقات قرآنی حلاوت با رویکرد جدید است به این معنی که هر قاری شرکت کننده باید هم حافظ و هم مسلط به مفاهیمی باشد که قرائت می کند.


وی افزود: ۵۰۰ محفل انس با قرآن به همت بخش های مختلف در ایام دهه فجر برگزار خواهد شد. همچنین اعزام قاری، حافظ و گروه های تواشیح را برای پربار کردن برنامه های دهه فجر در سراسر کشور خواهیم داشت که حدود ۱۰۰ برنامه تا کنون اعلام شده است. همچنین برنامه های گسترده رسانه ای با موضوعات مختلف قرآنی در دهه فجر اجرا می شود که به معرفی دستاوردهای قرآنی نظام جمهوری اسلامی ایران در طول سال های گذشته تا کنون می پردازند.


قره شیخلو با تشکر از نیروی انتظامی و ارتش که برنامه های قرآنی ویژه ای را اجرا می کنند از اجرای برنامه های گسترده ای در سطح نیروهای مسلح با موضوعات قرآنی در دهه فجر خبر داد و افزود: به همت بخش های مختلف حدود ۲ هزار برنامه قرآنی اجرا خواهد شد.


وی در پایان با اشاره به برگزاری مرحله دوم اردوی استعدادهای درخشان قرآنی در بهمن ماه گفت: حدود ۱۰۰ نفر نوجوان زیر ۱۸ سال که دارای ویژگی خاص هستند از سراسر کشور تحت پوشش سازمان دارالقرآن قرار گرفته اند که برنامه های ویژه ای برای آنها در طول سال تدارک دیده شده است اما مرحله دوم اردوی استعدادهای درخشان قرآنی در بهمن ماه در مشهد مقدس برگزار می شود و امیدواریم با پرورش این عزیزان سرمایه های قرآنی آینده کشور به خوبی پرورش پیدا کند.

مطالب مرتبط :
  1. دکتر داوری اردکانی برنده چهارمین دوره جایزه دکتر کاردان شد/ تشریح برنامه های کمیته قرآن ستاد بزرگداشت دهه فجر
  2. دومین نمایشگاه دستاوردهای موسسات قرآنی کشور برگزار می شود/ برگزاری جشنواره محصولات قرآنی در کنار نمایشگاه
  3. دبیرخانه دائمی ستاد برگزاری هفته وقف تشکیل می شود
  4. نامزدهای ریاست جمهوری برنامه های قرآنی خود را نیز اعلام کنند/ حماسه در سایه قرآن ممکن است
  5. مراکز فعال قرآنی برنامه‌های همدیگر را تکمیل کنند نه موازی‌کاری/ پیشنهاداتی برای معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد

پارک علم و فناوری قم

zohur