۱ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، جلسه ۷۸ شورای تخصصی تحول و ارتقا علوم انسانی، روز دوشنبه ۳۰/۱۰/۱۳۹۲ به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل برگزار شد.


دکتر حداد عادل در ابتدای این جلسه گفت: برنامه‌های تحول در علوم انسانی متکی به افرادی است که به تحول در علوم انسانی باور دارند. البته باید این برنامه‌ها توسط صاحبنظران نقد شود تا کار پیش برود.


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: لازم است مراتب تشکر خود و همه اعضای شورای تحول از وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل هماهنگی کامل در تصویب و ابلاغ مصوبه شورای تحول در مورد رشته‌های علوم سیاسی و روانشناسی را اعلام کنم.


در ادامه جلسه موضوع دوره دکتری رشته فرهنگ و رسانه توسط اعضا به بحث گذاشته شد. اعضا ضمن تأکید بر لزوم بهره‌مندی نظام جمهوری اسلامی از اقتدار رسانه‌ای برای مقابله با جنگ نرم دشمنان به موارد ذیل اشاره کردند.


توجه به فقه و اخلاق رسانه در رشته‌های مرتبط با این بخش، لزوم تدریس دروس مرتبط با علوم سیاسی در این مقطع به منظور آشنایی هر چه بیشتر فارغ‌التحصیلان این مقطع با این مباحث، انعطاف نهادهای ذیربط در تصویب سرفصل‌های این رشته و توجه به محیط دانشگاهی که قرار است این مقطع تحصیلی در آن دایر شود.


دستور دوم این جلسه دایر کردن «رشته جامعه‌شناسی دفاع مقدس» بود. اعضای شورا ضمن ابراز احترام نسبت به ایثارگران دفاع مقدس و تأکید بر لزوم انتقال روشمند این معارف به نسل‌های آینده به موارد ذیل اشاره کردند: هدفمند بودن گسترش این رشته با توجه به نیازهایی که نسبت به نیروی انسانی توانمند در انتقال معارف دفاع مقدس احساس شود، در نظر گرفتن ارتباط رشته مورد نظر به مباحث راهبردی و مدیریتی دفاع مقدس، احساس نیاز بیش از پیش جامعه به ترویج الگوی مدیریت سازمانی در دوران دفاع مقدس و توجه به تمدن ساز بودن موضوع دفاع مقدس در تاریخ معاصر ایران، اعضا پس از طرح موارد فوق ادامه بحث را به جلسه آینده محول کردند.

 

مطالب مرتبط :
  1. برنامه وزیر پیشنهادی علوم برای تحول در علوم انسانی
  2. تحول در علوم انسانی مطالبه جدی مجلس از وزیر جدید علوم است
  3. سرعت کم در تحول علوم انسانی آسیب زاست/ علوم انسانی در کشور نیازمند بومی سازی است
  4. هدف شکل گیری شورای تحول علوم انسانی/ نقدی بر سخنان دکتر طالب زاده در همایش ترجمه و علوم انسانی
  5. آغاز تحول در علوم انسانی از متون درسی است/ قدر جرقه های کوچک در علوم انسانی را بدانیم

پارک علم و فناوری قم

zohur