۱۷ اسفند ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، شماره ۱۸۹ هفته نامه خبری ـ تحلیلی «پنجره» در بخشهای مختلفی مانند مجله خبری، باشگاه اهل قلم، باشگاه ترجمه، سیاست داخلی، سیاست خارجی، ادبیات، هنر، سیاست داخلی ویژه، سیاست خارجی ویژه، رسانه، پرونده ویژه ۱، پرونده ویژه ۲ و …  منتشر شد.همچنین فیلم مستند میراث آلبرتا ۲ بهعنوان هدیهای نوروزی ضمیمه ویژهنامه پایان سال پنجره است.


به گزارش روابط عمومی، صد و هشتاد و نهمین شماره هفته نامه پنجره ـ ویژه نامه نوروز ـ به مدیرمسئولی دکتر علیرضا زاکانی در ۲۰۰ صفحه و بهای ۱۰۰۰۰ تومان هم اکنون روی پیشخوان کیوسک‌های روزنامه‌‌فروشی قرار گرفت. نسخه الکترونیکی نیز با ۵۰ درصد تخفیف در سایت هفته‌نامه به آدرس panjerehweekly.ir  فروخته می‌شود.


مجله خبری این هفته به موضوعات مختلفی مانند بازسازی مانکن‎‎های فرهنگی، انتخابات مهندسی   شده مذاکرات هدایت  شده!، پنج اخوانی، دنیای  مجازی ایران و … می پردازد. همچنین یادداشتهایی از آیت الله جوادی آملی، دکتر زاکانی، سیدفریدالدین حدادعادل و سید مرتضی فاطمی در ابتدای مجله آمده است.


بهاران با فاطمیه (یادی از مرحوم استاد آیتالله حاج شیخ مجتبی تهرانی ذاکر مصیبت حضرت زهرا (س)) از دکتر محسن اسماعیلی، رجال آیه نور(نوشته منتشرنشده ای از مرحوم آیتالله سیدمحمدحسین حسینی طهرانی در وصف حضرت فاطمه(س)) از سیدمحمدحسین حسینی طهرانی، بهار اعتدالی و اعتدال پاییزی (فرمانروایی عقل در برابر حس) نوشته دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، عصر ما عصر بیاخلاقی است(بحثی در مورد اخلاق مهندسی) از دکتر رضا داوری اردکانی، مطالب و یادداشتهایی از دکتر کریم مجتهدی، شریف لکزایی، محمدحسین جعفریان، جواد محدثی و … مطالب منتشر شده در بخش باشگاه اهل قلم این شماره از مجله پنجره هستند.


پرونده ویژه ۱


درخشانِ ساده زیست(بررسی پدیده انتخابات ۹۲ ) عنوان پرونده ویژه ۱ شماره ۱۸۹ مجله پنجره است. روح الله رجایی در کاور این پرونده نوشته است: یک سال پس از راه اندازی «کمپین دعوت از مرتضی درخشان برای حضور در انتخابات»، الان که یکبار دیگر نگاهش میکنم باید بگویم: «ما هم عجب کمپینی راه انداختهایم ها !» خانه پرش خیال می کردیم رفقای خودمان «لایک» می کنند و بهانه ای می شود تا در میانه بحث های انتخاباتی وقتی جوش می آوریم و حرص می خوریم، کمی هم بخندیم. اما داستان ما جور دیگری پیش رفت. اگر بگویم از ابتدا فکر میکردیم کار به اینجا میرسد، دروغ است. یکی پیغام آورد چند نماینده مجلس داشتهاند صفحه شما را میدیدهاند. آن یکی گفت روی یکی از همین مطالب طنز، در یک محفل جدی چند آدم شناخته شده بحث داشتهاند. نشانهها خیلی زود زیاد شدند و ما هم باید کار را جدی میگرفتیم. ما به اندازه خودمان سیاسی بودیم و حرف‎‎هایی هم داشتیم که بزنیم و همین کمپین شد تریبون ما. حاضرم ضمانت بدهم اگر مرتضی درخشان در انتخابات حضور میداشت، آخر نمیشد.     بهعنوان سخنگوی او مطلب نوشتم و در قامت وزیر فتوشاپ عکسها را دستکاری کردم. بعدها هم عدهای به ما اضافه شدند و نتیجهاش شد سه ـ چهار هزار طرفدار و مطالبی که گاهی تا ۲۰ هزار بار هم دیده میشدند.  توی این چند صفحه در اینباره بیشتر توضیح دادهایم، اما میخواهم خیلی خودمانی و خصوصی پیش شما اعتراف کنم به نظرم ما «بچه حزباللهیها» که حالا شمارمان در مطبوعات و رسانهها کم هم نیست، بعضی جاها کمیتمان لنگ است. یکیاش همین شبکه‎‎های اجتماعی است و استفاده از ظرفیت‎‎هایی مثل راهاندازی کمپین و این جور چیزها. منهای همه این حرفها، برای انتخابات ۹۶ لطفا  به «دکتر ژنرال ملوان خلبان مهندس استاد مرتضی درخشان» فکر کنید.  


پرونـــده ویـژه ۲  


چرا «میراث آلبرتا» مستند مهمی است؟ پرونده حاضر، بهانهای است تا همزمان با فراهم آمدن فرصت تماشای این مستند برای مخاطبان پنجره، مروری بر دغدغه‎‎ها و دیدگاه‎‎های عوامل سازنده و بازتاب‎‎های رسانهای آن داشته باشیم. در این میان قطعا ارزش و حساسیت موضوع محوری این مستند هم مغفول نبوده و در آینده نزدیک در پرونده‎‎هایی مجزا به آن خواهیم پرداخت. موضوع «مهاجرت نخبگان» سالهاست در محافل دانشگاهی مورد توجه است اما «میراث آلبرتا» نور بر زوایای تاریک این مباحث میاندازد تا کمی فارغ از تعارفات و مصلحت‎‎ها به آسیبشناسی این پدیده بپردازیم. این شروع یک راه است.


از دیگر بخشهای مهم مجله می توان به پرونده های ذیل اشاره کرد:


اندیشه


میراث یک تمدن(بازخوانی اندوخته  اندیشه سیاسی در تمدن اسلامی) عنوان پرونده اندیشه این شماره از مجله پنجره است. در این صفحات، کوشش بر این بوده است که گوشهای از میراث تمدن اسلامی را بههمراه اشاراتی تاریخی نشان داده شود. این نگاه، تنها در صورتی کامل خواهد شد که کلیات و سرنخ‎‎های بیان شده در این پرونده در رشته‎‎های مختلف دانش با کارهایی مجزا و مفصل ادامه یابد تا از یکسو غنای این سنت فکری و توجه آن به مقوله سیاست و اجتماع نشان داده شود و از سوی دیگر الهام بخش مشغولین به این دانشها در فضاهای نظری باشد. در این پرونده علاوه بر یادداشتهایی از دکتر احمد رهدار، دکتر ذبیح الله نعیمیان و …، مصاحبه ای با دکتر موسی نجفی هم آمده است.


سیاســت داخلی


نسبت اعتدال و اصلاحات(دو خط موازی که بنا دارند به یکدیگر برسند) عنوان پرونده سیاست داخلی است. در این پرونده، سعی شده تا با بررسی نسبت مابین اصلاحات و اعتدال، بهعنوان دو گفتمانی که مدعی ائتلاف با یکدیگرند، به این موضوع پرداخته شود که آیا اساسا جریانی که بهعنوان اصلاحطلب میشناسیم و سابقه تاریخی ای که از آنها در ذهنمان داریم، امکان رفتار اعتدالی دارند؟ آیا اساسا این اعتدالی که در دولت از آن صحبت میشود، با افرادی که سابقه مشخصی دارند، تاکنون محقق شده است و بعد از این به چه مسیری خواهد رفت؟ در این پرونده با دکتر حداد عادل و مهندس سیدمحمد غرضی به گفتوگو پرداخته شده است. همچنین در این پرونده موضوعهای نامزدی در انتخابات، کاندیداها، پیروزی دکتر روحانی و… مطرح شده است.


سیاست خارجی


بازگشت به صفحه شطرنج جنگ سرد(بررسی تحولات کشور اوکراین در هفته های اخیر) عنوان پرونده سیاست خارجی است. اتفاقات اخیر اوکراین صحنه رویارویی مجدد ایالات متحده آمریکا و روسیه است؛ رویاروییای که بیش از هر چیز یادآور اتفاقات دوران جنگ سرد است. ایالات متحده، رئیسجمهور موقت اوکراین را به رسمیت شناخته، اما روسیه معتقد است رئیس جمهور پیشین با کودتا برکنار شده است. درحالیکه آمریکا الکساندر تورچینف، رئیس پارلمان و رئیس جمهور موقت اوکراین را به رسمیت شناخته، روسیه تحولات روزهای گذشته در اوکراین را که به برکناری ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور سابق این کشور انجامید، به کودتا تعبیر میکند. در این پرونده این موضوع مورد واکاوی قرار می گیرد.


سیاست داخلی ویژه


پیدا و پنهان سیاست خارجی در گفتوگو با مرد اول دیپلماسی ایران محمدجواد ظریف و گفتوگوی متفاوت و نوروزی با دکتر سیدعباس عراقچی از بخشهای این پرونده ویژه است.سیاست خارجی ویژه


اشرف زجا جنبید(گروگانگیری اجتماعی در زندانی بنام پادگان اشرف) عنوان پرونده ویژه خارجی این شماره از هفته نامه پنجره است. این پرونده در تلاش است تا ضمن بررسی مختصری از تاریخ آنها و روزگاران همراهیشان با صدام و آمریکا، مراحل اخراج آنها از اشرف را مورد بررسی قرار دهد. با یکی از بریدگان از این گروهک و یکی از مبرزترین کارشناسان این حوزه، مصاحبهای ترتیب داده شد.


اقتصاد


بودن یا نبودن! عنوان پرونده اقتصاد در مورد فاز جدید هدفمندی یارانههاست. مسئولان دولت جدید برای اینکه مردم یارانه نگیرند برنامه‎‎های متعددی تدارک دیدند و حتی به کمپینسازی روی آوردند. دولتیها در چند هفته منتهی به پایان سال و با جدی شدن اجرای هدفمندی یارانهها، از مردم تقاضا کردند فرم خوداظهاری را پر نکنند تا عملا از دریافت یارانه انصراف دهند. حتی دکتر حسن روحانی بارها از مردم درخواست کرد یارانه نگیرند تا وضعیت سلامت، حمل و نقل و محیط زیست بهتر شود. این تلاش مسئولان سوالات متعددی را بهوجود آورد که مهمترین آن چرایی پرداخت یارانه نقدی است. اگر یارانه نقدی دادن اینقدر بد است، چرا دولت آن را پرداخت میکند؟ بهعبارت بهتر وقتی نبودن یارانه از بودن آن بهتر است و مسئولان حتی از نیازمندان تقاضای انصراف دارند، چرا پرداخت یارانه نقدی متوقف نمیشود؟ در پرونده پیش رو در گفت وگوبا نمایندگان مجلس و دولت و همچنین کارشناسان اقتصادی عملکرد دولت دهم در اجرای فاز اول و تبعات اجرای فاز دوم هدفمندی را مورد بحث قرار داده ایم.


هنر


سرگذشت فرهنگ در سالی که همه چیز رنگ سیاست داشت در گروه هنر پنجره بررسی شد. در دولت جدید مدیریت سینما به تیمی با کارنامهای مشخص در دهه‎‎های قبل واگذار شده و در حوزه‎‎های دیگر همچون تئاتر، موسیقی، ادبیات و هنرهای دیگر نیز با همین شرایط مواجهیم؛ پس روند تحولات قابل پیشبینیتر از هشت سال قبل است. تا اینجا هم اغلب همه چیز همانطور که انتظار میرفت رقم خورده؛ اما هنوز برای قضاوت زود است. با احتیاط پرونده سال ۹۳ را باز میکنیم و به استقبال نخستین بهار دوران تازه میمانیم؛ شاید از نکویی بهار راحتتر بتوان درباره نکویی سال قضاوت کرد. منتظر بهار میمانیم؛ فصلی که اصرار عجیبی دارد در هر شرایطی «مبارک» باشد! برکت بهار امسال در پایان روزگاری که همه چیز زیر سایه «سیاست» بود، شامل حال «فرهنگ و هنر» هم میشود؟


رسانه


در قدح و مدح فناوری(بررسی تاثیرات تکنولوژی در زندگی به بهانه نسل سوم تلفن همراه) عنوان پرونده گروه رسانه است. در این پرونده بهعنوان یک رسانه فرهنگی، تبعات مختلف ورود نسل سوم تلفن‎‎های همراه به زندگی عمومی مردم را مورد بررسی قرار داده شده است. ازم به ذکر است چون در شرایط فعلی، فقط شرکت «رایتل» ارائهدهنده این خدمات در کشور است، نام رایتل در بسیاری از مطالب، بهعنوان نمادی از «نسل سوم تلفن همراه» بهکار رفته.


ادبیات


پرونده این هفته ادبیات با عنوان یک رویای خاکستری، به بررسی پرسه ای در خواب آشفته ادبیات در سال ۹۲ می پردازد. هیچ مانیفست یا جریان متعالی و هدفمندی را جز بارور کردن فردیات و تصورات شخصی نمیتوان در جریان‎‎های ادبی این روزهای ایران دید. وقت آن رسیده نویسندگانی که اغلب در این سالها انفعال و نیندیشیدن خود را به شرایط سخت تولید اثر نسبت میدادند، به خود بیایند و ببینند ماجرای صدور یا عدم صدور مجوز بسیاری از آثار ادبی آنها در دهه ۸۰ چه بوده. ادبیات داستانی در ایران سال ۹۲، تعبیر خواب آشفته خاکستری تمامی کسانی بود که نبود تولیدات ادبی در سال جاری را تنها به مناسبات دولتی نسبت دادند.


ترجمه


در بخش باشگاه ترجمه این هفته نیز مطالب متنوعی منتشر شده است: حریم اژدها(واکنشها به اعلام حریم هوایی جدید چین) نوشته لی جیا و ترجمه حمیدرضا غلامزاده، بذرهای اهریمنی(آیا در آستانه فاجعهای هستیم که بهوسیله مواد غذایی تغییریافته ژنتیکی اتفاق میافتد؟) به قلم جوزف مرکولا و ترجمه پرناز طالبی، موانع توافق هسته ای ایران و غرب(سردرگمی نمایندگان کنگره در مواجهه با ایران) نوشته جسیکا تی. متیوز ترجمه پرناز طالبی، اسلام اخوانی اسلام گولنی(جدال ترکی میان حزب عدالت و توسعه و جنبش خدمت) نوشته ویکتور گاتن با ترجمه محمد مظهری، ای عرب آگاه شو!(مانیفستی برای تجدید نهضت عربی) به قلم کمال دیب با ترجمه بهنام پناهی، فروپاشی مشرق عربی (وضعیت کنونی جهان عرب چگونه است؟) از نصری الصایغ و ترجمه محمد مظهری ازجمله مطالب منتشر شده این بخش است.


ضمیمه


سابق بر این بهار و گل طربانگیز میگشت و توبهشکن. اما این روزها تفاوت فصلها، مگر در صورت تغییرات دما، چندان به چشم ما نمیآید و البته جز اینکه ویژهنامه نوروز تدارک ببینیم و سعی کنیم یکبار در سال اندکی متفاوت باشیم، نیاز به توضیح بیشتر نیست خودتان در صفحات بعد تفاوت را احساس خواهید کرد. در بخش ضمیمه این شماره از مجله پنجره مطالب متنوعی را خواهید دید.

مطالب مرتبط :
  1. بررسی نظریه های انقلاب اسلامی در شماره جدید پنجره
  2. "ارتداد در محکمه اجتهاد" در شماره جدید مجله پنجره
  3. معرفی مقالات شماره شصت و ششم مجله «نقد و نظر»/ چگونگی مواجهه شیخ مفید با میراث حدیثی امامیه
  4. سیری در زندگی و تأملی در اندیشه‌های سید جمال‌الدین اسدآبادی در شماره جدید پنجره
  5. فصلنامه وقف، میراث جاویدان به شماره هشتاد و دوم رسید

پارک علم و فناوری قم

zohur