۹ فروردین ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


مناظره زیباکلام و نوروزی


به همت انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه تهران، نخستین مناظره با عنوان ماهیت انقلاب اسلامی با حضور دکتر صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و سجاد نوروزی روزنامه نگار برگزار شد.صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران در این مناظره با طرح اینکه انقلاب اسلامی مانند دیگر انقلابها فرزندان خود را خورده، گفت: تفسیرها و قرائتهای بعد از انقلاب با هدف و خواست انقلابی مردم متفاوت است و در مقابل سجاد نوروزی، روزنامه نگار هم با رد اینکه انقلاب اسلامی فرزندان خود را خورده، گفت: افرادی که بعد از انقلاب کنار زده شدند نقش چندانی در پیروزی انقلاب نداشته و درپی تصاحب انقلاب بودند.


سایت فلسفه کیهانشناسی افتتاح شد


سایت فلسفه کیهانشناسی از سوی گروه فلسفه دانشگاه آکسفورد افتتاح شد. فلسفه کیهانشناسی رشته ای وسیع و گسترده است و بنیانهای کیهان و هستی را از جنبه فلسفی مورد بررسی قرار می دهد.


این رشته به کل هستی و گیتی از منظری فلسفی می نگرد. این رشته از نظریه های فیزیک، ترمودینامیک، مکانیک آماری، مکانیک کوانتوم، نظریه میدانی کوانتوم، فلسفه فیزیک، فلسفه علم، متافیزیک، فلسفه ریاضیات و معرفت شناسی بهره می گیرد.ماهیت فضا، ماهیت زمان، فضا زمان، مسأله اندازه گیری مکانیک کوانتوم، انرژی سیاه، چگونگی پیدایش هستی و سرنوشت آن از جمله مباحثی است که در این رشته مورد بررسی قرار می گیرد.


نشست «سید بن طاووس و تاریخ نگاری امام حسین(ع) با تأکید بر لهوف»


نشست «سید بن طاووس و تاریخ نگاری امام حسین(ع) با تأکید بر لهوف» با ارائه بحث توسط حجت الاسلام والمسلمین مصطفی صادقی، عضو هیئت علمی پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن شهید عارف حسینیِ مدرسه عالی امام خمینی(ره) برگزار شد.


از موارد مهم تأثیرگذاری سید بن طاووس بر تاریخ عاشورا این است که برخلاف همه مورخان از بازگشت اهل‌ بیت(ع) به کربلا در اربعین سخن گفته و با آنکه در کتاب دیگرش اقبال آنرا رد کرده است ولی به عنوان مطلبی مسلم و تاریخی جا افتاده است.در موضوع نظریه شهادت‌ نیز سید بن طاووس مطالب گسترده‌ای در کتاب لهوف آورده است. چون اعتقاد وی آن است که امام برای شهادت رفت و تکلیف او شهادت بود. جمله مشهور «ان الله شاء ان یراک قتیلاً و شاء ان یراهن سبایا» که در برخی نسخه‌های لهوف وجود دارد از کتاب لهوف شهرت گرفته و در منابع متقدم به سختی یافت می‌شود. همچنین سید بارها تأکید می‌کند که امام از شهادت خود خبر داشت و حتی می‌گوید مردم در انتظار شهادت آن حضرت بودند. از این رو پیش‌گویی‌های زیادی از پیامبر(ص) و دیگران درباره شهادت امام(ع) نقل کرده و به طور کلی کتاب لهوف را با این نظریه بسته است که امام حسین(ع) به منظور شهید شدن در کربلا به سمت کوفه رفت.


نشست ظرفیت شناسی علم اصول الفقه برای علوم انسانی


دومین نشست ظرفیت شناسی علم اصول الفقه برای علوم انسانی در سالن اجتماعات مجمع عالی حکمت اسلامی و با حضور کارشناسان حجج اسلام علیرضا اعرافی، علی اکبر رشاد و علی شیروانی برگزار شد.حجت الاسلام اعرافی رئیس جامعة المصطفی(ص) العالمیة در این نشست با بیان اینکه علوم انسانی اسلامی نیاز به زیرساخت‌هایی دارد، گفت: در حوزه علمیه باید جریان‌های سازنده علم به خصوص در حوزه علوم انسانی شکل گیرد. به نسل جدیدی نیاز داریم که فیلسوف و مجتهد باشند تا ظرفیت علم اصول در علوم انسانی حرکت کند.


سلسله نشستهای نیاز انسانی به عرفان


اولین نشست از سلسله نشستهای “نیاز انسانی به عرفان” با عنوان “معرفی عرفان اصیل شیعی” با سخنرانی دکتر غلامرضا اعوانی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. رئیس هیئت مدیره انجمن حکمت و فلسفه با اشاره به اینکه ایران وارث حکمت علوی و جایگاه حکمت اسلامی، قرآنی و برهانی و عرفانی است، گفت: پی کردن شتر ولایت همه مصائب عالم امروز را به دنبال داشته است. 


نشست وضعیت کنونی فلسفه در ایران


به همت مؤسسه مطالعات سیاسی اقتصادی پرسش، نشست وضعیت کنونی فلسفه در ایران با سخنرانی دکتر سیدجواد طباطبایی و دکتر ضیاء موحد ۷ آذرماه برگزارشد. طباطبایی در این نشست با بیان اینکه ما به مباحث مبنایی پیشرفت غربی توجه نداشتیم، گفت: می توان گفت طب ما بخشی از علم طب جهانی است، اما علم سیاست ما بخشی از هیچ چیزی نیست چون علم سیاست روی بخشهایی از نظام سنت ایستاده بود که تردید در آن امکان پذیر نبود و امروزه هم امکان پذیر نیست. موحد هم با بیان تاریخچه مختصر فلسفه تحلیلی در جهان و ایران گفت: فلسفه تحلیلی و قاره ای دارند به هم نزدیک می شوند و این مرزبندی ها که در کشور ما وجود دارد در غرب دیده نمی شود.


عیادت از علیرضا فرهمند مترجم رمان ریشه ها


متعاقب پیگیری حجت الاسلام مهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، مدیران عامل مؤسسه امیرکبیر و خبرگزاری مهر از علیرضا فرهمند مترجم رمان “ریشه ها” عیادت و در جریان بیماری ایشان و روند درمانی آن قرار گرفتند. مرحوم علیرضا فرهمند مترجم رمان “ریشه ها” اثر “آلکس هیلی” بود که به علت بیماری سرطان ریه چندی بود که در بستر بیماری به سر می برد. وی ماه بعد بر اثر این بیماری جان خود را از دست داد.مجموعه آثار مؤسسه توحید منتشر شد


موسسه بوستان کتاب در جدیدترین اقدام خود، CD  مجموعه آثار مؤسسه فرهنگی – تربیتی توحید را با قابلیتهای جستجو و چاپ منتشر کرد.


نشست چالشها و چشم اندازهای سیاست اجتماعی در ایران


دکتر محمدحسین شریف زادگان دانشیار دانشگاه شهید بهشتی و اولین وزیر رفاه و تامین اجتماعی در نشست چالشها و چشم اندازهای سیاست اجتماعی در ایران که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: در ایران لازم است که دستگاه مستقلی به عنوان رفاه و تامین اجتماعی داشته باشیم. ما مخالف وزارت ورزش و یا گردشگری و غیره نیستیم اما در اولویت بندی، بحث رفاه و تامین اجتماعی در صدر قرار دارد.


دکتر حسین راغفر، استاد دانشگاه نیز در این نشست فقدان نهادهای لازم و حامی حقوق مردم را عمده ترین مشکل در ایران خواند و با بیان اینکه ضعف اخلاق اجتماعی امروز محصول تغییر گفتمانی است که توسط خود حاکمیت عملا بدان دامن زده شد، گفت: علت این مسئله هم آن است که خیلی ها که از تغییر گفتمان به لحاظ اقتصادی منتفع هستند خودشان در نظام تصمیم گیری هستند.محمدرضا واعظ مهدوی، معاون سابق وزارت رفاه بر نگاه اسلام نسبت به رفاه و تأمین اجتماعی مردم تأکید کرد و گفت: در اسلام اولا راهکارهای مختلفی که به کاهش نابرابریهای اجتماعی کمک می کند، وجود دارد و ثانیا آیات قرآن در بیان نعمتهای الهی، بر اختصاص همگانی این نعم تأکید دارد که باید ما در مفهوم کاهش نابرابری ها رویکرد بسته حداقلی را برای همگان به عنوان راهبرد کلی در نظر داشته باشیم.


دکتر فرشاد مؤمنی نیز با انتقاد از ارائه تحلیلهای غلط در حوزه اقتصاد با اشاره به اینکه برخی کسری بودجه دولت، مسکن مهر و تحولات نقدینگی را به عنوان سه نیروی محرکه تورم اقتصاد ایران معرفی می کنند یک دروغ بزرگ است، گفت: به نظر می رسد هدف از بیان این دروغ بزرگ، بسترسازی برای ادامه راه احمدی نژاد در عرصه سیاستگذاری اقتصادی است.


گردهمایی سه سالگان حسینی


همزمان با سالروز شهادت بنت الحسین حضرت رقیه(س) کودکان و خردسالان تهرانی با حضور در مصلی امام خمینی(ره) یاد و نام پیام آور خردسال عاشورا را گرامی داشتند. در این مراسم خردسالان دختر با مقنعه های سبز و سربند عاشورایی و کودکان پسر با چفیه های مشکی و سربند حسینی خویش با دست داشتن پرچمهای سیاه منقش به شعار «کلّنا فداک یا رقیه(س)» در این اجتماع بزرگ حضور پیدا کردند.در این مراسم علاوه بر حضور کودکانی از مهدهای قرآن و مراکز پیش دبستانی، برخی از مادران همراه با خردسالان خود شرکت کرده و در سوگ مصائب حضرت زینب(س) و سه ساله اباعبدالله(ع) اشک ماتم ریختند


در این اجتماع حجت الاسلام محمدحسن راستگو با شیوه خاص خود همراه با نمایش به بیان جریان چگونگی اسارت اهل بیت امام حسین(ع) پس از واقعه عاشورا و نقش حضرت رقیه(س) در رسواسازی جنایت یزید بن معاویه پرداخت و همچنین حاج حسین هوشیار در عزای سرور و سالار شهیدان مداحی کرد.


سومین همایش ملی نظریه مردمسالاری دینی


نشست خبری سومین همایش ملی نظریه مردمسالاری دینی با حضور حجت الاسلام دکتر داود رنجبران معاون مطالعات راهبردی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و رئیس همایش و دکتر سید محمدرضا مرندی دبیر علمی همایش در خبرگزاری فارس برگزار شد.رنجبران در این نشست خبری گفت: سومین همایش ملی نظریه مردم سالاری دینی را پس از دو همایشی که با این نام در سال ۸۲ و ۸۶ برگزار کردیم ۲۶ آذرماه از ساعت ۸ تا ۱۷در تالار عدالت دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار می کنیم. یک انقلاب نیاز به مباحث تئوریک دارد، کشورهای منطقه هم پس از بیداری اسلامی ضعف تئوریک و خلأ فکری در برقراری حکومت جدید می بینند که این مسئله لزوم الگوگیری از نظام مردمسالاری دینی حکومت جمهوری اسلامی ایران را دو چندان می کند.


نخستین همایش سلامت معنوی


نخستین همایش سلامت معنوی با حضور دکتر سیدعلیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی و دکتر علی اصغر پیوندی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر فریدن عزیزی دبیر علمی همایش و اساتید و پژوهشگران و صاحب نظران طب معنوی در تالار همایش های امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.


رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی در این همایش گفت: تحقیقات نشان داده که افراد دیندار و کسانی که فعالیتهای مذهبی دارند اثر بسیار خوبی بر روح و روان خود می گذراند و در میزان خودکشی ها، جرم و جنایت، طلاق و جدایی ها، اعتیاد به مواد مخدر و الکل و ناهنجاری های اجتماعی مؤثر است و به میزان قابل توجهی این آسیبها کاهش می یابند.رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این همایش گفت: انقلاب ما و هدف آن بر اساس آموزه های دینی بوده و سلامت معنوی هم بر اساس آموزه های دینی استوار است، از اینرو ایندو در هم تنیده هستند.


مراسم رونمایی از کتاب حق المبین


حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، در مراسم رونمایی از کتاب «حق المبین» با بیان اینکه یکی از رسالتهای مهم سازمان تبلیغات اسلامی برای توسعه فرهنگ دینی، توجه به حوزه نشر است، گفت: احیای تراث در بخشهای مختلف سازمان ادامه دارد و در آینده آثار دیگری را به جامعه علمی و فرهنگی تقدیم می کنیم.


حسین قشقایی رئیس پژوهشکده باقرالعلوم(ع) نیز با بیان اینکه احیای آثار با محتوای بالای تبلیغی مد نظرماست، گفت: تسلط مرحوم شاهرودی در علوم مختلف واقعا شایان توجه است.مناظره پارسانیا و العطاس


مناظره علوم اجتماعی و متفکران مسلمان، بازسازی یا بدیل سازی؟ با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید پارسانیا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و دکتر فریدالعطاس استاد دانشگاه بین المللی سنگاپور در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. در این مناظره العطاس گفت: هیچ عرصه علمی بدون توجه به سنتهای خود و سنتهای دیگران قابل شکل گیری نیست و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هم تأکید کرد: جامعه شناسان ایرانی نمی توانند مفاهیم و نظریات غربی را مورد استفاده قرار دهد.


سومین همایش نظریه مردمسالاری دینی


سومین همایش نظریه مردمسالاری دینی در تالار عدالت دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها در این همایش گفت: غش در معامله فقط مختص اقتصاد نیست و به دست آوردن رأی مردم با دروغ و ارائه غلط از خود و جریانی که طرفدار آن هستیم در دین ممنوع است. حجت الاسلام داوود رنجبران رئیس پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی در مراسم افتتاحیه این همایش گفت: در نظام مردمسالاری دینی، مردم شأن و منزلتی برتر از آنچه در دموکراسی غربی دیده شده، می یابند. در این تعریف از مردم سالاری، ملل فرهیخته و آگاه، مستحق «توجه» و لحاظ شدن آرا و اندیشه های شان در امر حکومت هستند. رئیس دانشگاه شهید بهشتی تهران با اشاره به اینکه نظریه مردمسالاری دینی نظریه ای جوان است گفت: حضور توأمان اسلام، رهبری و مردم باعث بقای نظام جمهوری اسلامی بوده است.


همایش ملی اخلاق و اقتصاد اسلامی


به همت مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) همایش ملی اخلاق و اقتصاد اسلامی در این مؤسسه برگزار شد و در کنار برگزاری این رویداد علمی از جایزه اقتصاد اسلامی شهید صدر نیز رونمایی شد.


آئین تجلیل از نوگلان حسینی


به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، هفتمین آئین تجلیل از نوگلان حسینی(مداحان دانش آموز شهر تهران) در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.حجت الاسلام والسلمین شهاب مرادی، طی سخنان کوتاهی در این مراسم گفت: بعضی از دوستان، خیرخواهان، خردمندان، فقها و بزرگان دین نگران آفتهایی هستند که در برخی مجالس و محافل دینی اتفاق می افتد، این حجم دلسوزی به تناسب میزان خطا یا کاستی هایی که در مجالس وجود تناسب دارد. مثلا نکاتی که مراجع تقلید، مقام معظم رهبری و … می فرمایند اما یک سری از افرادی که به نظرم مغرض هستند و دوست دستگاه امام حسین(ع) و خیرخواه بساط امام حسین(ع) نیستند با چماغ آسیب شناسی بنا دارند همه هیئتها و مجالس را بزنند. در کشور بحرین بودم جایی رفتیم ناهار بخوریم،  پسری به من می گفت «شهاب» می خواهم برای شما بخوانم. کاغذی را لوله کرد و رفت روی میز ایستاد؛ هم به سبک محمود کریمی و هم به زبان عربی و هم به زبان انگلیسی خواند. بسیاری  از بچه ها هستند که در خانه ها می خوانند و در بساط کانون مداحان و این مراسم شرکت نمی کنند باید اینها را هم وارد این مراسم کرد.

مطالب مرتبط :
  1. ظرفیت شناسی علم اصول الفقه برای علوم انسانی بررسی می شود
  2. برگزاری همایش هایی مانند کنگره علوم انسانی اسلامی بسیاری ضروری است/ نتایج همایش به سیاستگزاران اعلام شود
  3. نقد علوم سکولار و نظریه پردازی در سایه برگزاری کنگره علوم انسانی اسلامی
  4. برگزاری سه نشست در پژوهشگاه علوم انسانی/ از بررسی«عقل‌گرایی در تفاسیر» تا «محبان علی(ع) در ترکیه»
  5. اسلام، رهبری و مردم باعث بقای جمهوری اسلامی بوده است/ مردمسالاری دینی نظریه ای جوان

پارک علم و فناوری قم

zohur