۴ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، مارتین هیدگر را بزرگترین فیلسوف آلمانی معاصر دانسته اند که در تفکر فلسفی قرن ۲۰ م.نفوذ فراوان کرده است. هیدگر فلسفه را در شهر فرایبورگ فرا گرفت و تحت تأثیر ادموند هوسرل و فلسفه پدیدارشناسی او واقع شد. هیدگر در ۱۹۲۳م.در ماربورگ به مقام استادی در فلسفه رسید و در ۱۹۲۷م. قسمت اول کتاب “هستی و زمان”را منتشر ساخت که معروفترین اثر فلسفی اوست.


آثار مهم او عبارتند از: مابعدالطبیعه چیست؟؛ درباره ذات حقیقت؛ مبدأ اثر هنری؛ درباب اومانیسم؛ پرسش از فناوری؛ ماهیت زبان و پایان فلسفه. درباره هیدگر عقاید و آرا مختلف است. اساس فلسفه هیدگر بر وجود و علم الوجود است اما او وجود را همچون فیلسوفان گذشته(از افلاطون تا زمان معاصر) در نظر نمی گیرد و آنرا ذات و جوهر و حتی موجود نمی داند.


کتاب حاضر ترجمه فارسی کتاب والتر بیمل، هیدگرشناس مشهور و برجسته آلمانی است. بیمل به دلیل انس و همزبانی اش با تفکر هیدگر و نیز به سبب تسلط بسیار چشمگیرش بر آثار وی، در این کتاب به خوبی توانسته است تفسیر فشرده و در عین حال نسبتا جامعی درباره پاره ای از برجسته ترین و مهمترین آثار هیدگر، مفاهیم کلیدی آنها به دست دهد.


تفکر هیدگر رسالتی بس عظیم، خطیر، دشوار و مقدس را برعهده گرفته است. این تفکر می کوشد تا امکان تجربه ای را برای انسان امروز فراهم سازد، تجربه ای که هستی ما و تقدیر، معنا و غایت حیات ما بسته به امکان و عدم امکان آن است؛ تجربه ای که از ذهن و احساس انسان غربی زدوده شده است و ما شرقیان صرفا با اتکا بر حافظه تاریخی مان، بیهوده می پنداریم که هنوز زبانه های آتش آن در ما شعله ور است بی آنکه سردی و خاموشی روزافزونش را در خویش دریابیم.


تمام تلاش مترجم در این کتاب بر این بوده است که حتی المقدور از دشوار هایی که نه نتیجه منطقی تفکر هایدگر، بلکه به دلیل کاستی ها و نقصان های حاصل از ترجمه مترجمان است بکاهد. ترجمه آثار مربوط به هایدگر، بی آنکه خود مترجم در مسیر حرکت تفکر وی قرار گیرد، امکان ناپذیر است. لذا هیچ ترجمه تحت اللفظی و واژه به واژه ای از آثار هیدگر و تفسیرهای این آثار نمی تواند منتقل کننده معانی و مفاهیم موجود در تفکر او باشد.


خواننده کتاب می بایست به نحوی آشکار دریابد که در این کتاب صرفا پاره هایی از تفکر هیدگر را می توان شرح و تفسیر کرد. این شرح در صورتی وظیفه خویش را به انجام رسانده است که بتواند خواننده قادر سازد تا دریابد که دستاورد خلاق هیدگر قابل تاویل و تحویل به پاره ای از همین تکه پاره هایی نیست که در این کتاب به عنوان مثال بیان شده و اینکه این شرح و تفسیرها صرفا به منزله مثالهایی از اثری است که فی نفسه بی سابقه و یگانه است.     


این اثر فلسفی در ۱۰ فصل با عناوین تاثیر هیدگر، سیر تحول اندیشه هیدگر، محورهای اصلی تفکر هیدگر، پرسش درباره وجود در افق زمان، مسئله حقیقت در کتاب، هنر و اَلثیا، حیث انسانی آدمی، اَلثیا و ماهیت تکنولوژی، شعر تفکر و زبان و اَلثیا – موضوع تفکر به نگارش درآمده است.


چاپ سوم این کتاب با قیمت ۱۷۰۰۰۰ ریال و در ۲۸۸ صفحه از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقه مندان برای آشنایی با تفکرات هایدگر قرار گرفته است.


علاقه مندان جهت تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن ۸۸۳۱۰۶۱۰-۰۲۱و یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۴۹۳۶۲۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایند.


همچنین مرکز پخش پکتا ( نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۹۷۳۲۰۳ ( ۲۰ خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقه مندان است.


فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی http://soroushpublishingco.ir امکان پذیر است.

مطالب مرتبط :
  1. نشست «بررسی تحول و یا تداوم اندیشه های سیاسی امام خمینی(ره)» برگزار می شود
  2. میزان آشنایی نسل سوم انقلاب با اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)» بررسی شد/ مروری بر چند خبر کوتاه
  3. سمینار بین المللی مردم سالاری دینی در اندیشه آیت الله خامنه ای در لبنان برگزار می شود
  4. راهنمای تفکر نقادانه در شهر کتاب بررسی می شود
  5. «اندیشه های اجتماعی علی شریعتی» نقد و بررسی می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur