۱۲ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، مرگ آسان، مرگ خود خواسته، قتل ترحم‌آمیز، مرگ بدون درد، مساعدت در خودکشی، مرگ با عزت، همگی تعابیری‌اند که در زبان فارسی برای اُتانازیا، با توجه به مصادیق و شیوه‌های گوناگون تحقق آن به‌کار رفته است.


کتاب در دو بخش تحت عناوین «بررسی و شناخت اُتانازیا» و «اُتانازیا در شریعت اسلام و رویکرد کشورهای مختلف» تنظیم شده است. بخش اول از دو فصل تشکیل شده است: در فصل اول با عنوان «مفهوم، سیر تحولات و تعریف»، در مورد مفهوم قتل، مفهوم خودکشی، مفهوم اُتانازیا، پیشینه تاریخی و نمونه‌هایی از اُتانازیا، تعاریف عمومی و تعاریف حقوقی اتانازیا، ارکان تحقق جرم، ارکان تحقق اُتانازیا، بحث شده است.


در فصل دوم با عنوان «انواع اُتانازیا» در مورد انواع اُتانازیا از منظر مرتکب، انواع اُتانازیا از منظر قربانی، خودکشی با مساعدت پزشک و تقسیم‌بندی‌های مختلف آن بحث شده است.


بخش دوم نیز ار دو بخش تشکیل شده است: در فصل سوم با عنوان «اُتانازیا در شریعت اسلام» به بررسی مبانی اُتانازیا از دیدگاه فقه امامیه و فتاوی علما و مراجع تقلیدی همچون آیت‌الله خامنه‌ای، آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله علوی گرگانی، آیت‌الله صافی گلپایگانی، آیت‌الله سبحانی و آیت‌الله سیستانی پرداخته شده است.


همچنین در ادامه به بررسی مبانی اُتانازیا در فقه عامه اقدام شده است. در فصل چهارم با عنوان «رویکرد کشورها در قبال اُتانازیا»، بررسی اُتانازیا در حقوق موضوعه ایران و تجزیه و تحلیل ماده ۲۶۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۰ و بررسی موضع موافقین و مخالفین تعمیم ماده ۲۶۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۰ پرداخته شده است. در ادامه نیز رویکرد کشورهای هلند، بلژیک، ایالات متحده امریکا، لوکزامبورگ، ژاپن، سوئیس، انگلستان و استرالیا در قبال اُتانازیا بررسی شده است.


«بررسی ابعاد فقهی ـ حقوقی اُتانازیا با رویکرد حقوق کیفری» تألیف محمد مهدی رحیمی و محسن آقاسی با مقدمه محمد عاشوری به همت انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) در سال جاری به بهای ۷۵۰۰۰ ریال منتشر شد.

 

مطالب مرتبط :
  1. «حقوق مخاطب در برابر رسانه‌های جمعی ایران، انگلیس و آمریکا» منتشر شد
  2. استعداد سازگاری حقوق اسلامی با نیازها و شرایط جامعه در دوره های تاریخی گوناگون بررسی و مکتوب شد
  3. «خبر» منتشر شد/ مفهوم شناسی و اهمیت خبر در حوزه ارتباطات
  4. جلد سوم مطالعات استراتژیک توسعه فرهنگ دینی منتشر شد
  5. مقاله صوتی معرفت‌شناسی و مردم‌سالاری منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur