۱۲ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت الله محمد علی تسخیری صبح امروز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه در دیدار با «دمیتری سافونف» رئیس بخش ارتباطات بین مذاهب کلیسای ارتدوکس روسیه از موضع این کشور در قبال مسائل منطقه ای خصوصا سوریه تقدیر کرد و اظهار داشت: امیدوارم روابط فی ما بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اتحادیه روسیه روز به روز بهتر و مستحکم تر شود.


وی افزود: امروز موضعگیری روسیه عامل ثبات در منطقه است؛ موضع ما با روسیه یکی است ما می گوییم راه حل مشکل سوریه باید راه حل سوری سوری باشد.


مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام با بیان این که تروریسم را در همه زمینه ها محکوم می کنیم، بیان داشت: متاسفانه برخی کشورهای منطقه از تروریسم کور حمایت می کنند و مایلند منطقه پر از آشوب شود و با این حرکت به ارباب امریکایی خودشان خدمت کنند.


دبیرکل سابق مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در ادامه بیان داشت: امریکا خود را رهبر جبهه ضد تروریسم معرفی کرده و خود را قاضی و پلیس قرار داده و از جهت دیگر می بینیم که خود امریکا حرکتهای تروریستی را تقویت می کند و آن را مسلح می سازد.


وی افزود: ما می بینیم امروز در سوریه بالغ بر ۲۰۰۰ گروه تروریستی مستقل از هم در این کشور فعالیت می کنند و ملت سوریه را شهید می کنند و مساجد مسلمانان و کلیساهای مسیحیان را تخریب می کنند؛ همه این کارها زیر نظر غرب و امریکاست و سلاحها از سوی آنان به سمت تروریستها سرازیر می شود.


آیت الله تسخیری با ابراز امیدواری نسبت به این که کنفرانس ژنو۲به یک راه حل مشترک و مناسب دست یابد، خاطرنشان کرد: ولو ما به غربی ها اطمینان نداریم و شاید آنها نگذارند این کنفرانس به نتیجه مطلوب برسد ولی بالاخره مجبورند به حقیقت تن دهند همانطور که در مذاکرات هسته ای با ایران به حق طبیعی و قانونی ملت ایران در غنی سازی اذعان کردند.


وی افزود: یکی از اهداف تروریستهای متعصب ایجاد درگیری میان مسلمانان و مسیحیان در منطقه خاورمیانه است و وادار کردن مسیحیان به هجرت از منطقه؛ امیدواریم صلح و محبت سابق بین مسلمانان و مسیحیان منطقه بازگردد و با همزیستی مسالمت آمیز آینده ای روشن برای همه کشورهای منطقه در انتظار باشد.


رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بخش دیگری از اظهارات خود، با اشاره به روابط دیرینه علمای مسلمان و مسیحی ایران و روسیه، اظهار داشت: به بیستمین سالروز تشکیل کمیته مشترک کلیسای ارتدوکس مسکو و علمای جمهوری اسلامی ایران نزدیک می شویم؛ تفاهم خوبی بین طرفین به وجود آمده است که انعکاس گسترده ای در محافل دینی ۲ کشور داشته است.


وی افزود: هم ما بیشتر کلیسای ارتدوکس را شناختیم هم علمای مسیحی بیشتر با ابعاد اسلام آشنا شدند؛ موضوعات جالبی نیز در اجلاس های مشترک چه در تهران و چه در مسکو مطرح گردید که این موضوعات غالبا عملی بود و مشکلات بالفعل انسانیت امروز را مورد بررسی قرار می داد نظرات ما به هم خیلی نزدیک بود و بلکه گاهی نظرات یکی بود.


«دمیتری سافونف»رئیس بخش ارتباطات بین مذاهب کلیسای ارتدوکس روسیه نیز در این دیدار با اشاره به حادثه تروریستی اخیر در لبنان که منجر به شهادت تعدادی از ایرانیان از جمله رایزن فرهنگی کشورمان در بیروت شد، آن را تسلیت گفت.


وی با بیان این که روابط دو جانبه ایران و روسیه بر اساس اعتماد متقابل است،‌ ابراز امیدواری کرد این روابط روز به روز گسترش بیشتری یابد.


سافونف با تاکید بر لزوم وحدت و همگرایی مسلمانان و مسیحیان، اظهار داشت: ما اگر متحد شویم هیچ قدرتی یارای مقابله با ما نخواهد بود و نمی تواند ما را شکست دهد.


وی همچنین با اشاره به بحث خشونت و افراطی گری و فراگیر شدن این پدیده در جهان، بر لزوم مقابله با تروریسم تاکید کرد.


رئیس بخش ارتباطات بین مذاهب کلیسای ارتدوکس روسیه گفت: همه ما اعم از مسلمانان و مسیحیان باید موضعی مشترک در این قبال بگیریم و یاد و خاطره افرادی که در عملیات تروریستی کشته شدند گرامی بداریم.

 

مطالب مرتبط :
  1. برخی تصور می‌کنند اتصال معرفت قرآنی با علم بشری کفر است
  2. "قرضاوی" از برافروختن آتش جنگ در سوریه دست بکشد/ مسلمانان انتظار سخنان فتنه انگیز از علمای خود ندارند
  3. «فرصت‌ها و چالش‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه» منتشر شد
  4. کتاب «شریعت و حقوق ملی در سیاست خارجی کشورهای اسلامی» منتشر شد/ بررسی رابطه توسعه و شریعت در کشورهای اسلامی
  5. نظر و پیام برخی از مراجع تقلید درباره اهمیت نماز ظهرعاشورا/ همه هیئت ها به نماز توجه کنند

پارک علم و فناوری قم

zohur