۲۶ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در آستانه ماه محرم الحرام اولین نشست تخصصی “اشک رازدار” در خصوص تبیین کارکرد انقلابی عزاداری از دیدگاه امام خمینی(ره) و نیز تبیین وظایف مداح سیاسی همچنین تشریح سیاست مداحی با حضور جمع کثیری از ستایشگران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) روز گذشته در فرهنگسرای امام(ره) در جماران برگزار شد.


در این نشست که با حضور مجمع ستایشگران اهل بیت(ع) برگزار گردید دکتر محمد حسین رجبی دوانی محقق و تاریخدان و نیز قاسم آریانی ریاست مجمع ستایشگران اهل بیت به سخنرانی پرداختند.


دکتر رجبی دوانی با توجه به اهمیت نقش عزاداری در پیشبرد اهداف انقلابی و پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی گفت: یکی از برکات مجالس سیدالشهدا(ع) تأسی بر قیام حضرت اباعبدالله(ع) در مبارزه با  طاغوت زمان بود که در بهمن سال ۵۷ به ثمر نشست.


استاد تاریخ اسلام و تشیع با توجه به بررسی نقشه عزاداری در حیات طیبه انقلاب با اشاره برخی حوادث بعد از پیروزی انقلاب اشاره کرد و افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عده ای این مسئله را مطرح کردند که خب ، انقلاب به پیروزی رسید و دیگر نیازی به برگزاری مجالس عزاداری و دسته جات نیست در حالی که حضرت امام اصرار داشتند که این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است و ما نه برای بقای ایران اسلامی بلکه برای حیات اسلام به بقای یاد عاشورا و زنده نگه داشتن آن نیازمندیم .


در ادامه این نشست تخصصی استاد قاسم آریانی رییس مجمع جهانی ستایشگران اهل بیت با توجه به سخنان امام خمینی(ره) در کارکرد سیاسی عاشورا در شکل گیری نهضت، به تبیین وظایف ستایشگران در مجالس عزاداری پرداخته و گفت : همواره دغدغه ی امام خمینی رحمت الله علیه این بود که سیاست از دیانت جدا نیست و دیندار واقعی کسی است که سیاسی هم باشد .


وی افزود : سیاسی بودن به تنهایی مهم نیست بلکه باید “تقوی سیاسی” در دستور کار ستایشگر قرار بگیرد چرا که اگر یک ستایشگری که از هنر ستایشگری بهره مند است اما تقوی سیاسی نداشته باشد صدماتش همواره بیشتر از خدماتش خواهد بود .


رییس مجمع ستایشگران در ادامه ی صحبت های خود با توجه به سخنان امام خمینی(ره) در خصوص سفارش ائمه(ع)  بر گریه بر امام حسین(ع) و تباکی بر حضرتش گفت: حضرت امام می فرمودند: گریه مهم است ، گریاندن مهم است ، تباکی مهم است اما از همه ی اینها مهمتر آن نگرشی ست که با این گریه ها ترسیم می شود پس باید گفت که سیاست مداحی و ستایشگری مبتنی بر نگریستن است تا گریستن.


قاسم آریانی با توجه به جایگاه ویژه ی امر به معروف و نهی از منکردر معارف دینی ما گفت: امام خمینی با ترسیم سیاست امام حسین علیه السلام در احیای امر به معروف و نهی از منکر، ما را به این مهم رهنمون می سازد که ما نیز باید همانند نمازی که در روز عاشورا اقامه شد ، اقامه ی مداحی را در دستور کار خود قرار دهیم و اقامه ی مداحی ممکن نخواهد بود مگر با احیای واجبِ امر به معروف و نهی از منکر .


وی با توجه به تاکید مقام معظم رهبری به اهمیت ویژه ی رسانه ای همچون منبرِ امام حسین(ع) در مجالس عزاداری و ارتباط چهره به چهره ی با مخاطب، در تبیین وظایف ذاکران افزود :اگر مداحان به وظیفه ی سیاسی خود عمل نکنند معروف، منکر و منکر معروف خواهد شد و پای منبر مداحی که دغدغه سیاسی و اهتمام مبارزه با فساد نباشد ابن زیاد هم سینه می زند!


این برنامه که در آستانه ی ماه محرم به تبیین وظایف سیاسی ذاکران می پرداخت به همت فرهنگسرای امام خمینی(ره) و با همکاری مجمع ستایشگران اهل بیت در سالن همایش های فرهنگسرای امام خمینی اجرا شد.

مطالب مرتبط :
  1. باید موقوفاتی برای زنده نگه داشتن سیره امام حسن (ع) ایجاد شود
  2. همایش «اشک راز دار» برگزار می شود
  3. نگاهی کوتاه به حیات پربرکت سیدالساجدین(ع) پس از قیام عاشورا
  4. برای گسترش تفکر عقلانی در هر حوزه ای به فلسفه های مضاف نیازمندیم
  5. روزه در روز عاشورا بدعت در دین است/ در روز عاشورا سنگی نبود که در زیرش خون بسته شده نباشد

پارک علم و فناوری قم

zohur