۱ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام علی محمدی نماینده ولی فقیه و رییس سازمان اوقاف و امور خیریه طی سخنانی در کنگره بین المللی سبط النبی(ع) که یکشنبه اول تیرماه در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: موقوفاتی که با نیت زنده نگه داشتن نهضت عاشورا و یاد و نام امام حسین (ع) ایجاد می شود می تواند به همین منوال برای بزرگداشت نام نوه بزرگوار پیامبر (ص) نیز ایجاد شود.


حجت الاسلام محمدی با اشاره به اهم ویژگیهای شخصیتی امام حسن (ع) گفت: فضل و بخشش ایشان زبانزد خاص و عام بود هنگامی که شاعری سه بیت شعر در محضر ایشان خواند امام حسن (ع) دینارها به او اهدا کرد این کار ایشان موجب شد تا دیگر احزاب خورده بگیرند ولی امام فرمود: به مضمون شعر این شاعر توجه کرده اید که می گوید اگر هر چه در اختیار دارید در راه خدا اهدا کنید باز کم است.


وی افزود: امام حسن (ع) رفع مشکلات فقرا و دستگیری از مستمندان را وظیفه خود می دانست و ایشان هنگامی که مردی برای ادای دین خود از مردم طلب کمک کرد را مورد تفقد قرار داده و چندهزار درهم به او بخشید فضل و بخشش مهمترین صفت امام دوم شیعیان است.


رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این مطلب که امام حسن (ع) موقوفاتی در زمان خود داشتند تصریح کرد: ایشان ضمن کمک به فقرا و مستمندان باغهای گسترده ای را وقف عام کردند که از این میان می توان به باغ صبا و مرجان اشاره کرد ایشان اضافه بر انفاق روزانه برای ثبت احسان ماندگار یعنی وقف عام تلاش می کردند.


حجت الاسلام محمدی همچنین با اشاره به اینکه امام حسن(ع) متولی موقوفات جد بزرگوار مادرشان و پدر بزرگوارشان بودند گفت: تولیت موقوفات پیامبر(ع) که بر عهده امام حسن (ع) بود از نوع وقف خاص اولاد نیست ایشان هر آنچه که موردنیاز مومنین بود وقف می کرد و بزرگتر از تمام این موقوفات وقف جانشان برای زنده نگه داشتن نام و یاد اسلام بود.

 

مطالب مرتبط :
  1. پیام سیره سیاسی و اجتماعی امام رضا (ع) برای شرایط امروز/ معرفت ما از سیره عملی ائمه عمیق نیست
  2. کنگره سبط النبی(ع) باید افراد را به سیره زندگی امام حسن(ع) نزدیکتر کند
  3. رابطه ورود جوان به اجتماع و داشتن شغل/ احادیثی درباره ایجاد شغل برای جوانان
  4. لزوم شناخت بیشتر ابعاد علمی شخصیت حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع)/ نکته سیره اجتماعی رضوی برای دولت اعتدال
  5. جزئیات همایش بین المللی سبط النبی (ع)/ تلاش برای شناخت بیشتر ابعاد سیره و زندگی امام حسن مجتبی(ع)

پارک علم و فناوری قم

zohur