۱ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت الله جوادی آملی در کتاب “حماسه و عرفان” می آورد: ایثار مال و نثار جان از جلوه های برجسته عرفان و معنویت کربلاست و اساساً حرکت امام حسین(ع) بر این اساس استوار است لذا بحث کردن از آن حضرت از این حیث توضیح واضحات است. و فقط به ذکر چند نمونه از آنچه مربوط به اصحاب و یاران آن حضرت می باشد، اکتفا می شود:


الف) دست یابی حضرت ابوالفضل العباس(ع) به آب و صرف نظر کردن از آن به محض یادآوردن تشنگی امام حسین(ع) و اهل حرم.


ب) عرض ارادتهایی که اصحاب آن حضرت در شب عاشورا کردند و در روز عاشورا تا زنده بودند، نگذاشتند کسی از بنی هاشم وارد میدان شود و بنی هاشم نیز تا زنده بودند، نگذاشتند آن حضرت وارد میدان شود.


ج) جان فشانی دو تن از یاران امام حسین(ع) در ظهر عاشورا که جهت اقامه نماز، تن خود را سپر بلای آن حضرت قرار دادند و به شرافت شهادت نایل آمدند و به بقیه شهدای سعید پیوستند.


د) همسر جنادةبن کعب انصاری با آن که شوهرش در حمله اول صبح عاشورا به شهادت رسیده بود فرزند یازده ساله اش را تجهیز کرد و به میدان فرستاد و آن گاه که دشمن سرِبریده فرزندش را به سوی او پرت کرد، آن را برداشت و بعد از پاک کردنش از خون، بر سر یکی از سربازان دشمن کوبید واوراکشت (شاید کنایه از این که چیزی که در راه خدا داده ایم، پس نمی گیریم).

مطالب مرتبط :
  1. تجمع عزاداران حسینی در میدان امام حسین(ع) تهران
  2. هر چه داریم از این محرم است و از این مجالس/ ماه اشک و عزا آمد
  3. اولین همایش بین‌المللی مطالعه علمی ایثار و شهادت برگزار می شود
  4. اقامه نماز جماعت ظهر عاشورا در نقاط مختلف شهر تهران
  5. میدان امام حسین(ع) میزبان عزاداران حسینی است

پارک علم و فناوری قم

zohur