۳ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این همایش توسط بنیاد ستارگان، محفل علمی و فرهنگی فرزندان شهدا، با همکاری دانشکده مطالعات جهان تهران برگزار می شود.


دکتر حسام الدین آشنا، دکتر صادق آیینه وند، دکتر احمد احمدی، دکتر محمد رضا اسدی، دکتر حمید پارسانیا، دکتر رسول جعفریان، دکتر غلامرضا جمشیدیها، نادر طالب زاده، دکتر ابراهیم فیاض، دکتر سید محمد مرندی و … از اعضای هیات علمی این همایش هستند.


فیاض دبیر علمی همایش در این‌باره گفت: مطالعه علمی مفاهیم ایثار و شهادت و تبیین ابعاد آنها به عنوان مولفه های بنیادی انقلاب اسلامی ایران و عوامل اساسی استمرار نظام اسلامی، کمک به ارائه شناخت بهتر از آرمان های انقلاب در جهان به وسیله تمرکز بر مفاهیم ایثار و شهادت به عنوان مفاهیمی که در تمامی فرهنگ ها و ملل مورد احترام هستند، تبیین تمایزات ایثارگری و شهادت طلبی از مفاهیم مشابه و انحرافی را از جمله مهمترین اهداف این همایش برشمرد.


وی ادامه داد: حدود یک سال و نیم پیش بود که ایده انجام همایش در بنیاد ستارگان که به اسم کمیته نخبگان شکل گرفته بود مطرح شد. این همایش دو محور اصلی دارد، یک محور در واقع محور خارجی بود و یک محور داخلی. بر اساس این دو محور ایده همایش را مطرح کردیم. خدمت اساتید معتبر دانشگاهی رفتیم و سپس محورهای همایش را بر اساس محوریت این دو رویکرد طراحی کردیم و در آبان ماه سال گذشته بود که اولین فراخوان مقاله را دادیم که بعد از سه ماه حدود ۲۸۰ چکیده مقاله برایمان ارسال شد که از این تعداد حدود ۳۰ چکیده مقاله خارجی بود و الباقی داخلی.


وی در ادامه تصریح کرد: از این تعداد حدود ۱۵۰ چکیده مقاله توسط هیئت علمی تایید شد و بعد از اعلام نتایج به افرادی که مقاله فرستاده بودند اعلام کردیم که حدود ۸۰ مقاله کامل به دست ما رسید که از این تعداد مقالات دو مقاله از کشور آمریکا، یک مقاله از انگلستان، یک مقاله از پاکستان، دو مقاله از مالزی، سه مقاله از ترکیه، یک مقاله از هند و یک مقاله هم از ایتالیا بود که صاحبان مقالات برای آمدن به همایش اعلام آمادگی کردند و اصل مقالات را هم فرستادند.


در ادامه خانم مرقاتی دبیر اجرایی همایش، این همایش را عرصه ای برای نقش آفرینی فرزندان شهدا در جامعه و ایفا کردن نقش فرزند شهیدی آنها دانست و افزود فرزندان شهدا وظیفه خود می دانند که در حفظ و صیانت از ارزشهای انقلاب در عرصه های علمی و فرهنگی از هیچ تلاشی کوتاهی نکنند.


مرقاتی در ادامه اضافه کرد: فرزندان شهدا در بنیاد ستارگان نگران این بودند که به مفهوم شهادت و شهید آنگونه که باید در فضای علمی پرداخته نشده است و به همین دلیل این همایش را در سطح بین المللی برگزار کردند.


دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران در بلوار کشاورز نبش خیابان قدس واقع شده است.

مطالب مرتبط :
  1. همایش بین المللی حاکمیت قرآن در هویت سازی تمدنی برگزار می شود
  2. تمدید مهلت ارسال مقاله به همایش بین المللی اندیشه های فلسفی شهید مطهری
  3. هفتمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی برگزار می‌شود
  4. شهیدان درس شهادت را از مساجد آموخته‌اند/ مسجد کانون گسترش فرهنگ پویای شهادت
  5. سلسه نشستهای علمی انتخابات از منظر دین برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur