۱ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین محمد‌مهدی حاتمی، معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان اینکه اوراق وقف به عنوان ابزاری برای وقف جمعی در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور مطرح شد، اظهارداشت: از سالها قبل نسبت به این موضوع و ارائه شیوه‌ای برای وقف جمعی مطالعاتی صورت گرفت که در نهایت این تلاشها نتیجه‌اش طراحی ابزاری بنام اوراق وقف شد.


وی ادامه داد: این طرح در کمیسیون‌های فقهی و علمی و گروه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.


معاون اوقافی، حقوقی و امورمجلس سازمان اوقاف وامور خیریه کشور افزود: در راستای انتشار اوراق وقف، اقدامات قانونی پس از اخذ مجوز از مجلس شورای اسلامی پیگیری و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای انتشار اوراق وقف نظر مساعد خود را اعلام کرد.


وی با اشاره به اینکه اواخر سال ۹۲ ، شاهد توزیع نخستین اوراق وقف در کشور بودیم، گفت: زمان توزیع این اوراق مناسب نبود اما به هرحال برای دریافت نقاط ضعف و یا قوت این کار ناچاراً در بهمن سال گذشته این اوراق منتشر شد. یکی از ویژگی‌های این اوراق این است که برای نیات مختلف اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی توزیع می‌شود.


حاتمی گفت: در مرحله اول  تصمیم بر این شد تا این اوراق به تأسیس بیمارستان تخصصی سرطان اختصاص یابد. این اوراق به شیوه‌های مختلف در سطح کشور توزیع شد که در وهله اول بیش از ۱۰ هزار نفر آن را خریداری کردند.


وی با اشاره به اینکه یکی از برکات انتشار اوراق وقف ارائه الگویی برای توسعه وقف جمعی بود که این هدف نیز تحقق یافت، عنوان کرد: یکی دیگر از دستاوردهای اوراق وقف مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای خیریه و افراد خیر در این طرح بود که تعامل خوبی بین آن‌ها ایجاد شد.


معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف وامور خیریه با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های اوراق وقف تنوع در اجرای نیات وقفی است، اظهارداشت: جامعیت این طرح موجب شد تا بسیاری از دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی، مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها خواهان بهره‌برداری از اوراق وقف باشند تا  با تنوعی که در آن گنجانده شده است، مروج موضوعاتی همچون جوانان، ازدواج، فرهنگ، شهدا، تبلیغ اسلام ناب محمدی(ص)، احداث بیمارستان‌ها در جامعه باشند. همچنین بسیاری از کارشناسان فرهنگی کشور نیز پس از انتشار اوراق وقف ابراز خرسندی کردند که آینده خوبی پیشروی این طرح خواهد بود.


حاتمی گفت: از ابتدای انتشار اوراق وقف شاهد تقاضای بی‌سابقه مردم کشور بودیم اما ما قصد نداریم که شتاب زده پروژه‌های جدیدی اضافه کنیم زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و موجب سلب رضایت مردم شود، هدف اصلی ما ارائه کار دقیق، با دقت و به موقع است.


وی بیان کرد: طرحی که در حال حاضر در اختیار داریم ساخت موسسه تخصصی سرطان جنوب کشور در شهر شیراز است، به هرحال همان طور که می‌دانید شیراز قطب درمانی کشور است. بسیاری از موقوفات بیمارستانی همچون مجتمع درمانی نمازی در این شهر قرار دارند. تیم پزشکی مجربی برای بهره‌برداری از این نیت وقفی در شیراز حضور دارند که می‌توانند از امکانات و تجهیزات لازم استفاده کنند. این طرح با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شیراز کلید خورد.


معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: کلنگ احداث این مؤسسه با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به زمین خورد و اوراق وقفی در استان فارس توزیع شد که اغلب مسئولان و مردم، اشتیاق خوبی برای مشارکت در این طرح نشان دادند که به عنوان دومین طرح اوراق وقفی در کشور راه‌اندازی می‌شود که همزمان با ماه مبارک رمضان این اوراق در بین عموم مردم توزیع می‌شوند.


وی ادامه داد: البته ما تا پایان سال اجرای دو مرحله دیگر از انتشار اوراق وقف را در نظر داریم که موضوعات آن در دست بررسی است که قطعا یک موضوع فرهنگی با شاخصه‌های ملی در دستور کار گنجانده می‌شود.این پروژه در کنار بیمارستان تخصصی کبد ابن سینا احداث می شود که به آن بسیار امیدواریم.


معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف وامور خیریه اظهار داشت: نخستین اوراق وقف را آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید به ارزش ۵۰ میلیون تومان خریداری کردند که این اقدام، پیام‌های فرهنگی گسترده‌ای به دنبال داشت.


وی افزود: قطعاً هر طرحی به طور کامل بدون عیب نیست و یکی از مشکلات ما در بحث توزیع اوراق وقف اطلاع‌رسانی و تبلیغات ضعیف است، اوراق وقف ابزاری است تا مردم کشورمان که طبق آمارها، ۹۵ درصد از آن‌ها در سال سرمایه‌های خود را در راه خیر صرف می‌کنند؛ در یک مشارکت وقف جمعی حضور یابند. ما انتظار داریم مردم بیش از وضع موجود از اوراق وقف استقبال کنند. باید با مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط برای امر تبلیغات و اطلاع‌رسانی اوراق وقف کار جدی صورت گیرد.

مطالب مرتبط :
  1. ۱۵درصد از دارایی های کشور وقفی است/ تشریح کاربرد اوراق بهادار در وقف
  2. نخستین اوراق وقفی منتشر شده کشور رونمایی می شود/ تا سقف هزار میلیارد ریال اوراق وقف منتشر می شود
  3. وقف مایه عزت و عظمت واقف است/ تأسیس بیمارستان تخصصی سرطان با اوراق وقفی
  4. ضرورت اجرای طرح اوراق وقف احساس می‌شد/ ثبت ۳۰۰ وقف جدید در ایام نوروز
  5. فاز دوم فروش اوراق وقف از ماه رمضان آغاز می‌شود

پارک علم و فناوری قم

zohur