۲۲ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام و المسلمین محمدی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در مراسم اختتامیه پنجمین دوره آموزشی مسئولان روابط عمومی ادارات اوقاف و امور خیریه سراسر کشور افزود: برای معرفی و تبیین برکات و شیرینی های وقف به مردم، باید اقدامات جدی در عرصه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی صورت گیرد.


وی اضافه کرد: غالباً مردم با مشکلات و موانع و تلخی های این عرصه بیشتر از شیرینی ها و آثار و خدمات آن آشنایند لذا روابط عمومی ها باید این نوع نگاه را با اطلاع رسانی مناسب تغییر دهند.


حجت الاسلام محمدی با اشاره به پیشینه وقف گفت: سنت وقف پیش از ظهور دین مبین اسلام در ایران وجود داشته است، درصدر اسلام هم پیامبر گرامی اسلام و ائمه اطهار (ع) با تائید این سنت نیکو، موقوفاتی را ایجاد کردند و اولین اقدام پیامبر گرامی اسلام، ساخت مسجد بود که موقوفه است.


نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: مسجد اولین موقوفه در اسلام است که برکات زیادی در ترویج اسلام از ابتدا تاکنون ایفا کرده است، انقلاب اسلامی هم از مساجد شروع شد و امروز ما بیش از ۶۰ هزار مسجد و ۱۵ هزار حسینیه داریم که همه موقوفه است و در خدمت اسلام و انقلاب اسلامی است.


وی با اشاره به ضرورت تبیین آثار اجتماعی وقف گفت: بسیاری از حوزه های علمیه، دانشگاهها، مدارس، بیمارستان ها و درمانگاهها به برکت وقف ایجاد شده است و اقشار زیادی از علما، طلاب، دانش آموزان، دانشجویان و عامه مردم از خدمات آن بهره مند هستند اما غالبا از موقوفه بودن آن بی خبر هستند.


حجت الاسلام محمدی ادامه داد: متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم خدمات وقف را برای مردم عزیز بیان کنیم البته این تبیین باید علمی، دقیق، ظریف و هنرمندانه باشد تا مردم به نحو مطلوبی نسبت به آن اغنا شوند.


رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین افزود : برخی هم اکنون در اماکن موقوفه مشغول فعالیت و بهره مندی از خدمات آن هستند اما از بیان موقوفه بودن آن مکان می ترسند.


وی در ادامه تبیین این آثار را یکی دیگر از وظایف روابط عمومی ها دانست و تصریح کرد: اگر امروز برخی تلخی ها درباره موقوفات در ذهن و زبان مردم وجود دارد بدلیل بیان نشدن آثار و برکات و حلاوت های این سنت حسنه در میان مردم شریف است.


حجت الاسلام محمدی در ادامه یکی دیگر از ماموریت های روابط عمومی را احیای فرهنگ وقف و وقف های دسته جمعی دانست و تصریح کرد: امروز برای احیای فرهنگ وقف در سطح جامعه و مشارکت مردم در وقف با هر مقدار ثروت و تمکن مالی، مسئولیت خطیری برعهده روابط عمومی ها نهاده شده است و ضروری است در این زمینه بویژه معرفی وقف های جمعی به مردم که در قالب اوراق وقف منتشر شده است، گام های بلندی را برداریم.


رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تاکید بر هدایت وقف های نوین در استان ها به سمت نیازهای روز جامعه، افزود: تعیین شاخص برای فعالیت های روابط عمومی و هدفمند بودن فعالیت های روابط عمومی ها، باید نتایج خود را در عرصه ایجاد وقف های جدید و افزایش توجه مردم، حضور و زیارت امامزادگان و بزرگداشت بقاع متبرکه نشان دهد.


وی با بیان اینکه سنت حسنه وقف امروز در سطح جامعه با مشکلاتی روبروست تصریح کرد: فرهنگ وقف امروز با مشکلاتی روبروست که یکی از این مشکلات، انتظارات و توقعات بیش از حد و توان موقوفات و اوقاف و مشکلات حقوقی و قضایی موجود در برابر موقوفات است.


حجت الاسلام محمدی تعامل با علما، مراجع، حوزه های علمیه، ادارات، سازمان ها، مدیران و مسئولان را یکی از وظایف روابط عمومی ها برشمرد و خاطر نشان کرد: بهره مندی و بهره گیری از ظرفیت مراکز علمی و دانشگاهی و حوزه ها و اطلاع رسانی آثار و دستاوردهای وقف به مدیران، علما و گروه های مرجع یکی از وظایف تلاشگران و کارگزاران روابط عمومی ها است.


نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه مستند سازی از اقدامات و فعالیت های انجام شده، توجه به نقاط قوت و ضعف عملکردها و بیان کاستی ها و نواقص به مدیران را یکی از وظایف روابط عمومی ها برشمرد و افزود: اطلاع رسانی از فعالیت ها و عملکردهای ادارات باید مستمر، متنوع و یکرنگ و نه مقطعی و زودگذر باشد.

مطالب مرتبط :
  1. اوراق وقف؛ زمینه‌ساز خیر/ طبع لطیف هنرمند مشارکت خیرخواهانه می‌طلبد
  2. وقف جمعی زمینه مشارکت مردم را در وقفهای جدید فراهم می کند
  3. اوراق وقف حرکت برای گذار از نگاه سنتی به شرایط روز جامعه است
  4. خدمات و برکات اوراق وقف برای همه مردم است
  5. سرهنگ بازنشسته آپارتمان ۳ میلیارد ریالی را وقف ازدواج جوانان کرد

پارک علم و فناوری قم

zohur