۳۰ فروردین ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دکترمحمدعلی محققی، رئیس مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر ایران، با اشاره به اینکه سرطان در کشور ما نیز همچون تمامی نقاط دنیا از بیماری‌های مهم غیرواگیردار و از تهدیدهای مهم سلامتی به شمار می‌آید گفت: سرطان بیماری است که بیشتر کهنسالان به آن مبتلا می‌شوند ولی با توجه به اینکه تغییرات هرم سنی در ایران به سوی میانسالی و کهنسالی شیب پیدا می‌کند در آینده این میزان بسیار فرا‌تر و بیشتر از امروز می‌شود و تعداد مبتلایان به سرطان افزایش می‌یابد.


دکتر محققی با اشاره به مطالعاتی که در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ در مورد سرطان صورت گرفته است گفت: در هر صد هزار نفر از جمعیت کشور ما ۱۱۰٫۴۳ نفر از مردان و ۹۸٫۲۳ نفر از زنان مبتلا به انواع سرطان شدند. این ارقام طراز شده بر حسب سن به جمعیت است و ارقام واقعی برای مردان ۸۹ نفر و برای زنان ۷۲ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است.


عضو هیئت مدیره موسسه خیریه سرطان در ادامه افزود: اگر این تعداد را طراز کنیم در یک محدوده سنی ۵۰ تا ۶۰ سال این ارقام به مراتب افزایش می‌یابد. علت پایین بودن این ارقام در ایران نسبت به متوسط دنیا که ۱۴۳ نفر است این است که جمعیت کشور ما هنوز جوان و زیر ۳۰ سال است که کمتر به سرطان مبتلا می‌شوند.


وی به مهم‌ترین مشکلات پیش روی بیماران سرطانی اشاره و عنوان کرد: وقتی بیماری به مرحله‌ای می‌رسد که قابل کشف است و بیماران برای مداوا مراجعه می‌کنند در شرایط سختی قرار می‌گیرند و باید با واقعیت‌های این بیماری کنار بیایند و تمهیدات لازم برای درمان و اقدات پیشگیرانه را مد نظر قرار دهند.


محققی با بیان اینکه بیماری مستلزم استفاده از روش‌های تشخیصی است که مرتبا ارتقا می‌یابند گفت: این روش‌ها مربوط به آزمایش‌های بالینی، تصویربرداری، آسیب‌شناسی و نمونه برداری و تشخیص‌های پیشرفته مولکولی است. که منطقا همه این روش‌های تشخیصی هزینه‌هایی در بردارد که برخی در پوشش بیمه قرار ندارد و بیماران مجبور به تأمین آن هستند و بسیاری از بیماران در تأمین هزینه‌های بخش تشخیص با مشکل روبرو می‌شوند.


وی ادامه داد: این دشواری‌های مالی برخی از بیماران را از پیمودن ادامه مسیر منصرف می‌کند و این امر منجر به پیشرفت بیماری می‌شود. تشخیص زودرس در درمان بیماری بسیار مؤثر است. مجهز نبودن برخی مراکز درمانی به ابزار پیشرفته از دیگر مشکلات پیش روی بیماران است.


دکتر محققی بالا رفتن هزینه دارو را از دیگر مشکلات موجود در حوزه سرطان برشمرد و افزود: نظام سلامت باید یک حمایت جامع از بیماران داشته باشد. سازمان‌های حمایتی، بیمه‌ها، بخش خیریه و مردم می‌توانند با مشارکت جامع در این امور به یاری بیماران بپردازند و به گفته مقام معظم رهبری بیمار نباید غصه‌ای غیر از درد و رنج بیماری داشته و بخاطر هزینه‌های درمان با مشکل روبرو شوند.


وی با بیان اینکه وقتی درمان به انتها می‌رسد دوره‌ای آغاز می‌شود که از نظر علمی پیگیری بیماری است، گفت: تهدید عود بیماری، بازتوانی، تسکین درد‌ها، رفع معلولیت‌ها و… در دوره پیگیری نیز نیازمند داشتن امکانات و حمایت است.


وی ایجاد یک بیمارستان تخصصی سرطان از محل فروش اوراق وقف را امری جدید در روش کمک دانست و گفت: پیش‌تر این امور در قالب‌های قدیمی دنبال می‌شد و این اوراق شکل جدیدی از مشارکت مردمی را فراهم کرده است.


این محقق و پژوهشگر کشورمان در پایان افزود: هماهنگی با نظام سلامت در این راستا بسیار تاثیرگذار است. مسئولان نهادهایی همچون سازمان اوقاف می‌توانند به بهترین شکل به نظام سلامت کمک کنند.

مطالب مرتبط :
  1. مشاکت مردمی در بعد از انقلاب/ روند مشارکت مردم فزاینده بوده است
  2. «رقبه» به ساخت بیمارستان وقفی سرطان در شهرری اختصاص یافت
  3. وقف مایه عزت و عظمت واقف است/ تأسیس بیمارستان تخصصی سرطان با اوراق وقفی
  4. ضرورت اجرای طرح اوراق وقف احساس می‌شد/ ثبت ۳۰۰ وقف جدید در ایام نوروز
  5. اوراق وقف بیمارستان سرطان از طریق بانک، موبایل و اینترنت قابل خرید است

پارک علم و فناوری قم

zohur