۲۲ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شب گذشته در مراسم تجلیل از خادمان قرآن کریم، با بیان اینکه در ایران همواره قرآن عزیز بوده و در تاج کرامت قرار گرفته است، گفت: اغراق نیست اگر بگوئیم در هیچ جای دنیای اسلام همچون ایران اسلامی به مصحف شریف اهتمام نداشته اند، دل بستگان به کلام خدا، قرآن پژوهان، ناشران، مربیان و همه فعالان قرآنی برای نشر و طبع آن همت بلند داشته اند تا ایران را در میان ملل اسلامی سرافراز کنند.


وی افزود: چه بسا خانواده هایی که نسل اندر نسل به خوشنویسی و تفسیر قرآن کریم اشتغال داشته و آثاری پرمحتوا ساخته اند، بسیاری از گنجینه ها حاصل چنین ارادتی است، شعر شاعران نامدار ایرانی همه سرشار از مفاهیم و تلمیحات قرآن است و سر خیر آنها حافظ شیرازی است که قرآن را در ۱۴ روایت مختلف از حفظ بوده است.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: تمسک به قرآن کریم است که به ما اعتبار داده است و ملت و دولت ایران را سربلند داشته است. تردید نیست امروز دوای تمام دردهای مسلمین تمسک به قرآن کریم است.


جنتی در ادامه با تأکید بر اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران اشاعه فعالیت ها و توسعه فرهنگ قرآنی در اولویت فعالیت های فرهنگی قرار گرفته است، اظهار کرد: توفیق هایی که در این عرصه به دست آمده است همه بر اساس رهنمون های مقام معظم رهبری بوده است.


وی یادآور شد: تکریم از کسانی که عمر خود را وقف قرآن کرده اند نه تنها وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است بلکه اهتمام دولت تدبیر و امید بر این است که قرآن به عنوان بستر فعالیت های فرهنگی کشور مورد توجه ویژه قرار گیرد.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در همایش تجلیل از خادمان قرآن خاطرنشان کرد: نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در باغ موزه دفاع مقدس و از تاریخ سوم تیرماه آغاز به کار کرده است، در این نمایشگاه علاوه بر آثار فاخر قرآنی مجموعه های ارزشمندی ارائه شده است، در بخش مکتوب شاهد حضور ۲۵۲ ناشر بوده ایم و در بخش نرم افزارها و فضای مجازی نیز ۵۵ مؤسسه در نمایشگاه حضور یافته اند.


جنتی تصریح کرد: در بخش میراث مکتوب نیز شاهد حضور تاریخچه مکتوب قرآن کریم و سیر چاپ قرآن که از گنجینه های ارزشمند در این زمینه هستند، بوده ایم. در این دوره از نمایشگاه همچنین بیش از ۱۰۰ نشست علمی و تخصصی با حضور اساتید برجسته برگزار شده است.


وی با بیان اینکه برگزاری این مراسم برای تجلیل از خادمان قرآن است، گفت: هیئت داوران پس از بحث و بررسی های فراوان افراد برگزیده را معرفی کردند.


وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی در ادامه با طرح این درخواست از رئیس جمهور که اهتمام ویژه ای به بودجه های قرآنی داشته باشند، افزود: در این دوره از نمایشگاه قرآن نهادها و دستگاه های مختلفی همکاری داشته اند که از جمله آنها می توان به وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، میراث فرهنگی و بسیاری نهادهای دیگر اشاره کرد.


جنتی در پایان از همیاری های شهرداری تهران در برگزاری نمایشگاه قدردانی کرد و گفت: از همه خادمان قرآن کریم که به این آستان بلند خدمتگزاری کرده اند صمیمانه قدردانی می کنم.

مطالب مرتبط :
  1. توجه ویژه دولت به فعالیت‌های فرهنگی مساجد/ حضور پررنگ مردم در مساجد به رفع مشکلات فرهنگی منجر می شود
  2. کتاب باید بصیرت افزایی کند/ بصیرتی که اسلام و قرآن بر آن تاکید کرده مورد توجه قرار گیرد
  3. چگونه هویتی خاص می تواند مورد توجه هویتهای دیگر قرار گیرد
  4. بازارچه ویژه ماه مبارک رمضان به عنوان مکمل نمایشگاه قرآن راه اندازی می شود
  5. قرآن سند هویت مسلمانان و شناسنامه فرهنگی ماست/ برای منحرف نشدن باید قرآن و اهل بیت(ع) را مبنا قرار دهیم

پارک علم و فناوری قم

zohur