۷ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار  مهر، مراسم گرامیداشت مقام علمی و معنوی آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای، عصر دوشنبه ششم خرداد در تالار وحدت با حضور ایشان، سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، حجت‌الاسلام علی‌اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه، محمدباقر خرمشاد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، غلامحسین ابراهیمی‌دینانی و تنی چند از اندیشمندان و فرهیختگان برگزار شد.


آیت‌الله خامنه‌ای در این مراسم گفت: از سخن اساتید فیض بردم و همان اندازه شرمنده شدم. من کمتر از اینها هستم که فرمودند. تکریم چهره‌ها توسط انجمن مفاخر فرهنگی کاری بود که در نظام مقدس جمهوری اسلامی مرسوم شد و بنده برای اینکه این سیره را نقض نکنم، آن را پذیرفتم. این تکریم‌ها، کاری است که درباره خدمتگزارن علم و دانش، به ویژه حکمت در زمان حیاتشان انجام می‌شود؛ اگر کسی مانند بنده است که وظیفه خودش را انجام نداده، بگذارید شرمنده شود و اگر کسانی هستند که وظیفه خود را انجام داده‌اند، بدانند زحمات آنها قدردانی می‌شود و همچنین جوانان نیز بدانند راهی را که در آن قرار دارند تا چه اندازه درست است بروند و در این راه تلاش کنند.


رئیس بنیاد حکمت اسلامی صدرا عنوان کرد: در صفات الهی وقتی به حیات می رسد ملاصدرا می فرماید حیات همان وجود اوست. از باب اینکه همه صفات الهی به یک صفت بر می گردد همه یک چیز هستند علم همان حیات است در روایات هم داریم علم به دانشمند حیات می دهد. بنابراین وقتی انسان بر علم خود می‌افزاید در واقع بر وجود خویش افزوده است و این نکته بسیار مهمی است که در فلسفه‌های قبلی وجود نداشت و حکمت متعالیه آن را به ما آموخت.


رئیس بنیاد حکمت اسلامی صدرا تصریح کرد: علم همانطوری که دانشمند را حیات می دهد جامعه را هم حیات می دهد. جامعه مرده و زنده داریم و علم هم درجاتی دارد درجه پائینش این است که به ماده می پردازد.


وی افزود: حکمت و فلسفه به معنای صحیحش مادر علوم اند و روح علوم هستند و درجه آن بالاتر است. در جامعه ای که فلسفه و حکمت و علوم دیگر زیاد وجود داشته باشد آن جامعه توسعه پیدا می کند آن جامعه حیات و زندگانی با عظمت معنوی خواهد داشت. ما باید اولاً شاکر باشیم که این انقلاب درخت علم را آبیاری کرد واقعاً‌ سزاوار است چرخ‌های مملکت بچرخد، برای اینکه حکمت و فلسفه در جامعه که رشد پیدا کرده، سایه بیافکند و ما از آن بهره‌مند شویم .

مطالب مرتبط :
  1. علاقه آیت الله خامنه ای به فلسفه از نوجوانی/ شعر برای ایشان تفنن نیست
  2. در راستای تقویت مرکز رشد علوم انسانی؛ نشست مشترک شورای تخصصی حوزوی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
  3. معرفی سایت "به کودکان فلسفه بیاموزید"
  4. معروفترین روش آموزش فلسفه به کودکان
  5. در پخش زنده از شبکه یک اعلام شد:جهان بینی اسلامی راه را برای ایجاد سبک زندگی اسلامی هموار کرده است

پارک علم و فناوری قم

zohur