۲۵ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت‌الاسلام شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در همایش «عمری با قرآن» که شامگاه روز گذشته ۲۳ تیرماه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، با بیان حدیثی از امام صادق (ع) گفت: کسی که قرآن را در حالی که جوان مومنی است تلاوت می‌کند، قرآن با گوشت و خون او آمیخته می‌شود و این آمیخته شدن قرآن کار یک روز و یک جلسه نیست بلکه یک کار زمانبر و طولانی است که باید وقت زیادی صرف آن کرد.


وی با اشاره به اینکه امروز سیزدهمین دوره تجلیل از پیشکسوتان قرآنی است ادامه داد: کسانی که امروز پیشکسوت هستند جوانیشان را صرف آموختن قرآن کرده‌اند تا به اینجا رسیده‌اند. تربیت یک پروژه نیست بلکه یک پروسه زمان‌بر است تا انسانی قرآنی ساخته شود و جامعه قرآنی بشود. بنابراین این مسیر نیاز به تامل و صبر بسیار دارد.


رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به محور فعالیت شهرداری و بویژه شهردار تهران مبنی بر جزئیات تربیتی گفت: شهردار معتقد است که تربیت یک پروسه است. ما می‌گوییم چرا این همه کلاس و آموزشگاه موسیقی در تهران داریم و به چه دلیل نهادها و سازمان‌ها باید اینقدر در این باره هزینه کنند. درست است کمک بکنند اما نظرمان این است که در موضوع قرآن هم باید کمک کرد.


وی تاکید کرد: کار فرهنگی و قرآنی باید در فضاهای مردمی و در محله‌ها با قرآن و اهل بیت گره بخورد و باید کمک کرد تا این گونه فعالیت‌ها روی پای خود بایستند و تکثیر شوند.


وی با بیان این که یکی از نگرانی‌های شهرداری تهران کم بودن مسجد در محله های شهر تهران است تصریح کرد: باید به کلاس‌های قرآن در مساجد رونق بخشید تا بتوانند روی پای خودشان بایستند و به پاتوقی برای جوانان تبدیل بشوند.


مرادی گفت: انصافاً قاریان ما قرآن را زیبا تلاوت می‌کنند و اگر می‌خواهیم قاریانی با این کیفیت داشته باشیم باید در مقطع نوجوانی و حتی پائین‌تر سرمایه گذاری کنیم، چرا که نوجوانی مقطع بسیار حساس و مهمی است. اگر کودکی سالمی در مقدمه نوجوانی نباشد جوانی خوب و سالمی حاصل نمی شود.


وی اضافه کرد: جامعه قرآنی باید تمرکزش را بر این سن بگذارد و به امید مدرسه نباید نشست چرا که با مدرسه کسی متدین نمی‌شود. باید توجهمان را به بچه‌ها برای انس با قرآن بگذاریم. بچه نیازی به درک مفهوم قرآن ندارد بلکه همان صورت آن کافی است. قرآن فقط مال طاقچه نیست مال قبرستان هم هست و این نگاه را که حتماً باید معنی و مفهوم قرآن را فهمید کنار گذاشت چرا که حتی با خواندن صورت قرآن هم انسان از این منبع زلال رحمت بهره خواهد گرفت.


مرادی در پایان سخنانش گفت: قرآن باید در سبک زندگی‌مان وارد شود. امروز با آموزش هایمان قرآن را از سبک زندگیمان دور کرده‌ایم و این نگاه یک نگاه وسواسی به تربیت است. تا زمانی که همه چیز را صددرصد بخواهیم آنچه را که داریم هم از دست خواهیم داد. هرکسی به اندازه ظرفیت و نیازش می‌تواند از قرآن بهره ببرد و از آن کسب کند و خود را از باران رحمت آن سیراب کند. ما همه باید این نگاه نرم و تربیتی را ترویج دهیم تا جامعه‌ای قرآنی بپروریم.


توپچی رئیس فرهنگسرای قرآن در بخش دیگری از این مراسم گزارش کوتاهی از ادوار طی شده این همایش ارائه کرد و گفت: امروز شهرداری تهران نه تنها به عنوان یک نهاد عمرانی بلکه به عنوان یک نهاد تاثیرگذار در حوزه فرهنگ مطرح است.


وی ادامه داد: همایش «عمری با قرآن» به مدت ۱۲ سال پی در پی اجرا شده و هدف اصلی آن توجه جامعه به مقام فعالان قرآنی است تا جوانان آگاه باشند که برخی با چه امکانات کمی توانستند در جامعه تاثیرگذار باشند.


وی در پایان سخنانش گفت: سیزدهمین دوره از همایش «عمری با قرآن» در سال ۹۳ با حمایت سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران برگزار شده است.

مطالب مرتبط :
  1. فارابی موسیقی خیال انگیز را اوج موسیقی می داند/ فیلسوف کار سیاسی نمی کند اما باید به سیاست فکر کند
  2. دشمن اختلاف شیعه با شیعه را شروع کرده است/ انتقاد از عدم همکاری رسانه ملی در معرفی چهره‌ ماندگار تبلیغ
  3. ۸۰ کارگاه آموزشی همزمان با مسابقات بین المللی قرآن برگزار می شود
  4. برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با مفاهیم و شیوه های خلاقیت و نوآوری درحوزه علوم انسانی
  5. درخواست تخصیص بودجه ویژه فعالیت‌های قرآنی/ پنج هزار نفر در مدارس قرآنی مشغول به فعالیت هستند

پارک علم و فناوری قم

zohur