۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این کتاب شامل یک مقدمه، شش فصل، ۱۸ بخش و گفتار می باشد و جمع بندی و نتیجه گیری در پایان هر بخش نیز به جذابیت این اثر افزوده است.


در این کتاب مفاهم و کلیات مربوط به امر و نهی شامل( مبانی، مفاهیم و منابع)، نظارت مردم بر یکدیگر( قلمرو شرعی، قلمرو قانونی و شیوه های اجرایی)، نظارت مردم بر دولت( قلمرو شرعی و قانونی، راهکارها و ضمانت های اجرایی)، نظارت دولت بر مردم( دولت و ارزش های اسلامی، قلمرو شرعی و قانونی)، نظارت در پرتو تشکیلات قانونی( مبانی، پیشینه تاریخی وتشکیلات پیشنهادی) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


مفاهیمی مانند” خیر، نصیحت، حریم خصوصی، ملاحضات شرعی، وجود خطر و ضرر، امر و نهی لجبازان، امر ونهی معذوران، برخورد با منکرات مورد اختلاف، محدودیت مرتبط با حریم خصوصی، محدودیت های مرتبط با حوزه نهادهای رسمی و قانونی، ایجاد و سازماندهی گروه های ویژه، مسوولیت نهادها و سازمان های دولتی، ساختارو شرح وظایف پیشنهادی سازمان امر و نهی و…” در این کتاب مورد بحث قرار گرفت.


بخشی از این کتاب نیز شامل پیوستها، منابع و مأخذ و نمایه ها می باشد که برخی از مستندات و مذاکرات پیرامون ضرورت امر به معروف و نهی از منکر منتشر شده است.


حجت الاسلام والمسلمین حسین جوان آراسته از همکاران علمی مرکز و عضو حلقه علمی قانونگذاری از دیدگاه علامه طباطبایی و عضو شورای علمی گروه مطالعات اسلام و فرهنگ می باشد. وی نماینده مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در کمیسیون قضایی مجلس در بررسی طرح تشکیل سازمان امر به معروف و نهی از منکر می باشد.

مطالب مرتبط :
  1. کلیات طرح امر به معروف و نهی از منکر مورد بررسی قرار گرفت
  2. احیای امر به معروف و نهی از منکر، احیای اسلام است/ لزوم تأسیس وزارتخانه امر به معروف و نهی از منکر
  3. بررسی جایگاه قصد در کتب فقهی و حقوقی جهان اسلام/ معرفی چند کتاب
  4. امر به معروف و نهی از منکر باید تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود
  5. امر به معروف و نهی از منکر با حریم شخصی افراد در تضاد نیست

پارک علم و فناوری قم

zohur