۳۱ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش مهر، به همت مرکز فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) و همکاری موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر به مناسبت بزرگداشت شخصیت سیده رباب صدر، همایش «نیم قرن تکاپو» در روز چهارشنبه ۱۷دی ماه ۱۳۹۳ برگزار خواهد کرد.


رباب صدر فرزند سید صدرالدین از علمای برجسته و مبارز قم و خواهر امام موسی صدر رهبر شیعیان لبنان در سال ۱۳۲۳ در قم متولد شد و فعالیت‌های اجتماعی خود را بنا به دستور امام موسی صدر برای مشارکت در ایجاد شاخه زنان مؤسسات آغاز کرد و بعد از آن مدیریت «بیت الفتاه» را نیز به عهده گرفت.


پس از ربودن امام موسی صدر در ۳۱ اوت ۱۹۷۸ مطابق با نهم شهریور ۱۳۵۷ مسؤلیت اداره مؤسسات امام صدر عملاً بر دوش ایشان قرار گرفت و در پی تحقق اهداف امام صدر به ارائه خدمات اجتماعی و احداث مراکزی در جنوب لبنان و بیروت همت گماشت. چنان که دارالایتام حضرت زهرا (س) و مدرسه پرستاری را نیز تأسیس کرد. (این مراکز تازه تأسیس در زمینه‌های آموزشی، اجتماعی، بهداشتی فعالیت می‌کنند و زیر نظر مؤسسات امام موسی صدر اداره می‌شوند.


مؤسسات امام موسی صدر جمعیتی غیردولتی است که برای تحقق عدالت و جامعه‌ای خالی از جهل و فقر و بیماری می‌کوشد.) رباب صدر همچنین ریاست هیأت مدیره «مرکز مطالعاتی و پژوهشی امام موسی صدر» (مرکز الامام الصدر للأبحاث و الدراسات) را به عهده دارد.


علاقه مندان می‌توانند با فرستادن مقاله تا ۲۰ آذر در موضوعات ذیل در این همایش مشارکت کنند. موضوعات مقاله به شرح زیر است:


– الگوی آموزش ایتام در مؤسسات امام موسی صدر


– نقش مؤسسات امام موسی صدر در توانمندسازی زنان لبنان


– نقش مؤسسات امام موسی صدر در ارتقای سطح سلامت


– نقش مؤسسات امام موسی صدر در کارآفرینی


– تأثیر سیاسی و اجتماعی مؤسسات امام موسی صدر در لبنان


محققان و نویسندگان می توانند چکیده و اصل مقاله را به نشانی sadr@imamsadr. ir ارسال کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با ۳-۸۸۴۹۴۱۶۲ تماس حاصل کنند.

مطالب مرتبط :
  1. روش‌شناسی تفسیر امام موسی صدر بررسی می شود
  2. مصاحبه اختصاصی با قاضی پرونده ربوده شدن امام موسی صدر
  3. نشست «امام موسی صدر و فقه روابط اجتماعی» برگزار می‌ شود
  4. فراخوان مقاله دومین همایش اعجاز قرآن کریم
  5. پروژه تحقیقاتی «اندیشه سیاسی امام موسی صدر» انجام می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur