۱۹ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، شماره نخست «عصر اندیشه» مجله فرهنگ و علوم انسانی است به مدیرمسئولی محمدمهدی دانی و زیر نظر شورای سردبیری؛ شهریار زرشناس، پیام فضلی‌نژاد، و سعید مستغاثی منتشر شد.


فصل منتشر نشده ای از کتاب «دا» به همراه گفتگو با نویسنده و روای کتاب، گفتگوی ویژه با پرفسور «جیمز پتراس» مشاور سابق سالوادور آلنده و جامعه‌شناس آمریکایی درباره «تجربه مبارزه با سرمایه‌داری»، مقاله «فهم فقه شهروندی» نوشته حسام‌الدین برومند، گفت‌وگوی منتشرنشده با مرحوم «محمدمهدی فولادوند» قرآن‌پژوه و هنرشناس معاصر درباره «داد و ستد فلسفه و زیباشناسی»، «راهنمای فرهنگ» (سینمای جهان، تئاتر، رمان و داستان، موسیقی) به همراه اثری از استاد حسن رحیم‌پور ازغدی با عنوان «بازشناسی تئوریک داستان‌نویسی اسلامی» از مطالب شماره اول «عصر اندیشه» هستند.


این مجله هر ماه «کلوپ نویسندگان» را با حضور متفکران رشته‌های مختلف برگزار می‌کند و در شماره نخست، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد مهدی میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی در بازدید از تحریریه «عصر اندیشه» به ترسیم «نقشه راه مبارزه با سکولاریسم» پرداخت. همچنین دکتر محمدتقی کرمی مدیر گروه مطالعات زنان دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر احمد دوست محمدی مدیرگروه مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران از دیگر میهمانان کلوپ عصر اندیشه بودند.


گزارش‌های «چرا ستاره‌ها خودگشی می‌کنند؟» به بهانه خودکشی رابین ویلیامز کمدین هالیوودی و «شاهان چگونه می‌میرند؟» (کندوکاوی در مرگِ شاهان آواره) به بهانه سالمرگ رضا و محمدرضا پهلوی از پرونده‌های ویژه نشریه هستند.


«عصر اندیشه» شامل ۵ بخش «تاریخ سری»، «فستیوال مولف»، «جهان علوم انسانی»، «کتاب نقد» و «هنرنامه» و دارای ۲ روی جلد فارسی و انگلیسی است و مطالب برگزیده خود را نیز در ۷ صفحه به زبان انگلیسی به چاپ رسانده است.

مطالب مرتبط :
  1. نخستین شماره مجله تصویری «دریچه» در «سیمافکر» منتشر شد
  2. شانزدهمین شماره‌ مجله‌ سوره اندیشه بررسی شد/ مطالعات پسااستعماری
  3. شماره جدید مجله اطلاعات حکمت و معرفت منتشر شد/ بررسی هگل پژوهی در ایران
  4. انتشار شماره جدید نشریه فرهنگستان علوم/گزارش دیدار اساتید فلسفه دانشگاه تویوی ژاپن از فرهنگستان علوم
  5. بررسی معنای زندگی در ماهنامه "اطلاعات حکمت و معرفت"/ ویژه نامه ای به مناسبت صدمین شماره مجله

پارک علم و فناوری قم

zohur