۱۶ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


حجت الاسلام علی نصیری در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر تصریح کرد: کتاب درسنامه اخلاق اسلامی بعد از دوسال امروز از چاپخانه بیرون آمد. این کتاب به عنوان متن درسی حوزه و دانشگاه در تیراژ ۱۵۰۰ نسخه از سوی انتشارات معارف و وحی و خرد منتشر شده است.


رئیس مؤسسه معارف وحی و خرد تصریح کرد: این کتاب سی امین اثر بنده است. این کتاب حاصل دو سال تلاش فکری و علمی بوده که متن مفصلی تنظیم شده و در دوجلد در آینده چاپ می شود و این کتاب برگزیده این دو جلد است.


نصیری تصریح کرد: کتاب ۴ بخش و هر بخش ۳ فصل دارد. بخش اول مباحث کلیات است. در این بخش مفهوم شناسی و جایگاه علم اخلاق، گستره اخلاق و ضرورت اخلاقی زیستن مورد بررسی قرار گرفته است. بخش دوم در اخلاق فردی است که فصل اول معرفت نفس و خودشناسی است. فصل دوم کرامت و عزت نفس و فصل سوم همت والا و تلاش مستمر است. بخش سوم به بررسی اخلاق بندگی می پردازد. فصل اول خداباوری و فصل دوم عبودیت الهی و فصل سوم دنیا گریزی مورد بررسی قرار گرفته است. بخش چهارم این کتاب اخلاق اجتماعی را مورد توجه قرار داده است. فصل اول این بخش به موضوع مهرورزی و فصل دوم آن رعایت حقوق برادری و فصل سوم عفت منشی را مورد بررسی قرار داده است.


وی افزود: در این کتاب برای اینکه برای یک نیمسال تحصیلی در نظر گرفته شده است ۱۲ فصل مطرح شده است. مواردی هم از متون قرآنی و حدیثی و اخلاقی و کلامی استفاده شده و سعی شده مباحث به روز باشد.


این محقق و پژوهشگر حوزه علوم اسلامی یادآور شد :برای مثال در فصل خداباوری بر برهان شرط بندی پاسکال پرداخته و اشاره شده در بدترین حالت هیچ کسی علیه خدا اقامه برهان نکرده است اما اگر گفته انبیا حقیقت داشته باشد همه منکران خدا ضرر خواهند کرد.


 نصیری تصریح کرد: در این کتاب جوانها را به خواندن نماز و دعا و ذکر و عبادت و مناجات با خدا سفارش کرده ایم. بعد به ازدواج و آسان کردن آن توصیه کرده ایم. خلأیی در این زمینه احساس می شد که ساختار روشنی برای یک متن حوزوی و دانشگاهی داشته باشد. در این کتاب بحث اخلاق فردی، اخلاق بندگی و اخلاق اجتماعی را با سازمان روشنی بیان کرده ایم. حالت آموزشی کتاب حفظ شده و در بخش پرسش ها و پژوهشها، معرفی منابع بیشتر و روش تحقیق و … ذکر شده است.

مطالب مرتبط :
  1. تحلیل و نقد نظریه‌های اخلاقی فایده‌گرا در فلسفه اخلاق/ انتشار نقدنامه علوم اجتماعی
  2. بررسی نسبت دموکراسی و عدالت/ تفاوتهای اخلاق فردی و جمعی
  3. نشست نقد و بررسی «اخلاق در عصر مدرن» برگزار می شود
  4. انتشار سه کتاب مشترک پژوهشکده تاریخ اسلام و نشر توت/بررسی تطبیقی جنبشهای اسلامی الجزایر و تونس
  5. موارد همگرایی و واگرایی اخلاق کانتی و اخلاق اسلامی/ اشتباه کانت در کجا بود

پارک علم و فناوری قم

zohur