۲۵ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجاج ایرانی خاطره نشستن مقابل درب سیزدهم بقیع را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنند؛ جایی که هزاران ایرانی، منظم و به‌هم پیوسته می‌نشینند تا قرآن خوانده شود و پس از آن حاج حمیدرضا رمضان‌پور، مناجات خود را آغاز کند.


هوا نه گرم است و نه سرد و نسیم ملایمی می‌وزد؛ دمای هوا در حدود سی درجه سانتی‌گراد است. انبوه جمعیت سراسر بین‌الحرمین نشسته‌اند و ماموران سعودی‌ هم مثل همیشه در اطراف مستقر و نظاره‌گرند.پیش از این‌ها، حاج مهدی قربانعلی اعلام برنامه می‌کند و از توفیق تشرف به بین‌الحرمین می‌گوید و آغاز مراسم را نوید می‌دهد؛ همین‌ها به عربی هم تکرار می‌شود، البته فشرده‌تر و کوتاه‌تر. بچه‌های صوت و تصویر، تنها آدم‌هایی‌اند در صحنه بین‌الحرمین جابه‌جا می‌شوند.


ساعت ۲۱ و ۴۵ دقیقه را نشان می‌دهد که حاج غلام‌رضا غلامرضازاده، با‌‌ همان لهجه عربی‌اش، خواندن دعای کمیل بن زیاد نخعی را آغاز می‌کند و پیوسته قرائت آن‌را ادامه می‌دهد تا ۳۰ دقیق بعد. گاهی «یا غیاث المستغیثین‌»‌های جمعیت به آسمان می‌رود و زمانی «یارب یارب یارب» ‌هایشان. 


نوبت به حاج سیدعلی سادات‌رضوی آخرین مداح سومین دعای کمیل مدینه می‌رسد که فراغ‌نامه‌ای را درباب مدینه می‌خواند:


خداحافظ‌ای گنبدسبزپوش/که هم گل‌فشانی و هم گل فروش…


او از حاجیان می‌خواهد که دست‌ها را بالا بیاورند و العفو بگویند، تا جانشین نماینده ولی‌فقیه برایشان دعا کند.حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد هم با یا الله و یا رحمان دعایش را آغاز می‌کند و آ‌ن‌را با وحدت مسلمانان، پیروزی آنان بر کفار، سلامتی رهبر انقلاب به پیش می‌برد و در برآورده‌شدن حاجات به پایان می‌رسد.


بار دیگر بلندگو‌ها روشن می‌شود و پایان برنامه را اعلام می‌کند؛ جمعیت دسته‌دسته متفرق می‌شوند. حالا فقط اهالی سیما و صدا مانده‌اند تا وسایلی را که در کمتر از یک ساعت نصب کرده‌اند تا حاجیان به فیض کمیل برسند، آن‌ها را سی دقیقه جمع‌آوری کنند و همه‌چیز در مقابل بقیع به روال پنج‌شنبه‌های خاموش آن، باز گردد.

مطالب مرتبط :
  1. بررسی تغییرات جمعیت‌شناختی دین/ جمعیت مسلمان جوانتر از سایر ادیان است
  2. پیری جمعیت باعث گسست فرهنگی می شود/ تبعات پیری جمعیت
  3. اهتزاز پرچم حرم امام رضا (ع) بر فراز گنبد آسمان برج میلاد/ مراسم ویژه نقاره زنی در بلندترین نقطه پایتخت
  4. نصب پرچم گنبد حرم امام علی(ع) بر فراز تهران
  5. برگزاری نشست جمعیت زنان مسلمان نواندیش به مناسبت روز جهانی صلح

پارک علم و فناوری قم

zohur