۱۱ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت الله احمد خاتمی در ویژه برنامه حلقه‌های توسل شبکه قرآن و معارف در سالروز شهادت امام صادق(ع) گفت: امام صادق(ع) بسیج فرهنگی دینی ایجاد کرد و استقلال فرهنگی دین را سامان داد. تا زمان امام صادق(ع) و امام باقر(ع) این فرصت فراهم نشده بود که امامان در فضایی باز بتوانند به آموزشهای بایسته دینی بپردازند.


وی افزود: آخرین تلاشها را امام صادق(ع) و امام باقر(ع) برای تبیین دین صورت دادند. پرسش این است که این کار عظیم چگونه شکل گرفت.


آیت الله احمد خاتمی تصریح کرد: اولین نکته را امام باقر(ع) و امام صادق با فرهنگ سازی برای بسیج دین سامان دادند. یعنی تفقه در دین و دین پژوهی را یک فریضه به حساب آوردند. مشکل جامعه امروز ما این است که تشنکی در خصوص دین پژوهی ایجاد نشده و این یک خطر است.


وی تأکید کرد: نکته دوم در بسیج فرهنگی امام صادق(ع) این بود که حضرت حوزه را به خانه ها برد. امام صادق(ع) همه اقشار را به عرصه آورد و شاگردان او از طیفها و مشاغل مختلف بودند. ما نیز برای گسترش مفاهیم دینی باید حوزه را به خانه ها ببریم.


خاتمی یادآور شد: نکته سوم این است که نهضت قلم را امام صادق(ع) به وجود آورد. تا ۱۰۰ سال بعد از پیامبر(ص) نوشتن حدیث ممنوع بود.


وی تصریح کرد: نکته چهارم در بسیج فرهنگی امام صادق(ع) به راه انداختن تبلیغ چهره به چهره و مناظرات بود. امام صادق با بسیج مدبرانه فرهنگی تمام کار زمین مانده که دشمنان نگذاشته بودند در طول قرن انجام شود، انجام داد.


وی در پایان تصریح کرد: امام صادق وارد حوزه مبارزات حاد سیاسی نشد اما در عرصه مدیریت سیاسی فعال بود.

مطالب مرتبط :
  1. چرا امام صادق(ع) دعوتنامه ابومسلم خراسانی را آتش زد/ مبارزه فرهنگی حضرت(ع)
  2. تجمع عزاداران صادق آل محمد (ص) در میدان فلسطین برگزار می شود
  3. عصر امام‌ صادق(ع) آغاز نهضت علمی در جهان اسلام/ وصیت خاص امام صادق(ع) برای حفظ جان امام هفتم شیعیان
  4. برنامه‌های شهرداری تهران در سالروز شهادت امام صادق(ع)
  5. نشست «امام جعفر صادق(ع) و نهاد آموزش» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur