۱ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این مطلب اظهارداشت: بقاع متبرکه دارای ظرفیتهای بالای فرهنگی هستند و باید از این فرصتها برای تعمیق باورهای دینی مردم و مأنوس کردن بیشتر زائران با فرهنگ قرآنی استفاده کرد.


شرفخانی با بیان اینکه در این راستا در دو هزار و ۴۰۰ بقعه متبرکه و زیارتی کشور مرکز فرهنگی و قرآنی فعال شده است، گفت: در سال جاری طرح جامع عمران و آبادانی در یک هزار و ۳۰۰ بقعه و امامزاده در حال اجراست تا این مکان های مقدس با جلوه های معماری اسلامی پذیرای زائران باشند.


وی از ثبت یک هزار و ۸۰۰ وقف جدید با نیات مختلف در نیمه نخست سال خبر داد و گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تا سال ۱۳۸۸ به طور متوسط سالانه حدود ۲۰۰ مورد وقف جدید در کشور به ثبت می رسید ولی در چهار سال اخیر با اقدامات موثری که در زمینه احیا سنت وقف و تبلیغ و ترویج این سنت حسنه در کشور انجام شده، گرایش مردم به وقف جهش چشمگیری داشته است.


حجت الاسلام شرفخانی افزود: متاسفانه بعداز انقلاب اسلامی جایگاه اصلی وقف به فراموشی سپرده شدکه در این بین، دوره پهلوی بزرگترین ضربه را به وقف وارد کرد.


معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف از اجرای طرح جامع فرهنگ وقف جمعی و ترویج این سنت اسلامی در کشور خبر داد و گفت: ما باید بدانیم که وقف ویژه ثروتمندان نیست و همه می توانند واقف باشند.


وی با بیان اینکه هر فرد ایرانی می تواند با مشارکت در خرید اوراق وقف و پرداخت حداقل یک میلیون ریال به جمع واقفین بپیوندد، تصریح کرد : تعمیق فرهنگ وقف ، اجرای طرح عمل امینانه به نیات واقفان و استفاده از ظرفیت خیرین را در همگانی کردن سنت وقف در کشور موثر است و عمل به نیت واقف و ورود منافع عظیم وقف به جامعه می تواند، بهترین تبلیغ برای ترویج فرهنگ وقف باشد.


حجت الاسلام شرفخانی با بیان اینکه هم اکنون ۸۰۰ نوع نیت توسط واقفان در کشور ثبت شده است ، تصریح کرد: در این مورد ضرورت داشت سامانه ای در سازمان اوقاف طراحی شود تا نیات واقفین احصا و در مورد موقوفه به طور کامل اجرا شود.


معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور از افتتاح فاز اول طرح نوسازی و توسعه حرم علی ابن مهزیار اهوازی(ع) قبل از ماه محرم امسال خبر داد و  از همکاری نزدیک مسئولان استانی در سرعت بخشیدن به اجرای فاز اول این طرح تقدیر کرد و افزود: تلاش شد تا مردم دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بتوانند از فضای معنوی حرم علی ابن مهزیار اهوازی(ع) و برگزاری مراسم عزاداری استفاده کنند.

مطالب مرتبط :
  1. طرح های فرهنگی در امامزادگان دژ مستحکمی برای مقابله با جنگ نرم دشمنان است
  2. باید با روحیه جهادی در عرصه فرهنگی فعالیت کرد/ با نگاه اداری نمی توان به جنگ فرهنگی دشمن رفت
  3. تمسک به قرآن بهترین راه مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن است
  4. امامزادگان نقطه استراتژیک و پایگاه‌های فرهنگی کشور هستند
  5. ویژه برنامه های ترویج فرهنگ نماز در امامزادگان و بقاع متبرکه اعلام شد/ تشکیل هسته های یاوران نماز در امامزادگان

پارک علم و فناوری قم

zohur