۱۶ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، به رغم استفاده نابجا از عنوان «دولت اسلامی»، «داعش» یک گروه تبهکار است که تلاش می کند خود را مثل انگل به نمادهای اسلامی آویزان کند. این گروه با سوء استفاده از سیاستهای غربی که نتایج عکس به دنبال دارد افراد ناآگاه و ناامید را فریب داده و از فضای بی عدالتی به عنوان دستاویزی برای سرپوش گذاشتن روی بی رحمیهای خودش استفاده می کند.


وقتی داعش از مفهوم شهادت و مهر پیامبر اکرم(ص) روی پرچم خود استفاده می کند یعنی ادعای کاذب خود را بر این اساس گذاشته که پرچم اسلام را بلند کرده است. وقتی داعش اعلام می کند یک خلیفه گری تأسیس کرده، افرادی که هیچ چیز جز بی عدالتی را تجربه نکرده اند تصور می کنند که تأسیس یک خلیفه گری به معنای بازگشت به شکوه گذشته اسلام است.


متأسفانه، تحلیلگران سیاسی و رسانه ای و به معنای واقعی کلمه همه ما تمایلی نداریم در کمپین نامگذاری داعش هیچ گونه حضوری داشته باشیم. هرگاه که رسانه های غربی از داعش با عنوان دولت اسلامی یاد می کنند و اعضای آنرا جهادگرا می نامند و یا هرگونه مشروعیت دینی برای آن قائل می شوند، همزمان نام داعش ارتقا یافته، چهره اسلام خدشه دار می شود و اکثریت مسلمانی که از این گروه ضداسلام خود را مبرا می دانند بیشتر به حاشیه رانده می شوند.


این مسله واضح و مبرهن است که اسلام تمام اقدامات افراط گرایانه داعش را حرام می داند و میانه روی بخش ضروری دین اسلام تلقی می شود. همان طور که قرآن کریم در سوره بقره آیه ۱۴۳ می فرماید: همان گونه (که قبله شما، یک قبله میانه است) شما را نیز، امت میانه ‏اى قرار دادیم (در حد اعتدال، میان افراط و تفریط؛) تا بر مردم گواه باشید.


خداوند همچنین در آیه ۱۳۵ سوره می فرماید: اى کسانى که ایمان آورده ‏اید! کاملا قیام به عدالت کنید! براى خدا شهادت دهید، اگر چه (این گواهى) به زیان خود شما، یا پدر و مادر و نزدیکان شما بوده باشد! (چرا که) اگر آنها غنى یا فقیر باشند، خداوند سزاوارتر است که از آنان حمایت کند. بنابراین، از هوى و هوس پیروى نکنید که از حق، منحرف خواهید شد و اگر حق را تحریف کنید، و یا از اظهار آن، اعراض نمایید، خداوند به آنچه انجام می ‏دهید، آگاه است.


در معنای واقعی کلمه، جهاد به معنای تلاش، جهد و کوشش است و یک مفهوم محوری در میان مفاهیم اسلامی به شمار می رود که دربرگیرنده مبارزه علیه تمایلات شر نفسانی، تلاش برای بهبود کیفیت زندگی در جامعه، تلاش در میدان کارزار برای دفاع از خود یا جنگ علیه ظلم است.


درحالی که اسلام دفاع از خود را مشروع می داند، کشتن غیر نظامیان را حتی در زمان جنگ حرام دانسته است. تجاوز و تعرض هیچ گاه مجاز نبوده ست همانطور که خداوند در آیه ۱۹۰ سوره بقره فرموده است: و در راه خدا، با کسانى که با شما می جنگند، نبرد کنید! و از حد تجاوز نکنید ، که خدا تعدی کنندگان را دوست نمی دارد!


افراط گرایانی که خود را مسلمان می دانند و جرایمی چون اقدامات داعش انجام می دهند را باید مجرم و تبهکار دانست، با جهادگرا نامیدن آنها نمی توانیم برای اقداماتشان مشروعیت قائل شویم. مسلمانان سراسر دنیا و علمای اسلامی ایدئولوژی داعش را نفی کرده و آنها صرفا غیر اسلامی نمی دانند بلکه ضد اسلامی توصیف کرده اند.


سازمان همکاری اسلامی اعلام کرده است که داعش هیچ ارتباطی به اسلام ندارد و جرایمی را مرتکب شده که به هیچ وجه نمی توان نسبت به آن تساهل نشان داد.


در کنار نفی مشروعیت دینی داعش و نفی ارتباط آن با نمادهای قابل احترام اسلامی باید دستاویز آنرا برای اجرای بی عدالتی نفی کنیم و از رفتن مردم رنج کشیده به سمت آنها جلوگیری کنیم.


اگر می خواهیم مانع داعش شویم، باید ادعای این گروه تروریستی را مبنی بر اسلامی بودن نفی کرده و به راهکاری برسیم که بی عدالتی عاملی برای رفتن افراد ساده و ناامید از عدالت به دام این گروه نباشد.


نویسنده این مطلب نهاد عضو اجرایی شورای روابط اسلامی آمریکایی به عنوان بزرگترین سازمان مدافع حقوق مدنی مسلمانان در آمریکاست که آنرا در نشریه تایم منتشر کرده است.

 

مطالب مرتبط :
  1. تفکر "داعش" در تضاد با روح واقعی اسلام است/ علمای اسلام اقدامات این گروه را محکوم کنند
  2. شورای رهبران دینی اروپا اقدامات داعش را محکوم کرد
  3. واکنش مسلمانان اندونزی به تروریستهای داعش شدیدتر از حد تصور بود
  4. انقلاب اسلامی یک اسلام دولتی نیست بلکه دولتی اسلامی است/ تکفیر در بین مردمان جاهل رشد می کند
  5. علمای شیعه و سنی عراق در یک جبهه علیه داعش اعلام موضع می‌کنند/ خاستگاه داعش جهالت است

پارک علم و فناوری قم

zohur