۱۶ مرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


حجت الاسلام علی ذوعلم، رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد رویکرد کلی نگاه فرهنگی دولت یازدهم و وزرای معرفی شده به مجلس شورای اسلامی گفت: مجموعا آنچه به نظر می رسد این است که در دولت یازدهم اقتصاد و سیاست، بیش از فرهنگ مد نظر بوده است و توجه به این نکته مبنایی که ما برای حل مسائل اقتصادی و سیاسی در بلندمدت به زیرساختهای فرهنگی و تربیتی نیاز داریم، مورد توجه قرار نگرفته است.


وی افزود: پیش از انتخابان طرح کردم همان گونه که دولت یازدهم برای عرصه اقتصاد و سیاست یک نوع نگاه تیمی به وزرا را دنبال می کند در عرصه فرهنگ و تربیت و بخشهای آموزشی و فرهنگی هم باید این نگاه را داشته باشد که اکنون این نگاه را در بین وزرایی که برای وزارتخانه های تربیتی، فرهنگی و آموزشی معرفی شدند نمی بینیم.


ذوعلم در ادامه سخنانش اظهارداشت: البته این آسیبی است که در قبل ریشه دارد و خاص این دولت نیست. متأسفانه دولتها به این مباحث فرهنگی و آموزشی که اصل و اساس حرکت جامعه هست خیلی کمتر توجه داشتند. انتظار ما این بود که در این دولت این توجه ارتقا پیدا کند، ولی متأسفانه چنین رویکردی را امروزه ما در وزرای معرفی شده نمی بینیم.


وی با تأکید بر اینکه بحثهای فرهنگی، بحثهای یکپارچه ای است، گفت: اگر نتوانیم در آموزش عالی، آموزش و پرورش و در بحثهای مختلف فرهنگی و هنری جامعه اهداف همسو و یکپارچه ای را دنبال کنیم خود به خود زمینه از هم گسیختگی محتوای فرهنگی را فراهم می کنیم.


وی با اشاره به اینکه اولین قدم در انسجام و جهت دهی درست فرهنگی همسویی محتوایی دستگاه های فرهنگی ماست، بیان کرد: امروز ما می بینیم در بین وزرایی که برای دستگاه های فرهنگی معرفی شدند این یکپارچگی نظری و مبنایی ملاحظه نمی شود و نمی توانیم بگوئیم اینها تیمی هستند که دنبال تحقق اهداف روشن در راستای آرمانهای فرهنگی انقلاب اسلامی منتها در فضاهای مختلف هستند.


وی در پایان سخنانش بیان کرد: به نظر می رسد که جایگاه و اهمیت مقولات فرهنگی و تربیتی هنوز واقعا به درستی در دستگاه های اجرایی کلان ما فهم نشده و به همین جهت به نظر نمی رسد خیلی بتوانیم با این رویکرد اگر اصلاح نشود به انسجام و همسویی فرهنگی در دولت یازدهم امیدوار باشیم.

مطالب مرتبط :
  1. افتتاح نمایشگاه قرآن با احمدی نژاد و اختتامیه آن با روحانی/ نمایشگاه قرآن پیوند دولت دهم و یازدهم
  2. بایسته‌های وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم
  3. کارگاه آموزشی «اقتصاد پولی، نقش و جایگاه پول در اقتصاد» برگزار می شود
  4. فرهنگ عقلانیت نداریم/ سیاست نامه خواجه نظام الملک توسط مسئولین خوانده شود
  5. رویکرد فرهنگی دولت آینده از کمی‌گرایی به کیفی‌گرایی تغییر کند/چالشهای فرهنگی در عرصه بین‌الملل

پارک علم و فناوری قم

zohur