۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، ولی یاراحمدی رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در پاسخ به سئوالی درخصوص اهداف و سطح این مسابقات با بیان اینکه اهداف و کارکردهای مسابقات بین المللی قرآن با مسابقات داخلی تفاوت هایی دارد گفت: مسابقه و رقابت بین قاریان برجسته و ممتاز بین المللی تنها یکی از وجوه مسابقات بین المللی قرآن است در حالی که وجه دیگر این مسابقات برپایی یک اجتماع بزرگ قرآنی در کشوری است که پرچمدار توجه به آموزه های قرآن و منادی وحدت در جهان اسلام است.


وی افزود: یکی از اساتید خارجی از کشور ترکیه که در دو دوره اخیر به عنوان داور مسابقات بین المللی قرآن در خدمت شان بوده ایم از محققان برجسته در حوزه ترجمه و تفسیر قرآن هستند که کار ترجمه تفسیر المیزان به زبان ترکی را نیز در دست دارند. جالب است که بدانید ایشان در سال های گذشته یکی از شرکت کنندگان در مرحله مقدماتی مسابقات بوده اند.


یاراحمدی با اشاره به رشد حضور شرکت کنندگان از کشورهای غیراسلامی در مسابقات بین المللی قرآن گفت: رشد حضور نمایندگان کشورهای غیراسلامی بویژه کشورهای اروپایی در مسابقات قرآن ایران نشاندهنده گسترش و رشد اسلام در دنیا است که این خود یکی از کارکردهای این مسابقات محسوب می شود.


وی افزود: مسابقات قرآن ایران با وجود آنکه سی و یکمین دوره آن در شرف برگزاری است دارای سطح به مراتب بالاتری از مسابقات قرآن مالزی با سابقه برگزاری ۵۵ دوره است و اقبال جهانی برای حضور در مسابقات ایران بسیار بیشتر است درحالی که مسابقات مالزی تنها در یک رشته قرائت برگزار می شود و مسابقات ایران در سه رشته حفظ، قرائت و تفسیر برگزار می شود.


دبیر سی و یکمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در پاسخ به سئوالی درخصوص میهمانان ویژه این دوره از مسابقات گفت: امسال با توجه به تحولات برخی از کشورها مانند مصر و مشکلات ایجاد شده برخی از میهمانان دعوت شده امکان حضور در ایران را پیدا نکردند اما در عین حال حضور استاد «میثم تمار» از کشور عراق برای اجرای ابتهال، استاد «محمدعبدالوهاب طنطاوی» از کشور مصر برای داوری و اجرای تلاوت و استاد «محمدطه نعمانی» از کشور مصر برای تلاوت قرآن قطعی شده است.

مطالب مرتبط :
  1. نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی قرآن مبلغان شیعه و جمهوری اسلامی هستند
  2. برگزاری سی امین دوره مسابقات بین المللی قرآن/ بزرگترین رویداد فرهنگی جهان اسلام با حضور ۷۵ کشور
  3. اعلام آمادگی ۵۶ کشور برای حضور در سی و یکمین دوره مسابقات بین المللی قرآن ایران
  4. سی‌ویکمین دوره مسابقات بین المللی قرآن با حضور ۷۰ کشور برگزار می شود
  5. نماینده ایران مقام اول مسابقات بین‌المللی قرآن تونس را کسب کرد

پارک علم و فناوری قم

zohur