۸ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، اسماعیل کوثری، رئیس کمیته دفاعی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که در ادیان الهی و به ویژه دین اسلام، توجه ویژه ای به وقف و جایگاه آن شده است، گفت: از آنجایی که برای مردم به ویژه در مکتب تشیع، اعتقادات الهی و دینی بسیار حائز اهمیت است، لذا تلاش دارند، تا در دوران حیات خود، برای جاودان ماندن، بخشی از اموال شان را وقف کنند.


وی ادامه داد: وقف دعای خیر مردم را پشت سر واقف تا مدتها در پی خواهد داشت و همین امر ثواب اخروی بسیاری را نصیب واقفان می کند.


نماینده مردم تهران با بیان این مطلب که از دیرباز تاکنون، توجه ویژه ای به وقف در کشور ما، شده است، بیان داشت: به همت سازمان اوقاف و امور خیریه در سالهای اخیر، توجه مردم به وقف افزایش یافته و امروز شاهد رشد آمار جدید موقوفات در کشور هستیم.


وی با اشاره به اینکه، افزایش تمایل مردم به وقف اموال شان بازتابی از عملکرد خوب سازمان اوقاف و امور خیریه است، افزود: از جمله آثار وقف، توجه به محرومان و مستضعفان جامعه و کمک های مالی به نیازمندان است.


رئیس کمیته دفاعی مجلس، با تاکید بر اینکه در جوامع اسلامی، به ویژه جامعه ما، آثار معنوی وقف بسیار است، تصریح کرد: وقف در ترویج معارف اسلامی و آموزه های دین اسلام به ویژه در مراسم مذهبی در طول سال در کشور تأثیرگذار بوده است. افزایش آمار موقوفات حکایت از آن دارد که مردم به مجریان خود در سازمان اوقاف و امور خیریه اطمینان دارند.


کوثری با بیان این مطلب که خوشبختانه امروز به برکت انقلاب اسلامی، مردم مطمئن هستند که اموال وقفی آنها، در مسیر نیات واقف به مصرف می رسد، گفت: قوه مقننه و نمایندگان مردم می توانند با قانونگذاری مسیر وقفیات مردم را تسهیل کرده و مجریان نیز می توانند در امور اجرایی مسیر را برای واقفان آسان کنند.


به گفته این نماینده مجلس، قوه قضائیه نیز می تواند، حق و حقوق سازمان اوقاف و موقوفات را با برخورد جدی با موقوفه خواران، به جایگاه اصلی خود بازگرداند.

مطالب مرتبط :
  1. آمار موقوفات امسال به ۱۸۰۰ رسیده است/ جزئیات برنامه های هفته وقف
  2. شاهد گسست فرهنگی در کشور هستیم/ نسبت پیری جمعیت و گسست فرهنگی
  3. فرهنگ حسنه وقف در کشور نهادینه شده است/ ثبت ۱۸۱۰ وقف جدید
  4. شاهد رونق مدیریت مشارکتی در جامعه هستیم
  5. ثبت ۱۵۳ میلیون مشخصه اطلاعاتی از موقوفات و امامزادگان در سامانه جامع

پارک علم و فناوری قم

zohur