۱۷ مرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، رسول گرامی اسلام(ص) در حدیثی طولانی پس از اشاره به عظمت ماه مبارک رمضان و ارزشهای فراوان آن، عید فطر را زمان عطاء پاداش الهی به بندگان توصیف کرده و می فرماید: فرشتگان [در این شب] در کوی و برزن فریاد می زنند: ای بندگان خدا برای گرفتن پاداش های بزرگ بسوی محل برگزاری نماز حرکت کنید، خداوند به فرشتگان می فرماید: شاهد باشید که پاداش روزه ماه مبارک رمضان و مناجات شبانه بندگانم را رضایت خویش و آمرزش قرار دادم.


برای شب عید فطر اعمالی ذکر شده که در ذیل می آید:


۱- در هنگام غروب آفتاب غسل شود .


۲- آن شب به نماز، دعا، استغفار، درخواست از حق تعالى و بیتوته در مسجد احیا گردد.


۳- بعد از نماز مغرب و عشاء، نماز صبح و نمازعید فطر ذکر؛” الله اکبر الله اکبر، لا اله الا الله و الله اکبر الله اکبر و لله الحمد الحمد لله على ما هدانا و له الشکر على ما اولانا ” گفته شود.


۴- بعد از نماز مغرب و نافله آن، دست ها را به سوى آسمان بلند کرده و بگوید:” یا ذاالمن و الطول یا ذاالجود یا مصطفی محمد و ناصره صل على محمد و آل محمد و اغفرلی کل ذنب احصیته وهو عندک فی کتاب مبین.” پس به سجده برود و صد مرتبه در سجده بگوید: ” اتوب الى الله ” پس هر حاجت که دارد از حق تعالى بخواهد که ان شاء الله تعالى بر آورده خواهد شد.


۵- زیارت امام حسین (ع) که فضیلت ‏بسیار دارد.


۶- ده مرتبه ذکر” یا دائم الفضل علی البریة یا باسط الیدین بالعطیة یا صاحب المواهب السنیة صل علی محمد و آله خیرالوری سجیة واغفرلنا یا ذاالعلی فی هذه العشیة.” که از اعمال شب جمعه است، گفته شود.


۷- ده رکعت نماز که در شب آخر ماه رمضان اقامه می شود که به صورت پنج نماز دو رکعتی ، درهر رکعت بعد از حمد، سوره توحید ۱۰ بارخوانده شود. و در رکوع و سجود ۱۰ مرتبه ذکر” سبحان الله والحمدلله ولا اله الاالله والله اکبر” گفته شود. پس از نماز هزارمرتبه استغفار کند و بعد از آن سر به سجده گذارد و بگوید:” یا حی یا قیوم یا ذاالجلال و الاکرام یا رحمان الدنیا والاخرة و رحیمهما یا ارحم الراحمین یا اله الاولین والآخرین اغفرلنا ذنوبنا و تقبل منا صلواتنا و صیامنا و قیامنا.”


۸- چهارده رکعت نماز اقامه کند. بعد از هر دو رکعت سلام دهد و در هر رکعت بعد از حمد، یک بار آیةالکرسی و سه مرتبه توحید خوانده شود. براى هر رکعت، ثواب عبادت چهل سال و عبادت هر که در آن ماه روزه گرفته و نماز خوانده اعطاء می شود.


۹-  بین نماز مغرب و عشاء دو رکعت نماز اقامه کند که در رکعت اول یک مرتبه حمد و ۱۰۰ مرتبه توحید و در رکعت دوم یک مرتبه حمد و یک مرتبه توحید می خواند و پس از سلام به سجده رفته، ۱۰۰ مرتبه «اتوب الی الله» گوید و حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) در ثواب آن فرمود: قسم به خدایی که جان من در دست او است کسی این نماز را نمی خواند مگر اینکه خداوند خواسته او را عطا می فرماید اگر چه گناهانش به قدر ریگ های بیابان باشد. همچنین رسول خدا (ص) فرمود کسی که شب عید فطر ۶ رکعت نماز بخواند که در هر رکعت ( بعد از حمد ) پنج مرتبه قل هو الله بخواند به همه اهلبیت خود شفاعت می کند، اگر چه همه آنها مستحق جهنم باشند.

 

مطالب مرتبط :
  1. خدایا روزه‌ام را بپذیر/ ثواب نماز شب عیدفطر
  2. ریشه لغوی رمضان/ روزه؛ عبادتی که خداوند پاداش آن است
  3. رمضان بهترین فرصت اصلاح سبک زندگی است/ آشتی و صلح از برکات روزه داری
  4. اعمال شب و روز اول ماه رمضان/ دعا در هنگام رؤیت هلال رمضان
  5. تفاوت روزه با بقیه عبادات در چیست/ برخی مسلمانان در ظواهر ماه رمضان متوقف هستند

پارک علم و فناوری قم

zohur