۲۸ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، اختتامیه این کنگره بین المللی با قرائت آیاتی از کلام الله مجید آغاز و پس از آن دکتر رفیعی آتانی، دبیر علمی کنگره به ایراد سخن پرداخت.


رفیعی آتانی با اشاره به این که هدف نخست کنگره جریان سازی علمی به منظور ایجاد ظرفیت های جدید در موضوع کنگره بوده است، گفت: ارائه نوآوری علمی در یک نمایشگاه بزرگ علمی در یک مکان و زمان کوتاه از دیگر اهداف این کنگره می باشد.


وی افزود: ارتباط مؤثر با دانشگاه های کشور از جمله مواردی است که در کنگره نخست وجود نداشت که در این کنگره با قوت پیگیری شده است.


دبیر علمی کنگره با بیان این که ۱۰ کمیسیون تخصصی با محوریت مراکز دانشگاهی برای برگزاری دومین کنگره علوم انسانی اسلامی تشکیل شد، ابراز داشت: برگزاری نشست های علمی و اداره کمیسیون در روز برگزاری کنگره از جمله وظایف دانشگاه های مربوطه بود.


رفیعی با تاکید بر این که محصول مجموعه این تلاش ها ۵۰۸ چکیده مقاله و ۴۰۵ مقاله بوده است، گفت: انتشار نشریه علوم انسانی اسلامی صدرا و برنامه های تلویزیونی بر فعالیت های کنگره اهمیت زیادی بخشیده است.


وی با اشاره به این که علامه مصباح یزدی و جوادی آملی از علمای تاثیرگذار در حوزه تولید علم می باشند، اظهار داشت: علم حقیقی و کامل برابر با علم اسلامی است و در آینده با تکمیل و گسترش علوم اسلامی، قید اسلامی از این واژه برداشته می شود.


دبیر علمی کنگره با بیان این که امروز جایزه جهانی به سه نفر از افراد شناخته شده اهدا می شود، گفت: آیت الله اعرافی با ارائه نظریه پردازی تخصصی در حوزه تعلیم و تربیت اسلامی، حجت الاسلام عباس موسویان با ارائه نظریه پردازی موفق در حوزه بانکداری اسلامی و همراهی با نظام بانکی و دکتر مسعود العالم جودری براساس مبانی اسلامی در قلمرو اقتصاد به طرحی روشن رسیده اند، که موفق به دریافت جایزه شده اند.


وی در پایان افزود:  کنگره سوم با همکاری علما و دیگر اندیشمندان با کمیت و کیفیت بیشتری برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط :
  1. اعطای اولین جایزه جهانی علوم انسانیِ اسلامی
  2. اعتبار علمی جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی مد نظر است/اهداف جایزه جهانی علوم انسانی و تأثیرات آن
  3. ثبت مقالات دومین کنگره علوم انسانی اسلامی به عنوان اثر علمی پژوهشی
  4. نوآوری مهمترین شاخصه داوری مقالات در دومین کنگره علوم انسانی اسلامی/ مشارکت بالای اساتید
  5. دومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur