۳۰ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


 به گزارش خبرنگار مهر، تجمع ائمه جمعه و جماعات تهران با حضور روحانیون، ائمه جماعات، فضلا و طلاب همزمان با روز جهانی مسجد و همزمان با شهات امام جعفر صادق(ع) صبح امروز پنج شنبه ۳۰ مرداد در میدان فلسطین برگزار شد.


این مراسم با قرائت قرآن توسط حجت الاسلام درچه ای آغاز شد و با مرثیه سرایی حجت الاسلام حسام ادامه یافت. سخنرانی صلاح زواوی” سفیر فلسطین در تهران و آیت الله موحدی کرمانی از دیگر بخشهای این مراسم بود. همچنین در این مراسم قطعنامه پایانی ائمه جماعات و طلاب و روحانیون در اعتراض به جنایات رژیم صهونیستی در غزه و سالروز تخریب مسجد الاقصی قرائت شد.متن این بیانیه به شرح ذیل است:


بسم الله الرحمن الرحیم


«وَ لَوْ لا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ … صَلَواتٌ وَ مَساجِدُ یُذْکَرُ فیهَا اسْمُ اللَّهِ کَثیراً وَ لَیَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ یَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزیزٌ» (آیه ۴۰ سوره مبارکه‌ حج)


سپاس خدای قادر و حکیم را که به ما توفیق داد در آستانه شهادت مولایمان حضرت امام صادق علیه‌السلام با حضور خود و در اقتدا به سیره‌ی ان بزرگواران، عزم و اراده‌ی خود را در حمایت از مظلومان و در دفاع از خانه‌های مردم جلوه‌گر سازیم. روز جهانی مسجد یادآور فاجعه‌ی غمبار به آتش کشیده شدن قبله‌ی اول مسلمین، مسجدالاقصی است. واقعه‌ی دردناکی که در سال ۱۳۴۸ هجری شمسی (۴۵ سال قبل) اتفاق افتاد و فصل دیگری از توطئه‌های استکبار جهانی و صهیونیزم غاصب را در مقابله با مظاهر توحید و بندگی رقم زد.


امسال روز جهانی مسجد حال و هوای دیگری دارد. رژیم جعلی صهیونیستی با درماندگی و استیصال و در حالی که در مخمصه‌ی خود ساخته گرفتار آمده است و وحشیانه و بی‌توجه به افکار عمومی برای حفظ موجودیت رویه نابودی‌اش دست به نسل‌کشی و کودک‌کشی زده و برای انتقام از مقاومت اسلامی و رزمندگان قهرمان فلسطین از هیچ جنایتی فروگذار نمی‌کند.


تخریب حدود ۲۰۰ مسجد در طول یک ماه گذشته نمونه‌ای از این جنایات بی‌سابقه است. بی‌تردید هم‌آوایی استکبار جهانی و ارتجاع عرب با صهیونیزم و سکوت ذلت بار مجامع مدعی حقوق بشر نشان از نگرانی عمیق آنان از فروپاشی قریب‌الوقوع رژیم غاصب صهیونیستی دارد. آنان که روزی رؤیای شوم «نیل تا فرات» را در سر می‌پروراندند و آرزوی خاورمیانه‌ی بزرگ را مطرح می‌کردند و مخالفان خود را به نقض حقوق بشر متهم می‌ساختند امروز منطق محکمشان کودک کشی و بمباران و تخریب اماکن عمومی و مقدسه و سکوت و تأیید این جنایات است.


خدا را شاکریم که حوادث اخیر بیداری جهانی منجر شده است و اعتراض به استکبار و صهیونیزم را تبدیل به جریان عمومی در سراسر جهان کرده است.

ما تجمع‌کنندگان در این همایش شکوهمند هم‌نوا با همه مسلمانان و آزادی‌خواهان جهان، مواضع روشن را با بانگ رسای تکبیر اعلام می‌داریم:


۱٫ ما شرکت کنندگان در این تجمع، آزادی قدس شریف و رهایی مسجدالاقصی، از چنگال صهیونیسم را آرمان بلند انقلاب اسلامی و راهبرد سرنوشت ساز امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برای جهان اسلام دانسته و از هیچ گونه حمایت مادی و معنوی در راستای تحقق این آرمان مقدس دریغ نخواهیم کرد.


۲٫ ما روحانیان و مبلغان و ائمه جمعه و جماعات استان تهران، حمله ددمنشانه صهیونیست‌ها به مردم مظلوم غزه و خانه‌ها و اماکن مقدسه، بویژه مساجد مصداق جنایت جنگی دانسته و از همه‌ سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی بویژه سازمان ملل متحد، سازمان کنفرانس اسلامی و جنبش غیر متعهدها می‌خواهیم با اعلام مواضع صریح و موثر، اتخاذ تصمیم‌های بازدارنده را در محاکمه و مجازات سران گرگ صفت صهیونیست، در دستور کار خود قرار دهند.


۳٫ از نگاه ما فتنه‌ تکفیری‌های محارب و صهیونیست‌های مسلمان نما در سوریه و عراق حرکتی حساب شده برای انحراف افکار عمومی از مسئله‌ی اول جهان اسلام است که به قصد ایجاد تفرقه بین امت اسلام طراحی شده است. فتنه داعشی‌ها روی دیگر سکه‌ مقابله جهانی صهیونیزم بر علیه اسلام است. از این رو از همه‌ علمای بلاد اسلامی، ائمه جمعه و جماعات و حوزه‌های علمیه جهان اسلام می‌خواهیم با هوشمندی و بصیرت و ایفای نقش موثر، مردم مسلمان را از اهداف شوم استکبار آگاه ساخته و توطئه‌های ننگین دشمنان را خنثی و بی‌اثر سازند.۴٫ ما شرکت کنندگان در این تجمع، با قدرشناسی از هدایت‌های ژرف اندیشانه و دشمن شکن ولی امر مسلمین جهان، در حمایت از مردم مظلوم غزه و تسلیح مردم کرانه‌ غربی رود اردن، ضمن تشکر از تلاش‌های ارزشمند دستگاه دیپلماسی کشور از آنها می‌خواهیم زمینه را برای ایجاد بسترهای لازم، در تحقق راهبرد حکیمانه رهبر حکیم امت اسلامی فراهم سازند.


۵٫ ما راهپیمایان روز جهانی مسجد، حمایت همه جانبه خود را از گروه‌های قهرمان مقاومت اسلامی در فلسطین و غزه‌ استوار اعلام داشته و از آنها می‌خواهیم با هوشمندی و درک موقعیت خطیر کنونی، وحدت و همگرایی خود را بیش از پیش تقویت کرده و زمینه مناسب را خط مقدم مقابله و جهاد بر علیه صهیونیزم، برای نابودی سریع‌تر رژیم رو به زوال صهیونیست فراهم کنند.


بدان امید که در روز جمعه‌ موعود و در آینده‌ای نزدیک همراه با رهبر عزیزمان، شکوهمندترین نماز جمعه‌ی تاریخ را به امامت مولایمان در مسجد‌الاقصی اقامه کنیم.


«انهم یرونه بعیداً و نراه قریبا و السلام علیکم و رحمه‌الله»

مطالب مرتبط :
  1. بدون تردید در پشت پرده جنایات داعش دست حمایت جریان استکبار نمایان است
  2. امر به معروف و نهی از منکر باید تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود
  3. اجرای شریعت در جهان اسلام قاعده اصلی و عمومی بوده است
  4. کتاب مسجد و سبک زندگی منتشر شد/ مسجد می تواند مشکلات جهان اسلام را کاهش دهد
  5. امام خمینی(ره) اسلام را از انجماد سیاسی و فرهنگی رهانید/انقلاب اسلامی الهام‌بخش جنبش‌های مردمی در سراسر جهان شد

پارک علم و فناوری قم

zohur