۱۰ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، حسین شقاقی دبیر دفتر این ماه مجله بخش سخن دبیر را با بررسی جایگاه مسأله‌ «زبان» در دو سنت تحلیلی و قاره‌ای آغاز کرده‌ است. وی در ادامه با نگاهی دقیق‌تر به آرای فیلسوفان تحلیلی درباره‌ مسأله زبان بیان می‌دارد با وجود اینکه دوره‌ای اعتقاد میان فیلسوفان تحلیلی(که پیرو تجربه‌گرایی هستند) بر محوری بودن مسأله زبان بوده‌ است و در دوره‌ای دیگر موضعی کاملا مخالف، می‌توان به همین جهت از سر همین کشمکش‌های مکرر مسأله زبان را پراهمیت دانست.


شقاقی در ادامه گریزی به مفهوم و مسأله «معنا» می‌زند و حدودی از جایگاه آن را نزد فیلسوفان تحلیلی ترسیم می‌کند، سپس از رابطه و نسبت میان ایده‌های ذهنی و تجربه‌های حسی سخن می‌گوید و با فاصله گرفتن از آرای فیلسوفان کلاسیک و در نهایت با گذر از لاک و هیوم از رابطه‌ میان تجربه‌های حسی از یکسو و هویت‌های زبانی از سوی دیگر نکاتی را ذکر می‌کند.


اولین نوشتار در بخش دفتر ماه با عنوان «ظهور آگاهی و روح» به گفتگویی با سیاوش جمادی از منیره پنج‌تنی اختصاص دارد، که در آن جایگاه مسأله زبان در فلسفه قاره‌ای و تحلیلی بررسی و در این راه بر آرا و اندیشه‌های کانت، هگل، ویتگنشتاین، هایدگر، راسل و رورتی تمرکز می‌شود.


«زبان خصوصی» نام دومین مقاله در بخش دفتر ماه است از غلامرضا حسین‌پور که در آن اندیشه ویتگنشتاین در باب زبان بررسی می‌شود. مقاله سوم این بخش با عنوان «ماهیت زبان و ارتباط در نخستی‌ها» به قلم محمدمهدی میرلو به نوعی به مسئله چیستی زبان می‌پردازد و حتی با ذکر و فرض نکاتی در آغاز دست به طرح چنین سؤالی می‌زند که «آیا امکان دارد حیوانی یاد بگیرد که با انسان از طریق زبان ارتباط برقرار کند؟».


«هایدگر و زبان سنتی و زبان تکنولوژی» از واندا تورس گرگوری ترجمه حسین کاظمی یزدی مقاله‌ای‌ است که به مسأله تقابل میان زبان سنتی و زبان تکنولوژی می‌پردازد.نوشتار پنجم این بخش «بافت میلتونی و احساس خواندن» نام دارد که در آن پیتر استاکول با محوریت مفهوم «بافت» به بررسی متون ادبی جان میلتونِ انگلیسی می‌پردازد، این نوشتار ترجمه‌ای‌ است از محیاسادات اصغری. آخرین مقاله بخش دفتر ماه این شماره «فزونش دیویدسون به فلسفه زبان» نام گرفته‌ است، مقاله‌ای‌ است به ترجمه مرتضی مباشری که در آن گیلبرت هارمن فضای فکری دیویدسون، فیلسوف آمریکایی را در باب فلسفه زبان ترسیم می‌کند.در بخش ادب و هنر در گفتگویی با رامین آموخته از پویان پروین اردبیلی «نقش زبان در ظرفیت تفسیر‌پذیری متن» بررسی می‌شود. در دومین قسمت بخش ادب و هنر سومین قسمت و درواقع قسمت پایانی «تعلیم و تربیت از دیدگاه سعدی» به چاپ رسیده‌ است که به قلم حمید یزدان‌پرست نگاشته‌شده. در آخر در بخش ادب و هنر زینب ابطحی بیت نخست نی‌نامه را به بهانه بزرگداشت مولانا در مقاله‌ای با عنوان «بشنو از نی چون حکایت می‌کند» تفسیر می‌کند.


در بخش اندیشه و نظر این شماره مجله با سه عنوان مقاله روبرو هستیم، «اخلاق کانتی» از مارک لی‌بار با ترجمه انشاءالله رحمتی، بخش دوم و پایانی «معرفت‌شناسی علمی، اخلاقی و دینی» از رابرت آدی برگردان مژگان احمدپور ارده‌جانی و «حکم فقهی اعمال طریقتی و تجربه‌های عرفانی از منظر شاطبی» که به دست سعید رحیمیان به تحریر درآمده‌ است.


«چراغ نظم دری» نام اولین مقاله بخش کتاب این دفتر است به قلم سید مسعود رضوی. نوشتار بعدی گفتگویی‌ است از منیره پنج‌تنی با لیلا چمن‌خواه درباره کتاب «الهیات سیاسی» اثر کارل اشمیت.

مطالب مرتبط :
  1. شماره جدید اطلاعات حکمت و معرفت منتشر شد/ فلسفه دین یا فلسفه‌های دین
  2. شماره ۸۸ مجله «اطلاعات حکمت و معرفت» منتشر شد
  3. انتشار شماره جدید اطلاعات حکمت و معرفت/ تبیین فلسفه روان‌شناسی
  4. درجه استدلال و توجیه در فلسفه تحلیلی از فلسفه های دیگر بالاتر است
  5. فلسفه قاره‌ای و تحلیلی مانعة‌الجمع نیستند/ جویای حقیقت مانند زنبورعسل است

پارک علم و فناوری قم

zohur