۲۶ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، یکی از ویژگی های افراد سالم از نظر روان شناختی، داشتن حالتی فعال نسبت به زندگی است. فردی که نسبت به زندگی وضعیتی غیر فعال دارد، منتظر می ماند تا چه پیش آید تا پس از آن، نسبت به رویدادهای پیش آمده واکنش نشان دهد. از خود ابتکار عملی ندارد و کنترل امور از دستش به تدریج خارج می شود. فقط در مواجهه با رویداد های پیش آمده از خود واکنش هایی نشان می دهد.


اما شخصی که سالم است، حالت فعالی نسبت به امور مختلف زندگی دارد، اوضاع و احوال زندگی را در کنترل دارد و به ندرت اداره امور از دست او خارج می شود. به همین دلیل معمولا چنین افرادی اضطراب و نگرانی کمتری دارند، ولی فردی که کنترلی بر امور زندگی خود ندارد به عبارتی امور و رویدادها بر او مسلط هستند و به دلیل غیر قابل پیش بینی بودن اوضاع و احوال زندگی، ترس و نگرانی و اضطراب خاصی را احساس می کند.


از ویژگی های زندگی با همسر غیر فعال، اضطراب و نگرانی خاصی است که همسر و فرزندان وی به دلیل غیرقابل پیش بینی بودن زندگی تجربه می کنند. همسری که دچار اضطراب می شود ابتکار عمل را از دست می دهد و به سردرگمی خاصی گرفتار می شود. بنابراین ترجیح می دهد که تا حد ممکن واکنشی از خود نشان ندهد، یا به عبارت دیگر وضعیتی منفعلانه به خود می گیرد تا اضطراب کمتری را در مواجهه داشته باشد. پیش گرفتن حالت انفعالی اگر چه تا اندازه ای اضطراب را کاهش می دهد، ولی شیوه ای سازنده در قبال زندگی فردی و مشترک نیست.


پیشرفت های فردی و اجتماعی حاصل برنامه ریزی و داشتن حالتی فعال نسبت به زندگی، امور و رویدادهای موجود در آن است. قرار گرفتن در حالت غیر فعال و منفعل، با پیشرفت فردی و اجتماعی همخوانی ندارد. پیش گرفتن حالت منفعلانه و اقدامی انجام ندادن و همه چیز را به مرور زمان واگذار کردن ظاهرا مشکلات و ناراحتی های کمتری را به همراه می آورد.


یکی از ویژگی های وضعیت منفعلانه و غیر فعال نسبت به زندگی این است که شخص منتظر می ماند تا ببیند که چه پیش می آید. خودش قادر نیست که با برنامه ریزی و به دست گرفتن ابتکار عمل اهدافی را برای خود مشخص و بدان دست یابد. چنین فردی در وضعیت انفعالی اراده و اقتداری از خود ندارد. این وضعیت فرد را آماده ی انواع آسیب های جسمانی و روانی می کند. این افراد در درازمدت نیز به اهداف فردی، اجتماعی و خودشکوفایی نیز نمی رسند.


یکی از مواردی که ممکن است موجب انفعال در زندگی شود داشتن همسر ناسازگار است. عمده ترین آسیب در زندگی با همسر ناسازگار این است که کلیه امور و ابتکار عمل به همسر ناسازگار واگذار می شود. البته در مواردی که توانایی و شایستگی اداره آن را دارد، اشکالی پیش نمی آورد. ولی مشکل در موارد و موقعیت هایی است که او صلاحیت و توانایی اداره و تصمیم گیری در مورد آنها را ندارد.


همسر ناسازگار به دلیل برداشت های غیر واقع بینانه نسبت به زندگی خود، همسر و رویدادهای میان آنها، اغلب برداشت ها و نتیجه گیری هایی اشتباه آمیز دارد. فرد ناسازگار به طور معمول از شریک زندگی خویش وضع و شرایط خاصی را می طلبد که با مشکلات و اختلالات رفتاری شناختی و شخصیتی او تطابق پیدا کند. به همین دلیل از همسر خود به عنوان یک وسیله استفاده می کند همین وسیله شدن برای اهداف بیمارگونه ی همسر ناسازگار، طرف مقابل را از محتوای انسانی خارج و از لحاظ جسمی و روانی بیمار می نماید.


در نتیجه همسرانی که در امور مشترک به اتفاق و به طور مشترک تصمیم گیری می نمایند در زندگی مشترک موفق تر هستند تا همسرانی که یک نفر نظر خود را به طرف مقابل تحمیل می کند. معمولا همسرناسازگار همسری کاملا مطیع و آرام می خواهد و می خواهد همسر خود را کاملا در کنترل بیمارگونه خود داشته باشد. به همین دلیل تا حدممکن و به نحوی غیر منطقی و غیر انسانی از تحصیل،اشتغال و استقلال مالی همسر خود جلوگیری می کند، زیرا کنترل همسری که تحصیلات چندانی نداشته و استقلال مالی نیز نداشته باشد به مراتب راحت تر است تا همسری که چنین ویژگی ها را داشته باشد.همسری که از سلامت رفتاری و شناختی بهتری برخوردار است مانع از رشد و پیشرفت شریک زندگی خود نمی گردد. 


در کل، زن و شوهر نباید در زندگی مشترک منفعل باشند، بلکه باید زمام امور زندگی را به دست بگیرند. همه چیز را به حال خود رها کردن چیزی جز شکست و آسیب برای همسران و خانواده به همراه ندارد. فرد سالم حالتی فعال، تصمیم گیرنده و اداره کننده نسبت به خود و امور زندگی مشترک خویش دارد.

مطالب مرتبط :
  1. آسیبهای ترس از گفتگو با همسر/ ارتباط دائم کلامی رمز پایداری زندگی مشترک است
  2. ویژگی های ناسازگاری در زندگی مشترک/ ناتوانی فرد ناسازگار در برقراری ارتباط صحیح
  3. چگونه در موقع لازم شنونده ای فعال باشیم/ همیشه برنامه ذهنی داشته باشیم
  4. اهمیت موقعیت شناسی زن و مرد در زندگی مشترک/ زندگی همیشه توام با شیرینی و تلخی است
  5. اهمیت و ظرائف ارتباط با خانواده ها در زندگی مشترک/ مواظب غول حسادت باشید

پارک علم و فناوری قم

zohur