۲۵ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، مراسم رونمایی کتاب “تصوف و صوفیان امروزی و تروریسم” تالیف علی عباس، خبرنگار و یکی از مسئولان روزنامه نئی بات با حضور شخصیتهای علمی، دینی، مذهبی و سیاسی از جمله اکبر برخورداری وابسته فرهنگی و رئیس خانه فرهنگ ایران در لاهور، منیر بهتی رئیس دانشگاه بهاءالدین زکریا در لاهور، خالد یعقوب اندیشمند و تاجر پاکستانی، اجمل نیازی روزنامه نگار، رحمت الله مبارک نماینده امیر اکبر اعوان یکی از صوفیان سلسله نقشبندی، جاوید شیدا از شاعران ممتاز پاکستان، ندیم دار مجری شبکه تلویزیونی ویلیو تی وی در سالن اجتماعات فرهنگی امام رضا(ع) خانه فرهنگ کشورمان در لاهور برگزار شد.


اجمل نیازی در رابطه با نقش ایران در ترویج تصوت گفت: محبت عنصری جاودانه است. تصوف با محبت رابطه ویژه ای دارد. ایران نقش مهمی در ترویج تصوف دارد. تصوف از ایران وارد شبه قاره شده است. فکر و ذهن صوفی همیشه سرشار از عشق و بی قراری است. انسانها در خلوت و تنهایی به کمال می رسند.حضرت رسول اکرم(ص) نیز در غار حرا در خلوت و تنهایی به پیامبری رسید.


وی افزود: تصوف دارای ۴ سلسله است که از بین آنها ۳ سلسله تصوف به حضرت علی(ع) منتهی می شوند، لذا برای رسیدن به کمال، ارادت به حضرت علی(ع) و داشتن ذوق تصوف از جمله ضروریات است.


“خالد یعقوب” از اندیشمندان پاکستان گفت: حضرت علی (ع) فرمود اگر شما نمی توانید حق را از باطل تشخیص دهید، به سوی باطل بنگرید و ببینید که با چه کسی دشمنی می کنند. کسی که حرف از تفرقه بزند دین اسلام را درک نکرده است. امیدوارم هماهنگونه که در الفبا حروف س و ش در کنار هم قرار گرفته اند برداران سنی و شیعه متحد شوند.


“اکبر برخورداری” در رابطه با معنای توف گفت: اگر ما به زندگی بزرگان سلسله تصوف نگاه و اعمال و رفتارهای آنها را بررسی کنیم می بینیم که معنای صوفی واقعی چیزی نیست جز اطاعت از اوامر الهی پرهیز از منکرات. پس عارف و صوفی واقعی کسی است که با خلق و در خدمت خلق باشد نه علیه خلق. همانطور که بزرگان صوفی چون خرقانی از ایمان کسی سوال نمی کردند و انسانیت را مد نظر داشتند. روح بلند عارف وصوفی صاف و واقعی فرقه گرایی و دسته بندی را نمی پذیرد.


وی افزود: اسلام هرگز فرقه گرایی و ترور و کشتن انسانهای بی گناه را نمی پذیرد. پیامبر اسلام(ص) رحمة للعالمین است. فقط رحمت برای مسلمانان نیست بلکه رحمت برای همه در عالم خلقت است.

 

مطالب مرتبط :
  1. بیانیه پایانی هفتمین کنفرانس بین المللی تقریب مذاهب اسلامی/ فرقه گرایی ابعاد خطرناکی به خود گرفته است
  2. برگزاری کنفرانس «منزلت اهل بیت(ع) و صوفیاء» در اسلام آباد
  3. استقلال فرهنگی و فکری زیربنایی ترین بعد استقلال/ اسلام هیچ تسلطی را بر مسلمانان نمی پذیرد
  4. حد وسطی از وظیفه‌گرایی و فایده‌گرایی اخلاقی در اسلام قابل تعریف است
  5. پیام اسلام مبارزه با خشنونت، ترور، تکفیر و سلاح های کشتار جمعی است

پارک علم و فناوری قم

zohur